Wzrośnie podatek od nieruchomości. Jakie stawki podatku mogą być w 2019 roku

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Od stycznia możemy zapłacić wyższe podatkiGminy mogą, ale wcale nie muszą podnosić stawek podatków i opłat lokalnych
Od stycznia możemy zapłacić wyższe podatkiGminy mogą, ale wcale nie muszą podnosić stawek podatków i opłat lokalnych Waldemar Wylęgalski
Od stycznia 2019 roku zapłacimy więcej – wzrośnie bowiem podatek od gruntów i nieruchomości. Jak wyglądać będą stawki za te podatki?

Wzrost wysokości podatków wynika wprost ze wzrostu inflacji w naszym kraju. Stawki oblicza się na podstawie jej wysokości w pierwszej połowie roku. Inflację, zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego, określono w pierwszym półroczu 2018 roku na 1,6 procent. O tyle właśnie samorządy będą mogły podnieść swoje podatki i opłaty lokalne w roku następnym.

Przeczytaj: Jakie opłaty zależą od liczby osób zamieszkujących nieruchomość 

Jak na wiadomość o możliwości podniesienia podatków mogą zareagować gminy?

Po pierwsze mogą nie robić nic – jeśli rada gminy (rada miasta) w ogóle nie zajmie się tą kwestią, wszystkich których to dotyczy obowiązywać będą stawki podatkowe dokładnie takie same, jak w tym roku. Rady muszą zdążyć określić stawki w starym roku podatkowym, by nowe zaczęły obowiązywać od stycznia.

Z drugiej strony, chcąc zwiększyć dochody gminy, radni zadecydować mogą o podniesieniu stawek podatkowych. Jednak podatki mogą wzrosnąć maksymalnie o poziom, do którego podniósł je minister finansów

Na końcu jednak gminy mogą podnieść stawki podatkowe, ale nie w maksymalnym zakresie, ustalając ich wysokość na nieco niższym poziomie niż maksymalny dopuszczalny przez ministra finansów.

Podatki od gruntów i nieruchomości – stawki

Duże miasta zwykle stosują maksymalną stawkę podatku od nieruchomości, ponieważ jest on jednym z ważnych źródeł dochodów w samorządzie. Jeśli i tym razem podniosą ją na tyle, na ile zgodnie z przepisami można, wtedy podatek na przykład za nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie nie więcej niż 23 złote i 47 groszy (obecnie to 23 złote i 10 groszy). Za budynki mieszkalne również zapłacimy więcej – stawka zostanie podniesiona symbolicznie – z 77 groszy na 79 groszy. To oczywiście kwoty maksymalne za metr kwadratowy powierzchni.

Podatek od gruntów z kolei wzrośnie (jeśli prowadzona jest na nim działalność gospodarcza) z 91 groszy do 93 groszy za metr kwadratowy. Gminy mogą zgodnie z przepisami zróżnicować stawki podatków na swoich terenach, wprowadzając preferencje dla pewnych rodzajów działalności.

Zobacz aktualne oferty: Działki i grunty

Wzrosną również opłaty za grunty na terenach niezabudowanych objętych rewitalizacją – do 3 złotych i 9 groszy. O grosz więcej zapłacą organizacje pożytku publicznego, jeśli na gruncie prowadzą zgodną ze statutem działalność odpłatną (stawka 49 groszy za metr kwadratowy). Jeśli tę sama działalność prowadzić będą w budynkach podatek od nieruchomości wyniesie od stycznia maksymalnie 7 złotych 90 groszy (z 7 złotych 77 groszy obecnie).

Dla firm i osób fizycznych podatki od nieruchomości stanowią zwykle drobny procent kosztów, jakie ponoszą w związku z utrzymaniem i użytkowaniem nieruchomości. Jednak niezapłacenie podatku od nieruchomości (gruntu), może być w pewnych okolicznościach uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo i z całą surowością będzie ścigane. Oczywiście zakres i wymiar kary (jak i jej nałożenie) zależeć będzie od przyczyn, z których doszło do niezapłacenia podatku (inaczej zostanie potraktowane niezapłacenie podatku w związku z naliczaniem złej stawki podatkowej, a inaczej celowe uchylanie się od opłacenia "daniny" przez firmę). 

Dowiedz się: Czy nowy właściciel mieszkanie odpowiada za długi poprzedniego właściciela

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom