Wzrost wartości rynku inteligentnych urządzeń do zarządzania energią w domu

Maciej Badowski
PAP
Z badania wynika, że w Polsce innowacje smart home stają się coraz bardziej popularne. Aplikacje do sterowania urządzeniami domowymi oraz monitorowania bezpieczeństwa - jako ułatwienie - postrzega 85 proc. Polaków.
Z badania wynika, że w Polsce innowacje smart home stają się coraz bardziej popularne. Aplikacje do sterowania urządzeniami domowymi oraz monitorowania bezpieczeństwa - jako ułatwienie - postrzega 85 proc. Polaków. fot. East News
W 2024 roku globalna wartość rynku inteligentnych urządzeń domowych skoncentrowanych na zarządzaniu energią osiągnęła imponującą kwotę 8,81 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 17% w porównaniu do roku poprzedniego - podaje firma analityczna Future Mind. Badanie przeprowadzone przez firmę wskazuje również na rosnące zainteresowanie Polaków technologiami smart home, z których korzysta już ponad 25% respondentów.

Spis treści

Jak przekazano w informacji, wartość globalnego rynku inteligentnych urządzeń domowych** zarządzających energią rośnie. W styczniu 2024 roku wyniosła ona 8,81 mld dolarów - o 17 proc. więcej niż w styczniu 2023 r. W opinii twórców opracowania pokazuje to, "że również w skali światowej te rozwiązania coraz bardziej zyskują na popularności".

Innowacje smart home coraz bardziej popularne

Z przeprowadzonego dla Future Mind badania wynika, że w Polsce innowacje smart home stają się coraz bardziej popularne. Aplikacje do sterowania urządzeniami domowymi oraz monitorowania bezpieczeństwa - jako ułatwienie - postrzega 85 proc. Polaków, jednak ich rzeczywiste wykorzystanie wciąż pozostaje na umiarkowanym poziomie. Z aplikacji do sterowania urządzeniami RTV/AGD korzysta nieco ponad jedna czwarta badanych. Natomiast aplikacji monitorujących bezpieczeństwo używa 19 proc. ankietowanych.

W opracowaniu przekonuje się, że szczególną uwagę powinno zwrócić się na aplikacje monitorujące zużycie mediów, które mogą pomóc ograniczyć koszty związane z energią. "Inteligentne systemy zarządzania energią, takie jak termostaty zmniejszające zużycie energii nawet o 28 proc., mogą przynieść Polaków znaczące oszczędności" - zaznaczono. Poinformowano, że z przeprowadzonego badania wynika, że z takich systemów korzysta co ósmy respondent.

W ocenie cytowanej w informacji autorki badania Izabeli Franke z Future Mind, należy pamiętać, że za optymistyczną przyszłością inteligentnych urządzeń domowych "kryje się sporo pytań, niewiadomych czy nawet niebezpieczeństw".

Taka musi być świadomość potencjalnych zagrożeń

Jak wskazała, takimi problemami mogą być ilość zbieranych danych i miejsca ich przechowywania, systemy biorące udział w przetwarzaniu tych danych (w tym systemy cloud różnych dostawców narażone na problemy z dostępnością), ryzyka wynikające z nieuprawnionego dostępu do danych i interfejsów czy możliwość wyrządzenia wręcz fizycznych szkód.

"Rosnąca popularność tego typu rozwiązań wymaga, aby zadbać też o świadomość potencjalnych zagrożeń i sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa. Dobre wzorce wyznaczają instytucje finansowe edukujące swoich klientów w obszarze dbania o dane i dostępy. Warto czerpać z tych wypracowanych standardów" - zwróciła uwagę Franke.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na panelu online w dniach 24 listopada - 3 grudnia 2023 na próbie 1211 osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom