Wynajem mieszkania? Tym osobom będzie trudno. Komu nie ufają właściciele nieruchomości? Oto czarna lista lokatorów

Przemysław Zańko-Gulczyński
Wielu potencjalnych najemców jest z góry odrzucanych przez właścicieli – czasem z sensownych powodów, a czasem w wyniku uprzedzeń. Kto ma najtrudniej?Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Wielu potencjalnych najemców jest z góry odrzucanych przez właścicieli – czasem z sensownych powodów, a czasem w wyniku uprzedzeń. Kto ma najtrudniej?Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. Krystian Dobuszynski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Wynajem mieszkania nie zawsze jest łatwy – problemem często jest już samo znalezienie lokum. W walce o mieszkania niektórzy mają jednak trudniej niż inni, bo już na starcie są skreślani przez właścicieli nieruchomości. Kogo najczęściej to spotyka i dlaczego? Przedstawiamy czarną listę najemców, którzy muszą przygotować się na trudności przy szukaniu pokoju lub mieszkania na wynajem.

Kto w Polsce ma największe kłopoty z wynajmem mieszkania? Zapytaliśmy naszych czytelników o ich doświadczenia, a na podstawie odpowiedzi stworzyliśmy poniższą listę lokatorów, którzy są najczęściej skreślani z góry. Jest to oczywiście lista subiektywna i niepełna, ale jednak dająca pewien obraz sytuacji na rynku najmu.

Zobacz czarną listę najemców, którym najtrudniej jest wynająć lokal mieszkalny:

Wynajem mieszkania. Właściciele ostrożni przez nieprzychylne im prawo

Wynajem mieszkania to w naszym kraju drażliwy temat. Właściciele lokali i najemcy mają do siebie nawzajem dużo zastrzeżeń – ci pierwsi opowiadają historie jak z horroru o lokatorach niszczących mieszkania, ci drudzy przytaczają mrożące krew w żyłach opowieści o wścibskich i napastliwych właścicielach. U podłoża trudnych relacji leży nie tylko konflikt interesów, ale także wadliwe zdaniem wielu prawo.

Polskie przepisy dotyczące wynajmu są tak skonstruowane, by w jak największym stopniu chronić prawa najemców. Niemożliwa jest w naszym kraju np. eksmisja na bruk, spotykana w innych krajach. Istnieją też grupy najemców uprzywilejowanych, dodatkowo chronionych przed eksmisją (np. kobiety w ciąży). Co więcej, od kilkunastu lat prawo w tej kwestii jest dodatkowo wzmacniane i uszczelniane.

Sprawdź, komu w Polsce właściciele mieszkań nie chcą wynajmować:

Wiele osób jest jednak zdania, że to samo prawo niedostatecznie chroni interesy właścicieli mieszkań. Bardzo trudne jest przede wszystkim pozbycie się lokatora, który przestał płacić, jest uciążliwy dla sąsiadów albo demoluje lokal. W razie niewypłacalności najemcy właściciele muszą najpierw kilkakrotnie wezwać go do zapłaty, a później zaangażować w sprawę sąd i komornika. Dla właściciela oznacza to miesiące strat. Co więcej, jeśli sąd przyzna eksmitowanemu lokal zastępczy z zasobu gminy, eksmisja zostaje wstrzymana do momentu, aż samorząd znajdzie odpowiednie lokum. W efekcie posiadacz mieszkania jest nieraz zmuszony latami utrzymywać problematycznego najemcę.

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera

Właściciele mają też bardzo ograniczone możliwości wpłynięcia na lokatora. Nie mogą np. pod nieobecność najemcy wymienić zamków, odciąć dłużnikowi mediów ani nachodzić go bez zapowiedzi. Sytuację miało poprawić wprowadzenie instytucji najmu okazjonalnego, w przypadku którego lokator musi podać, do jakiego mieszkania czy domu przeprowadzi się po wypowiedzeniu umowy. Niestety, w praktyce i to rozwiązanie często okazuje się nieskuteczne. Trudno w tej sytuacji dziwić się nieufności właścicieli mieszkań do wielu potencjalnych najemców.

[QUIZ] W akademiku, na stancji czy u krewnych? Gdzie powinieneś zamieszkać na studiach?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Raff
Dalej w Polsce nie ma kapitalizmu tylko jakaś dziwna chimera socjalizmu i namiastki kapitalizmu. Ktoś nie płaci latami i mam mu sponsorować mieszkanie?
G
Gość
Najlepiej pod najem mieć kilka kawalerek, niż duże mieszkanie. W razie problemów koszty się rozkładają. Mieszkania jednopokojowe wynajmuje się singlom, studentom, osobie pracującej. Wynajmuję od wielu lat trzy kawalerki i nigdy nie miałem, odpukać, kłopotów. Kawalerka ma tę zaletę, że szybko się wynajmuje. Ale fakt, przepisy ochrony właścicieli mieszkań rodem z PRLu.
w
wroclauer

Prawo m.in. w tym zakresie jest chore. Narusza bowiem święte prawo własności. Nie może być tak, że najemca nie przestrzega warunków umowy - nie płaci czynszu, kosztów mediów, często dewastuje lokal i zadłuża właścicielowi mieszkanie. Bywa że latami, bo nawet wyroki sądowe nie pomagają. Jeżeli "państwo" chce takich ludzi chronić, to niech to robi na własny rachunek nie nie jak widać na koszy bezbronnego właściciela. Eksmisja "na bruk" to demagogia, bowiem są hotele, hostele, przytułki, gdzie ci ludzie mogą znaleźć dach nad głową - na własny koszt ! a nie na koszt właściciela mieszkania czy podatnika.

Wróć na regiodom.pl RegioDom