Jak efektywnie spalać węgiel, by zaoszczędzić na ogrzewaniu

redakcja.regiodom
Kocioł na paliwo stałeDla utrzymania odpowiedniej wydajności i zapobieganiu „kopcenia" wymagane są: regularne czyszczenie oraz przede wszystkim używanie certyfikowanego opału o wysokich parametrach technicznych.
Kocioł na paliwo stałeDla utrzymania odpowiedniej wydajności i zapobieganiu „kopcenia" wymagane są: regularne czyszczenie oraz przede wszystkim używanie certyfikowanego opału o wysokich parametrach technicznych. mk
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Najlepiej używać energetycznego opału i maksymalnie wykorzystać możliwości posiadanego kotła. Ważny jest też wybór metody spalania: górnej lub dolnej, która pozwoli zoptymalizować poziom dostarczanego ciepła oraz zmniejszyć zużycie węgla.

Gdy na zewnątrz robi się naprawdę zimno, to rośnie koszt ogrzewania domu. Dla użytkowników kotłów na paliwo stałe ważne staje się wtedy efektywnego spalanie węgla. Czy faktycznie dzięki skutecznemu spalaniu zauważymy mniejsze zużycie węgla, otrzymamy więcej ciepła, a w ostateczności w domowym budżecie znajdą się nadwyżki finansowe?

Górne spalanie

Metoda rozpalania w piecu centralnego ogrzewania od góry sprawdza się tylko w urządzeniach do tego przystosowanych. Uwaga! Jeśli nie wiesz, jaki masz kocioł, to na 90 proc. jest to właśnie model z górnym spalaniem.

Warto wiedzieć:Jak przedłużyć żywotność kotła na paliwo stałe

Górne spalanie pozwala czysto i skutecznie spalać węgiel kamienny, brunatny lub koks. Pozwala uzyskać z materiałów opałowych maksimum energii. Dodatkowe plusy tej metody to ograniczenie emisji pyłów i zanieczyszczeń (dym jest wyraźne biały) oraz zniwelowanie procesu gromadzenia sadzy.

Rozpalając od góry, najpierw wsypujemy cały węgiel, na górę wrzucamy podpałkę i dopiero rozpalamy. Węgiel pali się od góry do dołu. Do komina dostają się czystsze spaliny, a ciepło na długo utrzymuje się w domu.

Ważne! W kotłach z górnym spalaniem rozpala się raz na 12–24 godziny i nie uzupełnia się paliwa. Czekamy do wygaśnięcia i ponownie rozpalamy. Zdaniem specjalistów ta właśnie metoda, sprawdza się w większości urządzeń grzewczych. Dzięki niej oszczędzamy czas, zmniejszamy koszty i eliminujemy emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Dolne spalanie

W kotłach z dolnym spalaniem, proces ten odbywa się tylko w dolnej części pieca, a dokładnie w komorze spalania znajdującej się w pobliżu rusztu.

Przeczytaj: "Kopciuchy" mają zniknąć z rynku!

W spalaniu dolnym rozpalamy najpierw węgiel przy użyciu rozpałki (drewna, papieru itp.), a następnie to ognisko zasypujemy świeżym wsadem węglowym. Paliwo, spalając się w komorze ustępuje miejsca nowemu. Węgiel dosypujemy górą, a powietrze dociera dołem. Palenisko zazwyczaj zwęża się ku dołowi i tam paliwo spotyka się z powietrzem. Warstwa rozżarzonego węgla jest niewielka, a konstrukcja paleniska powinna uniemożliwiać zapalenie się całego wsypanego węgla. Spaliny są wyciągane poza zasyp węgla. Górna warstwa paliwa pozostaje zimna. Spalanie dolne też ma swoje zalety: daje się znakomicie kontrolować, w zależności od zapotrzebowania uzyskujemy większą lub mniejszą moc. Niestety obsługa pieca absorbuje nas 3–4 razy na dobę. Gazy powstające z węgla przelatują zawsze przez warstwę żaru, gdzie dopalają się zupełnie.

Jakość opału

Wysokie potrzeby energetyczne zaspokoi nie tylko prawidłowe spalanie, dostosowane do posiadanego urządzenia. Równie ważna jest jakość spalanego opału. Pamiętajmy, że zbyt wilgotny lub zbyt suchy węgiel spowodują produkcję zbyt wysokiej temperatury pieca lub zimnego dymu, kosztem otrzymywanego w pomieszczeniach ciepła.

Użycie zbyt wilgotnego paliwa powoduje obniżenie temperatury spalania, a wytwarzana para sprzyja osadzaniu się sadzy w przewodzie kominowym. W efekcie mamy coraz słabszy ciąg i większe trudności z rozpaleniem i utrzymaniem temperatury. Natomiast zbyt szybkie spalanie powoduje „przegrzanie" pieca i ubytek energii wydatkowanej do otoczenia, np. ogrzewanie kotłowni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom