Żywopłot - jak go prawidłowo przyciąć i dbać o niego latem

Zuza Gunia, Aries Power Equipment
Jak prawidłowo przycinać żywopłot?Żywopłot - jak go prawidłowo przyciąć i dbać o niego latem
Jak prawidłowo przycinać żywopłot?Żywopłot - jak go prawidłowo przyciąć i dbać o niego latem materiały prasowe
Od czerwca do sierpnia warto zadbać o nasze "zielone płoty". Nawożenie, nawadnianie i odpowiednie formowanie roślin to podstawa.

Żywopłoty mają wiele zalet. Osłaniają dom przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, tłumią hałasy dochodzące z ulicy, zatrzymują zabrudzenia, a także chronią przed wiatrem. Dlatego podpowiadamy jak o nie prawidłowo zadbać.

Zobacz też: Zasady podlewania roślin w ogrodzie 

Przed przygotowaniem się do cięcia żywopłotu pamiętajmy, że jest to miejsce w którym często osiadają ptaki. Sprawdźmy więc czy ptasie gniazda są puste.

Częstotliwość przycinania krzewu zależy od gatunku rośliny i od tego jak szybko się rozrasta. Czasami konieczne jest przycinanie żywopłotu nawet kilka razy do roku: na wiosnę, latem i pod koniec lata. Jesienią można przycinać tylko żywopłoty odporne na zimowe mrozy.

Latem warto formować te krzewy, które są wiecznie zielone np. bukszpan. Natomiast w przypadku roślin iglastych potrzeba przycinania zależy od przyrostu. Można przycinać takie krzewy nawet trzy razy w roku w okresie od kwietnia do września, natomiast te o średnim rozroście przycinajmy w połowie lipca i jesienią. W lecie można przycinać cisy.

Jeśli chodzi o kształty to formujmy krzaki w kształt trapezu, z szerszą podstawą, zwężającą się ku górze. Zapewnia to prawidłowe doświetlenie i sprzyja zagęszczaniu się krzewu. Jeśli mieszkamy w regionie, gdzie występują silne opady śniegu, warto górną cześć żywopłotu przyciąć w formie stożka, co pozwoli na łatwiejsze usuwanie ciężkiej warstwy śniegu. Przycinanie zacznijmy od boków, równolegle do gałęzi. Ważne jest dobrze naostrzone narzędzie, które nie porani rośliny.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:

Zobacz też: Jakie narzędzia ogrodowe wybrać i jak zaplanować porządki w ogrodzie 

- Narzędzia do przycinania żywopłotów powinny, oprócz posiadania odpowiedniej mocy i wydajności, być lekkie, by umożliwić dłuższą pracę. W tym kontekście warto także zwrócić uwagę na silnik o niskim poziomie wibracji, który fizycznie ułatwia dłuższą pracę ciągłą, a generowany niski dźwięk jest mniej uciążliwy nie tylko dla operatora, ale i dla otoczenia – radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda - Powinny także odznaczać się ograniczoną emisją spalin, tym bardziej, że tego typu urządzeniami pracujemy w pobliżu twarzy i górnych dróg oddechowych. Przy wyborze nożyc warto również wziąć pod uwagę ergonomię, uchwyty oraz jakość i rodzaj ostrzy.

Pamiętajmy, że stosując tępe narzędzia narażamy krzewy na infekcje i długie gojenie się ran. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom