PIT-28 za wynajem mieszkania składamy do 31 stycznia

Edyta Hanszke
Osiedle ZWM OpoleWysokość podatku ryczałtowego od najmu wynosi 8,5% i jest liczona od przychodu.
Osiedle ZWM OpoleWysokość podatku ryczałtowego od najmu wynosi 8,5% i jest liczona od przychodu. Sławomir Mielnik nto
Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, które wynajmujesz, a płacisz od niego podatek ryczałtowy, do końca stycznia musisz złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok.

Do 31 stycznia obowiązek złożenia zeznania za ubiegły rok mają osoby osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoby te składają zeznanie na formularzu PIT-28. Do zeznania należy złożyć odpowiedni załącznik PIT-28/A (wypełniają go m.in. podatnicy osiągający przychody z najmu).

Zeznanie PIT-28 można składać osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać za pośrednictwem poczty lub przesłać elektronicznie bez konieczności użycia podpisu kwalifikowanego zapomocą strony internetowej
www.e-deklaracje.gov.pl. W ten sam sposób można złożyć korektę zeznania PIT-28. 

A twoim zdaniem: Taniej kupić, czy wynająć mieszkanie?

Wysokość podatku ryczałtowego od najmu wynosi 8,5% i jest liczona od przychodu. Wiele więc zależy od tego, jak skonstruujemy umowę najmu. Jeśli koszty utrzymania mieszkania (czynsz, opłaty za wodę, prąd itd.) przeniesiemy na najemcę, to wówczas pomniejszymy przychód i podatek zapłacimy tylko od tej kwoty. Ale wówczas będziemy musieli kontrolować, czy najemca reguluje zobowiązania.    

Najdalej do 31 stycznia musimy też zapłacić podatek za grudzień. W pozostałych miesiącach podatnik jest zobowiązany wpłacać podatek ryczałtowy do 20 dnia miesiąca.

Podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Jeśli w trakcie roku osoba wynajmująca nie zgłosiła w tym terminie, że decyduje się na ryczałt, musi pamiętać, że jej dochody są opodatkowane według skali podatkowej, czyli na 18% lub 32% i wówczas dochody z najmu rozlicza się razem z pozostałymi do końca kwietnia za rok poprzedni.

Nie ma potrzeby składania oświadczenia o wyborze ryczałtu co roku, pod warunkiem że w kolejnym roku podatkowym podatnik zamierza nadal stosować ryczałt ewidencjonowany.

Nie ma możliwości zmiany opodatkowania w trakcie roku podatkowego, wybraną formę opodatkowania musimy stosować przez cały rok podatkowy. 

Podatnik, który nie złoży zeznania podatkowego PIT-28 w terminie podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe wynosi od 1/10 do 20-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie od dnia 1.01.2013 r. wynosi 1600 zł, kara grzywny może wynosić więc od 160 zł do 32 000 zł. Sprawy karne skarbowe o wykroczenia skarbowe w urzędach skarbowych najczęściej załatwiane są w trybie mandatowym. Grzywnę w postaci mandatu karnego nakłada się w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wysokość mandatu może więc wynieść od 160 zł do 3200 zł. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom