Zakładanie trawnika jesienią. Jak to zrobić? Poradnik

redakcja.regiodom, Honda
Pielęgnacja trawnikaNajlepszym terminem na założenie trawnika jest jesień, ponieważ czas rozpoczęcia prac powinien przebiegać w miesiącach o średniej temperaturze i braku intensywnego nasłonecznienia.
Pielęgnacja trawnikaNajlepszym terminem na założenie trawnika jest jesień, ponieważ czas rozpoczęcia prac powinien przebiegać w miesiącach o średniej temperaturze i braku intensywnego nasłonecznienia. PublicDomainPictures (Pixabay.com)
Planujesz założenie trawnika? Radzimy, zrób to teraz. Zobacz, dlaczego jesień jest idealnym czasem, by założyć trawnik wokół domu.

Trawnik wokół domu wpływa na poprawę jakości naszego życia. Przede wszystkim jest naturalną fabryką tlenu oraz filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Ponadto trawnik tłumi hałas i reguluje wilgotność powietrza.

– Trawnik w naszym najbliższym otoczeniu przynosi same korzyści i myślę, że wszystkie osoby, które mają i pielęgnują swoje trawniki, doskonale to wiedzą, a wręcz doświadczają tych zalet. Warto jednak stale podkreślać, że trawnik, oprócz współtworzenia wraz z innymi roślinami tlenu i oczyszczania powietrza, odgrywa szerszą rolę w ekosystemie. Trawnik przyczynia się do poprawy żyzności podłoża, zapobiega erozji gleby zwłaszcza na powierzchniach pochyłych, które sprzyjają wypłukiwaniu wartościowych mikroelementów z gleby podczas opadów – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. 

 Dowiedz się: Lepszy trawnik z siewu czy trawa z rolki? 

Zakładanie trawnika jesienią

Trawnik warto zakładać jesienią z kilku powodów, takich jak: 

  • Ciepła, nagrzana letnim słońcem gleba sprzyja kiełkowaniu roślin.
  • Wyrównana temperatura powietrza – brak skrajnych wahań temperatur dobowych – również stwarza dogodne warunki do wschodu nasion. Minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion to 6-8°C.
  • Powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. Chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody co dodatkowo ten stopień wilgotności zwiększa i polepsza warunki rozwoju siewek traw.
  • Przy zachowaniu podstawowych zasad prawidłowego zakładania trawnika, darń rozwinie system korzeniowy przed zimą. Dzięki temu będzie odporna na niskie temperatury i śnieg.
  • Na jesieni trawa ma więcej czasu na dobre ukorzenienie się zwłaszcza w przypadku trawnika z siewu. Trawa z jesiennego siewu ma więcej czasu na rozwój i przygotowanie się do letnich upałów, niż trawa wysiana wiosną.
  • Wiosenny efekt – na koniec zimy, topniejący śnieg odsłoni zieloną już powierzchnią trawnika, który, przy standardowej pielęgnacji, szybko będzie w dobrej kondycji.

 PolecamyTrawy ozdobne do ogrodu ładne i łatwe w uprawie

– Tegoroczny wrzesień i długoterminowa prognoza pogody stwarzają bardzo dobre warunki do zakładania trawników. Ograniczenia czasowo-pogodowe zależą od sposobu zakładania czyli od tego, czy trawę będziemy wysiewać, czy pochodzić będzie z rolki. W przypadku siewu – zazwyczaj jesienią trawę można siać do końca miesiąca, a nawet do początku grudnia, jeśli aura na to pozwala. Praktyczne doświadczenie pokazuje, że nasiona traw można wysiewać do mrozów, gdy gleba jeszcze nie zamarza – jeśli siewki nie zdążą wzejść przed zimą, wzejdą na wiosnę wykorzystując wilgoć jaka zalega w glebie po zimie – mówi ekspert. – Natomiast w przypadku trawy z rolki, należy zwrócić uwagę na to, aby zdążyła się ona ukorzenić do silnych mrozów – dodaje.

Na to zwróć uwagę przy zakładaniu trawnika

Zakładanie trawnika odbywa się w etapach. Niektóre etapy są kluczowe, jeśli zależy nam na ładnym trawniku. Musimy przede wszystkim przygotować podłoże i zastanowić się nad sposobem, w jaki będziemy podlewać trawę. Zakładanie trawnika warto zaplanować,gdyż niektóre etapy wymagają czasu, jeśli mają przynieść wymarzony efekt, czyli pięknie rosnącą trawę.

 PrzeczytajPopularne mieszanki i gatunki traw 

Przygotowanie podłoża na trawnik jest najistotniejszym elementem. Tego etapu prac nie powinno się bagatelizować. W tym kontekście trzeba spojrzeć na podłoże pod kątem jakości gleby oraz oczyszczenia terenu.

Czym jest i jak sprawdzić jakość gleby? Trawa, bez względu na to, czy jest wysiewana czy pochodzi z rolki, potrzebuje dobrze przepuszczającego wodę podglebia oraz pieszczysto-gliniastej warstwy wierzchniej, która powinna mieć grubość 20–30 cm. Optymalna kwasowość gleby pod trawę wynosi pH 5,5–7,0.

– Trawa nie lubi skrajnych warunków – zbyt wilgotnego, w sensie podmokłego, podłoża, ani zbyt wysuszonego. Nadmierna wilgoć będzie sprzyjać tworzeniu się mchu, a zbyt duża susza – usychaniu trawy. Strukturę podłoża jak i odczyn pH można odpowiednio skorygować – radzi Lidia Tokarska. – Jeśli ziemia jest gliniasta – najlepiej dodać żwir frakcjonowany o uziarnieniu 0–4 milimetrów, żeby poprawić warunki powietrzno-wodne w glebie i umożliwić korzeniom swobodne, silne rozrastanie. W przypadku gleb słabych, piaszczystych można dodać ziemię kompostową lub odpowiednią ilość torfu w celu zwiększenia zawartości próchnicy w glebie – tym samym dla zwiększenia wilgotności i dostępności składników pokarmowych w glebie. W przypadku niskiego odczynu pH, konieczne jest wapnowanie, które podnosi odczyn gleby na bardziej zasadowy i tworzy tak pożądaną strukturę gruzełkowatą gleby. Wapnowanie zapobiega również wyrastaniu mchu.

Jeśli mamy wątpliwości co do jakości podłoża w naszym ogrodzie, możemy zlecić analizę gleby profesjonaliście. Po przeprowadzeniu analizy ekspert poradzi, jak należy przygotować podłoże w naszym przypadku.

 Radzimy: Jak zbadać odczyn gleby na działce 

Po weryfikacji jakości podłoża przystępujemy do jego przygotowania. Zaczynamy od tego, by teren pod trawnik oczyścić z kamieni, liści, chwastów i innych roślin. To etap szczególnie ważny, jeśli zakładamy trawnik wokół nowo wybudowanego domu. W tym przypadku warto poświęcić czas na usunięcie pozostałości po pracach budowlanych. Jeśli podłoże sprzątniemy niedbale, to trawa będzie żółknąć i usychać.

Kolejnym krokiem jest przekopanie podłoża, by spulchnić je i napowietrzyć. To również moment, kiedy możemy skorygować strukturę gleby w razie takiej konieczności. Na tym etapie za pomocą odpowiedniego nawozu uzupełnimy również poziom fosforu i potasu.

Najłatwiej wykonać te prace wykorzystując odpowiednią glebogryzarkę, dostosowaną do wielkości terenu pod trawnik. – Glebogryzarka umożliwia sprawne, łatwe i szybkie wykonanie prac w ogrodzie, które wymagają wysiłku fizycznego. Spulchnienie i przygotowanie gleby pod nowy trawnik powinno być dobrze wykonane, by rośliny miały zapewnione dobre warunki do rozwoju. Powierzchowność nie jest tu wskazana i użycie glebogryzarki zapewnia dobre napowietrzenie podłoża bez większego wysiłku. Glebogryzarką można równocześnie skorygować strukturę podłoża, gdyż urządzenie dobrze miesza ziemię z piaskiem, żwirem, kompostem lub nawozami – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu z Aries Power Equipment. Gdy pracujemy glebogryzarką, na powierzchni gleby mogą pojawić się kamienie, które musimy usunąć.

Zanim zasiejmy trawę lub rozwiniemy ją z rolki, powinniśmy zniwelować zagłębienia i wyrównać nawierzchnię (tzw. plantowanie). Następnie warto to miejsce równomiernie nawodnić.

– Podlanie terenu przygotowanego pod trawnik spowoduje lepsze ustabilizowanie się podłoża. W tym roku, po okresie suszy, ten zabieg może mieć dodatkowy dobroczynny skutek – zapewni lepszą wilgotność głębszym warstwom i stworzy trawie dogodniejsze warunki do rozwoju. Ograniczy też spływanie nasion podczas ewentualnej ulewy. W przypadku zastosowania automatycznego nawadniania nie ma konieczności nawadniania terenu przed siewem – dodaje Lidia Tokarska.

Po podlewaniu warto odczekać, by gleba przeschła z wierzchu. Następnie przeprowadzamy wałowanie (ugniatamy glebę wałem), żeby rozkruszyć ewentualne brył i umożliwić lepsze wnikanie wody w podłoże.

Jeśli zależy nam na wytyczeniu granicy pomiędzy trawnikiem a sąsiadującymi uprawami lub elewacją czy ścieżką możemy wykorzystać krawędziarkę. Taki sposób formowania przestrzeni w ogrodzie skutecznie chroni trawnik przed inwazją niepożądanych chwastów. I z drugiej strony zapobiega rozrastaniu się trawy na obszarach przeznaczonych na kwiaty lub na ścieżki. W przypadku ścieżek, zwłaszcza brukowanych, zabieg ten zwiększa bezpieczeństwo użytkowników po opadach, gdy powstaje ryzyko poślizgnięcia się na mokrych roślinach.

 

Nierówne obrzeże trawnika i trawa wychodząca na chodnik nie wygląda zbyt estetycznie. W rozwiązaniu tego problemu pomoże krawędziarka ogrodowa.
Nierówne obrzeże trawnika i trawa wychodząca na chodnik nie wygląda zbyt estetycznie. W rozwiązaniu tego problemu pomoże krawędziarka ogrodowa. Fot. Honda

 

Wysiew nasion trawy lub układanie trawnika z rolki

Na końcu prac przystępujemy do wysiewu lub rozkładania rolek z darnią. Płaty z gotową trawą należy układać ściśle obok siebie, dobrze przyciskając je do gleby i zachowując stale ten sam kierunek wzrostu roślin. Wszystkie powinny być albo „z włosem", albo „pod włos". Po upływie kilkunastu dni jej korzenie będą zrastać z podłożem.

Wysiew trawy jest tańszym sposobem na założenie trawnika, ale przeznaczonym dla osób bardziej cierpliwych. – Czas kiełkowania i wzrostu darni zależy od gatunku trawy, dlatego ważną w tym momencie kwestią jest wybór składu nasion. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie trawnika i w równym stopniu na łatwości jego pielęgnacji w przyszłości, lepiej jest zastosować mieszanki z przewagą kostrzew – wolniej rosną i mają drobniejszy liść, ale słabiej znoszą intensywną eksploatację trawnika – radzi Lidia Tokarska. – Najlepiej jest wybierać mieszanki znanych producentów. Nie warto tu kierować się ceną, ponieważ niestety te najtańsze produkty niosą ryzyko niskiego procentu wschodu. Efekt końcowy może rozczarować, a na dodatek trawa, najczęściej w takich przypadkach jest słaba i bardzo podatna na wszelkie choroby. Późniejsza jej pielęgnacja wiąże się zatem z dużym wysiłkiem.

Trawę sieje się ręcznie lub mechanicznie – zależnie od indywidualnego wyboru i od wielkości powierzchni przeznaczonej na trawnik. Należy trzymać się dawkowania zalecanego na opakowaniu. W przypadku większych powierzchni wygodnie jest posłużyć się przeznaczonym do tego celu urządzeniem, np. rozsiewaczem, który zimą może pełnić rolę piaskarko-solarki.

Następnie nasiona zagrabiamy przykrywając cienką warstwą gleby i wałujemy w celu wyrównania powierzchni oraz dociśnięcia nasion do podłoża.

Nowy trawnik podlewaj drobną kroplą

Zakładanie trawnika musimy zakończyć podlewaniem – nasion lub darni w rolkach. Przez pierwsze dni podłoże, w którym nasiona kiełkują i rośliny tworzą system korzeniowy, powinno być stale wilgotne. – Odpowiednie nawadnianie świeżej trawy ma ogromne znaczenie, zwłaszcza po suchym lecie. Jest to ważne głównie w momencie wschodu roślinek. W obecnie panujących warunkach pogodowych rekomenduję nawet cztero- lub pięciokrotne podlewanie w ciągu dnia, żeby nie dopuścić do przeschnięcia siewek i z uwzględnieniem tzw. drobnej kropli, by zbyt mocny strumień wody nie spłukał nasion – mówi Lidia Tokarska.

Następnie należy stopniowo zmniejszać intensywność nawadniania do jednego razu na dobę. Zapewniona w ten sposób wilgoć podłoża, wraz z pochodzącą z nocnego powietrza i porannej rosy, stworzy korzystne warunki do kiełkowania nasion oraz ukorzenienia się roślin.

Koszenie nowo założonego trawnika

Pierwsze koszenie musimy przeprowadzić, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8 cm. Trawę kosimy do wysokości 5–6 cm. Ze względu, to że młode źdźbła z siewu są wiotkie, trzeba kosić bardzo delikatnie, by nie wyrwać trawy. Trawę z rolki należy pierwszy raz skosić po ok. 2–3 tygodniach od ułożenia, gdy rośliny podrosną do 5–7 cm.

 Polecamy poradnikKoszenie trawy – narzędzia, zasady, technika 

Kosiarka Honda HRX537

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom