Badania geotechniczne są obowiązkowe. Po co się je robi

Iwona Wojczuk, firma Budima-Art, ekspertka budowy SILKA YTONG
Działka budowlanaBudowa domu na nieznanym podłożu wiąże się z pewnym ryzykiem. Badania geotechniczne można wykonać jeszcze przed zakupem działki. Dzięki temu zyskamy pewność, że teren nadaje się pod zabudowę jednorodzinną.
Działka budowlanaBudowa domu na nieznanym podłożu wiąże się z pewnym ryzykiem. Badania geotechniczne można wykonać jeszcze przed zakupem działki. Dzięki temu zyskamy pewność, że teren nadaje się pod zabudowę jednorodzinną. mk
Badania gruntu mogą uchronić nas przed błędami, które grożą zawilgoceniem piwnic czy parteru, osuwaniem się budynku, a nawet katastrofą budowlaną. Jeżeli mamy trudności z ustaleniem, jakie warunki panują na działce, wykonajmy badania geotechniczne.

Zanim potraktujemy wykonanie badań geotechnicznych jako utrudniający życie przymus, warto spojrzeć od praktycznej strony na wyniki tych badań. Dzięki nim będziemy mogli zbudować bezpieczny i funkcjonalny dom. 

Domy jednorodzinne zaliczane są do pierwszej kategorii geotechnicznej (wg rozporządzenia MSWiA z 24.09.1998 roku). Według zapisów ich budowa nie powinna wiązać się z obowiązkiem wykonywania dokładnych badań gruntu. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem (od 29 kwietnia 2012 r.) dla obiektów wszystkich kategorii geotechnicznych (w tym domów jednorodzinnych) obowiązkowe jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Najczęściej wystarczy dokumentacja geotechniczna, która daje przybliżony obraz jakości gruntu.

Uwaga! Należy zwrócić szczególną uwagę na plany zagospodarowania przestrzennego, ponieważ zdarza się, że badanie geotechniczne jest wymuszone przez ustalenia zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy to przede wszystkim domów podpiwniczonych.

Warto przeczytać:Lepiej wybudować dom z piwnicą, czy bez piwnicy

Po co są badania geotechniczne

Badania geologiczne określą rodzaj i cechy gruntu, a także poziom i właściwości wód gruntowych na naszej działce. Kiedy otrzymamy wyniki analiz, skonsultujmy je z geologiem lub geotechnikiem. Poprośmy, by wytłumaczył, jakiej wiedzy nam dostarczyły i co z nich wynika. Ekspertyzy dadzą nam pewność, że postawimy stabilny dom i w przyszłości nie zdarzą mu się żadne przykre niespodzianki.

Przeczytaj też: Wybieramy działkę budowlaną – co najpierw projekt domu czy działka 

Przeprowadzenie badań geotechnicznych na działce warto zlecić przed rozpoczęciem prac projektowych domu, zanim zdecydujemy się, gdzie budynek ma być posadowiony. Geolog określi wówczas, czy grunt na całej powierzchni jest nośny i czy w każdym miejscu możemy wybudować nasz wymarzony dom.Dzięki pomiarom, konstruktor będzie mógł dobrać odpowiednie materiały na fundamenty i ocenić, na jakiej głębokości należy je umieścić.

Dowiemy się również o ewentualnych różnicach gruntu – może zdarzyć się tak, że gleba ma inne właściwości w różnych miejscach na działce. Gdy nie jest możliwe posadowienie domu na jednym rodzaju gruntu, konstruktor na podstawie badań podejmuje decyzję o wzmocnieniu elementów fundamentów na słabszym podłożu. Tak, by cała konstrukcja równomiernie osiadała.

Cenna wiedza o wodach gruntowych

Badania geotechniczne pozwalają określić także poziom i właściwości wód gruntowych. W przypadku, gdy fundamenty będą posadowione poniżej poziomu wód gruntowych, niezbędne stanie się ich wzmocnienie. Podobnie powinniśmy postąpić ze ścianami piwnic czy garażu podziemnego, jeżeli takie pomieszczenia zaplanowaliśmy w naszym domu. Unikniemy w ten sposób ich zamakania czy okresowego zalewania.

Dowiedz się: Jak wykonać solidne fundamenty domu. Poradnik

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących badań geotechnicznych i formalności z nimi związanych, warto zwrócić się o pomoc do urzędu miasta. Urzędnicy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące zakresu badań i rodzaju dokumentów, które należy przygotować. Także na stronach internetowych urzędów można znaleźć niezbędne informacje.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom