Zakup mieszkania. Cena ważniejsza od lokalizacji

Jacek Szydłowski, Home Broker
Na rynku wtórnym trudniej o okazję cenowąCeny mieszkań odstraszają spore grono klientów. Większość szuka lokum w tańszych dzielnicach aglomeracji miejskich. Inni polują na okazje cenowe.
Na rynku wtórnym trudniej o okazję cenowąCeny mieszkań odstraszają spore grono klientów. Większość szuka lokum w tańszych dzielnicach aglomeracji miejskich. Inni polują na okazje cenowe. Karol Zienkiewicz
Według analityków, aż 13 proc. potencjalnych nabywców mieszkań ma problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Budżet, jakim dysponują jest za mały, aby kupić lokal w wybranej lokalizacji. W tej sytuacji jedyny sposób na własne M, to polowanie na cenowe okazje.

Zdaniem pośredników nieruchomości, w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba osób zainteresowanych kupnem własnego mieszkania. Część z nich trafia na tzw. barierę podażową. Brakuje ofert, które wpisywałyby się w ich oczekiwania dotyczące lokalizacji, standardu i ceny.

Nie kupią nawet najtańszych mieszkań

Analitycy z Home Broker sprawdzili, ilu klientów ma kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. W tym celu obliczono maksymalną cenę metra kwadratowego, jaką gotowi są zapłacić potencjalni nabywcy, dzieląc minimalny akceptowany metraż przez maksymalny budżet, którym dysponują klienci. Do badania wytypowano siedem największych rynków, a następnie na każdym z nim skupiono się na najchętniej wybieranej dzielnicy.

W drugim kroku z transakcji zawartych w ostatnich 12 miesiącach na rynku wtórnym odseparowano 25 proc. najtańszych mieszkań. Następnie analitycy zestawili maksymalne dopuszczalne ceny metra z najtańszymi mieszkaniami. Dla każdej dzielnicy uzyskali w ten sposób odsetek nabywców, którzy potencjalnie nie znajdą oferty dla siebie.

W badaniu analizowano następujące miasta: Gdańsk, Gdynię, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawę i Wrocław, a w nich najpopularniejsze dzielnice: Wrzeszcz, Witomino, zespół dzielnic zachodnich, Krowodrzę, Bałuty, Stare Miasto, Mokotów i Krzyki. Wyboru dzielnic dokonano na podstawie preferencji zgłaszanych przez klientów.

Najgorzej w Krakowie, najlepiej w Katowicach

– Średnia dla ośmiu wybranych rynków wskazuje, że 13 proc. potencjalnych nabywców nie mieści się ze swoimi oczekiwaniami w puli 25 proc. najtańszych mieszkań – mówi Katarzyna Siwek, z Home Broker. – W najgorszej sytuacji jest pod tym względem rynek krakowski, gdzie ponad 26 proc. kupujących może mieć problem ze znalezieniem oferty dla siebie wśród lokali używanych. W najlepszej jest rynek katowicki, gdzie brak adekwatnej oferty dotyka tylko 5,4 proc. potencjalnych nabywców.

 

Wyniki badania w poszczególnych miastach
Wyniki badania w poszczególnych miastach Źródło Home Broker

W pięciu na osiem badanych dzielnic, klienci deklarują budżet, który powinien z nawiązką wystarczyć na zakup mieszkania w wybranej lokalizacji. Tak jest w Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Łodzi i w Warszawie. Największym buforem dysponują fani gdańskiego Wrzeszcza – 426 zł na metr kwadratowy. Na drugim biegunie jest krakowska Krowodrza, gdzie średnia preferowana cena metra jest o 612 zł niższa od średniej z transakcji.

Z podobną „luką" cenową mamy jeszcze do czynienia w Poznaniu i we Wrocławiu.
–Można więc przyjąć, że w tych miastach, a dokładnie w ulubionych dzielnicach, istnieje największy rozdźwięk między kupującymi i sprzedającymi na rynku wtórnym – dodaje Siwek.

Nie stać mnie. Szukam dalej, albo ... czekam

Najprostsze, co może zrobić klient z małym budżetem, to poszukać tańszej lokalizacji.
– Część osób, gdy uświadomi sobie, że nie stać ich na wymarzoną dzielnicę, rezygnuje z poszukiwań w tym rejonie i godzi się na tańsze lokalizacje. Ale nie zawsze tak jest – wyjaśnia Aleksandra Wojdyła, doradca Home Broker. – Są klienci, którzy nie chcą mieszkać w innym miejscu, bo albo mają szczególny sentyment do wybranej dzielnicy, albo nie spieszy im się z zakupem i liczą na to, że w końcu coś znajdą, albo też szukają lokalu w celach inwestycyjnych, czyli po prostu polują na okazje.

Na rynku wtórnym trafiają się okazyjne cenowo lokale w niskim standardzie, zwykle wymagające generalnego remontu. Większe jest jednak prawdopodobieństwo, że przyzwoite mieszkanie w dobrej cenie znajdzie się na rynku pierwotnym. Może to jednak wymagać podjęcia specjalnych negocjacji z deweloperem. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom