Jakie obowiązki zimą ma właściciel nieruchomości

Marcin Krasoń, Home Broker
Posesja zimąDo tej pory styczeń był bardzo ciepły i pozbawiony opadów śniegu. Dzisiaj jednak zima nieśmiało zapukała do naszych drzwi.
Posesja zimąDo tej pory styczeń był bardzo ciepły i pozbawiony opadów śniegu. Dzisiaj jednak zima nieśmiało zapukała do naszych drzwi. mk
Zima to czas, kiedy właściciele nieruchomości mają więcej obowiązków . Nieodśnieżenie chodnika przylegającego do posesji lub niestrącenie sopli lodu zagrażających przechodniom grozi mandatem w wysokości do 500 zł.

Gdy pada śnieg, warto pamiętać, że właściciel nieruchomości (a także użytkownik wieczysty) jest odpowiedzialny za to, żeby chodnik przed nią był odśnieżony. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat, nie wspominając o ryzyku złamania czy skręcenia nogi. Obowiązek odśnieżania wynika z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów należy nie tylko zgarnąć śnieg, ale i skuć lód tak, by nikt na chodniku się nie poślizgnął. Przy czym w świetle w/w ustawy chodnikiem jest wydzielona część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jego położona bezpośrednio (to ważne) przy granicy nieruchomości.

PrzeczytajKto odpowiada za zniszczenia spowodowane przez śnieg, lód, spadające sople 

Kto może ukarać właściciela nieruchomości za niedopełnienie zimowych obowiązków?

Do ukarania niepokornego właściciela uprawniona jest straż miejska/gminna. Najczęściej nakłada ona na winnego mandat w wysokości 100 złotych. Jednak maksymalna stawka to 500 złotych. Jeśli ukarana osoba nie zgodzi się na przyjęcie mandatu lub nieodśnieżanie chodnika będzie zjawiskiem powtarzającym się, wtedy sprawa trafi do sądu. Sąd może nałożyć grzywną, której kwota może kilkakrotnie przewyższać maksymalną stawkę mandatu.

Ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach **Art. 5. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:**
4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

W przypadku domów wielorodzinnych odpowiedzialność za odśnieżenie chodnika spoczywa na wszystkich mieszkańcach, ale najczęściej zajmuje się tym zarządca wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest wynajmowanie do tego celu firmy, która nie tylko zajmuje się wykonaniem pracy, ale i przejmuje odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje niedopełnienia obowiązku. I nie chodzi bynajmniej o sam mandat, ale o sytuację, w której ktoś poślizgnie się i stanie mu się krzywda. Jeśli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie przez to, że chodnik był nieodśnieżony, poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania.

Dowiedz się: Kiedy OC mieszkaniowe może być pomocne 

Nie zawsze to właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżania chodnika

W niektórych przypadkach zająć się tym powinna gmina. Chodzi o sytuacje, w których pomiędzy nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas miejskiej zieleni (nie musi to być szeroki pas, wystarczy metr trawnika), gdy na chodniku są płatne miejsca parkingowe lub gdy na wysokości nieruchomości znajduje się przystanek – w wymienionych przypadkach za odśnieżenie chodnika odpowiada gmina, bez względu na to, czy przylega on do nieruchomości.

Odśnieżanie chodnika trzeba jednak przeprowadzić poprawnie. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której odśnieżając przegarniamy śnieg na drogę. Za zgarnięcie śniegu na ulicę grozi grzywna (nawet 1500 zł). Ponadto gdyby przez wyrzucony na drogę śnieg doszło do wypadku, osoba odśnieżająca może za to odpowiadać jak za przestępstwo. Śnieg trzeba więc odgarniać tak, by jednocześnie nie utrudniać przejazdu samochodom, ani nie blokować przejścia pieszym.

Zasadność obowiązku odśnieżania chodnika trafiła swego czasu przed oblicze Trybunału Konstytucyjnego. Jednak TK nie dopatrzył się jakiejkolwiek sprzeczności z konstytucją, zaznaczając m.in., że z prawa własności nieruchomości wynikają także obowiązki społeczne i to jest właśnie tego rodzaju obowiązek.

Zimą pamiętać należy nie tylko o odśnieżeniu chodnika. Do obowiązków właściciela nieruchomości należy także wynikające z prawa budowlanego usunięcie śniegu z dachu (nie tylko domu, ale i garażu czy budynku gospodarczego) oraz strącanie zwisających sopli lodu i nawisów śnieżnych, które stanowiłyby zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów.

Radzimy: Jak odśnieżać dach, by było bezpiecznie i zgodnie z prawem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom