Wybieramy odśnieżarkę - jaki model wybrać

redakcja.regiodom, www.mojahonda.pl
Odsnieżanie posesji– Warto zadbać o usuwanie śniegu na bieżąco i nie odkładać tej czynności na później, zwłaszcza w przypadku bardziej intensywnych opadów i niskich temperatur – mówi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu w firmie Aries Power Equipment. – Posługując się dobrze dobraną do warunków odśnieżarką można łatwo i szybko usunąć śnieg i skorupę lodu. Warto również zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą nam ułatwić tę pracę – dodaje.
Odsnieżanie posesji– Warto zadbać o usuwanie śniegu na bieżąco i nie odkładać tej czynności na później, zwłaszcza w przypadku bardziej intensywnych opadów i niskich temperatur – mówi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu w firmie Aries Power Equipment. – Posługując się dobrze dobraną do warunków odśnieżarką można łatwo i szybko usunąć śnieg i skorupę lodu. Warto również zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą nam ułatwić tę pracę – dodaje. www.mojahonda.pl
By odśnieżanie było skuteczne, najlepiej robić to systematycznie. Łatwiej pozbyć się świeżego śniegu niż zamarzniętej skorupy lodu.

Opady śniegu i temperatura poniżej zera najbardziej dają się nam we znaki, gdy kolejne warstwy śniegu przykrywają te poprzednie. Wtedy trudniej oczyścić przejścia dla pieszych, ulice, podjazdy czy ścieżki wokół domu.

Jak szybko i skutecznie odśnieżać

Podstawą jest systematyczność. Nie warto dopuszczać do powstania trudnej do usunięcia zamarzniętej warstwy śniegu czy skorupy lodu. Ważny jest również dobór odpowiedniego sprzętu do panujących warunków i naszych potrzeb.

Dowiedz się: Jak poprawnie odśnieżyć dach

Do usunięcia cienkiej i średniej warstwy suchego, świeżego śniegu wystarczą miotła, łopata lub dmuchawa do liści bądź kosiarka z lemieszem. Grubszą warstwę śniegu twardego i zbitego przez wiatr oraz zaspy i warstwę zlodowaciałego śniegu najwygodniej usuwa się odśnieżarką.

Zanim użyjemy odśnieżarki, powinniśmy zaplanować kierunek i odległość wyrzutu śniegu w sposób optymalny do powierzchni odśnieżanego terenu, by nie zablokować przestrzeni ani nie stworzyć zagrożenia dla przechodniów czy pojazdów.

By usprawnić odśnieżanie zaplanujmy również miejsce gromadzenia śniegu, by nie utrudniać ruchu pieszym, nie ograniczać widoczności kierowcom ani nie tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych. Podczas odśnieżania pamiętajmy o terenach pokrytych roślinnością – zalegający na nich śnieg hamuje dopływ powietrza i może powodować powstanie chorób grzybowych.

Posługując się odśnieżarką pamiętajmy o tych praktycznych zasadach

  • Przed uruchomieniem maszyny sprawdzamy, czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu.
  • Odśnieżarki nie stosujemy do usuwania śniegu z drogi żużlowej lub kamienistej. Zbierający śnieg ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, co może być niebezpieczne dla osób znajdujących się w pobliżu.
  • Za każdym razem gdy odchodzimy od maszyny, powinniśmy zatrzymać silnik.
  • Podczas kierowania odśnieżarką należy trzymać rączkę urządzenia mocno i pewnie. Powinniśmy iść, a nie biec. Załóż buty, które nie będą się ślizgać.

Zanim uruchomimy odśnieżarkę powinniśmy

  1. Upewnić się, czy olej został wymieniony po ostatnim sezonie. Jeśli nie – należy to zrobić teraz. Kolejne wymiany oleju uzależnione są od intensywności pracy maszyny i najlepiej zastosować się do harmonogramu, który jest w instrukcji obsługi. W odśnieżarkach z napędem hydrostatycznym trzeba dodatkowo i systematycznie sprawdzać poziom oleju w przekładni.
  2. Sprawdzić stan elementów, które ścierają się podczas eksploatacji, jak gumowe wirniki w małych odśnieżarkach i płozy regulacyjne w dużych maszynach.
  3. Sprawdzić stopień dokręcenia śrub i połączeń oraz sprawność działania elementów kierujących jak obroty silnika, ukierunkowanie wyrzutu śniegu. Upewnić się, też, czy mamy zapasowy komplet śrub zabezpieczających wirnik przed przeciążeniem.
  4. Skontrolować sprawność układu jezdnego – kół lub gąsienic. Te ostatnie należy zawsze przed sezonem wyregulować.
  5. Uzupełnić paliwo (nie powinno się przechowywać maszyny nieużywanej dłużej niż miesiąc z napełnionym bakiem) i sprawdzać jego poziom przed każdym uruchomieniem silnika.
  6. W przypadku odśnieżarek z rozrusznikiem elektrycznym sprawdzić stan akumulatora i doładowywać go e razie potrzeby.

Czym kierować się przy wyborze odśnieżarki

Zdaniem eksperta z Aries Power Equipment, Mariusza Czarnockiego wyboru odśnieżarki powinniśmy dokonywać uwzględniając: wielkość powierzchni do odśnieżania, częstotliwość wykonywania pracy, stopnia dokładności zbierania śniegu oraz czasu, który możemy poświęcać na odśnieżanie posesji.

Przeczytaj: Zimowe obowiązki właściciela nieruchomości

– Cechy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odśnieżarki to przede wszystkim moc silnika określająca wydajność, odległość wyrzutu śniegu, gwarancja uruchomienia maszyny w niskich temperaturach i rodzaj napędu. Najbardziej dogodne i nowoczesne rozwiązania to napęd hydrostatyczny i hybrydowy – uważa Mariusz Czarnocki. – Ważny jest również układ jezdny – kołowy lub gąsienicowy, który powinien być dostosowany do ukształtowania terenu oraz możliwość regulowania wysokości zbieraka. Ta opcja jest bezpieczna dla nawierzchni pokrytej kostką brukową czy roślinnością – dodaje ekspert.

Odśnieżarki uniwersalne – dla każdego

Odśnieżarki uniwersalne  są poręczne i bardzo łatwe w obsłudze. Maszyny te są rekomendowane do codziennego, podstawowego odśnieżania. Przeznaczone są do częstego i szybkiego odśnieżania powierzchni małych i średniej wielkości. Szerokość odśnieżania wynosząca 50 cm jest dostosowana do odśnieżania terenu wokół domu, podjazdu, chodnika przed posesją i chodników na osiedlu.

Uniwersalne odśnieżarki są maszynami spalinowymi. Ich niewielkie rozmiary i masa ułatwiają przenoszenie sprzętu w kolejne miejsce pracy, jeśli jest taka potrzeba. Wybrane modele wyposażone są w kołowy układ jezdny – najwygodniejszy do stosowania na równych powierzchniach. Aby uchronić nawierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi, łopaty wirnika powinny być gumowe. 

Odśnieżarki uniwersalne są wydajne – tego typu maszyna może przerzucić w ciągu godziny do 29 ton śniegu, na odległość do 8 m. Są też łatwe w obsłudze oraz manewrowaniu, dlatego mogą być kierowane przez kobiety.

Odśnieżarka uniwersalna może być na gąsienicach. Ze względu na dobrą przyczepność do podłoża i łatwe kierowanie, maszyny te polecane są do odśnieżania nierównego terenu.

Jeżeli na odśnieżanie nie możemy poświęcać zbyt dużo czasu, warto kupić odśnieżarkę ze zbierakiem o szerokości 55 cm i z dwustopniową skrzynią biegów z biegiem wstecznym. Taka maszyna może w ciągu godziny przerzucić do 37 ton śniegu, na odległość do 14 m.

Odśnieżarki dla bardziej wymagających

Osoby potrzebujące wygodnych i wydajnych maszyn do nieregularnego i intensywnego odśnieżania powierzchni o średniej i dużej wielkości mogą wybrać maszyny bardziej zaawansowane technicznie.Takie profesjonalne maszyny są bezpieczne i stabilne w kierowaniu m. in. dzięki przyczepności gąsienic. Ich zbierak ma większą szerokość od innych modeli – o szerokości roboczej do 81 cm. Urządzenia te odśnieżają do 65 ton śniegu w ciągu godziny i odrzucają go na odległość do 17 m.

Są też odśnieżarki, w których możemy regulować wysokość zbieraka – opcja ta chroni nawierzchnię przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami. Maszyna może też mieć reflektor, który podnosi komfort i bezpieczeństwo pracy w każdych warunkach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom