Wybór projektu domu pod względem liczby kondygnacji

redakcja.regiodom, tooba.pl
Dom parterowy - projekt domu Z185Projekt domu parterowego na planie prostokąta
Dom parterowy - projekt domu Z185Projekt domu parterowego na planie prostokąta projekty.regiodom.pl
Liczba kondygnacji to główny parametr, który decyduje o wyborze projektów domu. Decyzja o tym, czy dom ma być parterowy, z poddaszem, piętrem, czy z piwnicą, będzie rzutowała nie tylko na koszt realizacji projektu, ale także na późniejszą wygodę domowników.

Projekty domów oferowane przez pracownie różnią się między sobą podstawowym parametrem – liczbą kondygnacji. Dostępne są zarówno domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, jak i z piwnicą. Każde z nich mają swoje zalety i wady. Liczba kondygnacji wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale także na funkcjonalność domu, koszt jego budowy, koszty eksploatacyjne oraz na czas, jaki będzie potrzebny do realizacji projektu. O ile kwestia wygody czy wyglądu jest subiektywna, o tyle pozostałe czynniki są niepodważalne.

Zobacz wideo: Wybudowali dom w cenie mieszkania

Powierzchnia zabudowy na działce

Tym, co przede wszystkim odróżnia projekty parterowe od tych z poddaszem czy piętrem, jest powierzchnia zabudowy. Projekty domów parterowych mają bardziej rozległą bryłę, dlatego zajmują dużo większą powierzchnię na działce. Nie jest to dobra propozycja dla właścicieli małych działek o nieregularnych wymiarach. Łatwiej jest na nich posadowić dom z poddaszem, o zwartej bryle. Jeśli na działce nie ma już miejsca na wolno stojący garaż, można go wbudować w bryłę budynku lub zbudować w podpiwniczeniu – wtedy będzie prawie niewidoczny.

Koszt realizacji projektu domu

Trudno jednoznacznie ocenić, jaki dom będzie droższy w budowie – dom parterowy czy dom z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej. Koszty bowiem rosną, jeśli zastosuje się materiały lepszej jakości, nowoczesne sprzęty czy droższe instalacje.

Warto wiedziećDlaczego należy wykonać badania geotechniczne

Przyjmuje się, że budowa fundamentów będzie bardziej kosztowna w przypadku domu parterowego, ponieważ bardziej rozległa bryła wiąże się z większą powierzchnią fundamentów. Jednak koszty mogą się wyrównać, ponieważ w przypadku budowy jednej kondygnacji fundamenty mogą być cieńsze, a więc ilość zużytych materiałów budowlanych będzie niemal identyczna.

Podobną sumę przeznaczyć będzie trzeba na materiały użyte do budowy ścian – w domu parterowym budynek jest bardziej rozległy, jednak w domu z poddaszem lub piętrem ściany są wyższe. Jeśli chodzi o dach, to więcej materiałów będzie trzeba użyć w domu parterowym ze względu na większą powierzchnię połaci i trudniejszą konstrukcję dachu. Koszt można jednak zredukować, jeśli zastosujemy blachę zamiast dachówki.

Chcąc wybudować dom z piwnicą, należy pamiętać, że koszt wykonania podpiwniczenia będzie droższy, jeśli warunki na działce są do tego niesprzyjające. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych konieczne będzie wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej lub nawet przeciwwodnej.

Wady projektów domów parterowych

Domy parterowe są wygodniejsze dla osób, które nie mogą lub nie lubią poruszać się po schodach. Trudniej w nich jednak rozplanować przestrzeń. W domach z poddaszem użytkowym lub piętrem następuje samoczynny podział na strefy dzienną i nocną – na parterze można usytuować pokoje dzienne, na górze nocne. Dzięki odseparowaniu tych części hałasy z salonu nie przenoszą się do sypialni.

W domach parterowych trudno o taki podział stref. Nie można zupełnie odseparować sypialni od pokojów dziennych. Trudniej będzie także optymalnie dopasować pomieszczenia na jednej kondygnacji do stron geograficznych w celu zapewnienia odpowiedniego oświetlenia w pokojach. Chcąc zastosować taki porządek w domu parterowym, może okazać się konieczne wprowadzenie wąskich i długich korytarzy oraz niewygodnej komunikacji, co jest bardzo niepożądanym efektem.

Pomocne informacje: Projekt domu – lepszy z katalogu, czy indywidualny 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom