Wybieramy lampy ścienne do różnych pomieszczeń. Jakie trendy panują (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Lampa ściennaLampa ścienna może stanowić jedyną ozdobę ściany.
Lampa ściennaLampa ścienna może stanowić jedyną ozdobę ściany. Platinlux
Lampy ścienne pełniły kiedyś role czysto użytkowe. Oświetlały ogrody, tarasy, dojście do domu i budynki gospodarcze. Później trafiły do wnętrz i dziś są już nieodłącznym elementem wystroju każdego domu i mieszkania.

Lampy ścienne uzupełniają zwykle oświetlenie lamp wiszących, dość często pełniąc rolę oświetlenia funkcjonalnego. Jego strumień skierowany jest na konkretny element bądź część mieszkania po to, aby podkreślić jego funkcje i zaakcentować jego walory.

Przeczytaj poradnik: Jakie oświetlenie wybrać do domu

Lampa nie tylko świeci

Nie zawsze więc lampa ścienna ma po prostu świecić. Czasem ma jedynie tworzyć odpowiednią atmosferę w mieszkaniu. Mimo, że podstawowe oświetlenie sufitowe dominuje w każdym pokoju, to jednak lampy ścienne są niezastąpione. Często jedna lampa wystarczy na ozdobę całej ściany o sporej powierzchni, np. w pokoju liczącym ponad 20 metrów kwadratowych.

Kinkiet odpowiednio dopasowany

Żeby jednak kinkiety sprawdziły się w pomieszczeniu, muszą zostać dobrane odpowiednio do funkcji, którą mają pełnić. Muszą też komponować się z podstawowym oświetleniem.

Zobacz: Modne lampy podłogowe 

W salonie kinkiety pełnią głównie role dekoracyjne, tworząc klimat wnętrza i doświetlając je. Mogą podkreślać określony mebel lub dekor, na przykład w postaci obrazu. W części wypoczynkowej mogą wzmacniać lub zastępować oświetlenie sufitowe, gdy chcemy w spokoju poczytać gazetę, siedząc w fotelu. Lampa ścienna dobrze spisze się również jako dyskretne oświetlenie blisko telewizora, gdy nie chcemy go oglądać przy świetle sufitowym.

Lampa pada na sypialnię

Lampy ścienne sprawdzają się w sypialni, gdzie mogą budować odpowiednią atmosferę lub zostać wykorzystane bardziej przedmiotowo – jako nocne lampki umożliwiające jednemu z domowników zatopienie się w wieczornej lekturze, w czasie, gdy współmałżonek będzie mógł spokojnie spać. Delikatne i stłumione światło z kinkietu będzie na tyle jasne, że pozwoli na komfortowe czytanie nocą, a jednocześnie na tyle stłumione, że nie będzie razić osoby, która chce spokojnie zasnąć.

Oświetlona łazienka

Równie dobrym miejscem do instalowania lamp ściennych jest łazienka. Mocne oświetlenie boczne, zwłaszcza zlokalizowane przy lustrze, jest niemal koniecznością, gdy trzeba przygotować codzienny makijaż lub się ogolić. Praktyczne są również podświetlane (punktowo lub liniowo) szafki wiszące, półki lub tzw. słupki łazienkowe.

Korytarz w dobrym świetle

Niejako powrotem do źródeł będzie instalowanie lamp ściennych w korytarzach. Bardzo dobrze sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie te pomieszczenia są wąskie i długie. Kilka kinkietów np. umieszczonych wzdłuż ściany może rozświetlić pomieszczenie bez konieczności podwieszania lampy centralnej na suficie. Jeśli z korytarza prowadzą schody na wyższe kondygnacje domu, kinkiety mogą ozdobić ścianę przy schodach i doprowadzić wchodzących bezpiecznie na górę.

Jasno w kuchni

W kuchni lampy ścienne sprawdzą się miejscowo choćby jako oświetlenie pasa roboczego lub blatu stołu. Takie światło pozwoli na komfortową pracę, a więc przygotowywanie i serwowanie potraw w kuchni. Wszystko przez to, że jedna centralna lampa w kuchni zawsze rzuca cienie, gdyż jest zlokalizowana za osobą wykonującą w kuchni jakieś kulinarne zajęcia. Lampy boczne skutecznie rozpraszają cienie, pozwalając na bezpieczną pracę w kuchni.

Światło u dzieci

W pokojach dziecięcych kinkiety stosowane są jako dodatkowe oświetlenie, np. nad biurkiem, stanowiskiem komputerowym czy kącikiem telewizyjnym. Niekiedy lampy ścienne tworzą komplet z lampami wiszącymi. Jeśli ozdobione są ulubionymi postaciami z bajek, mogą być elementem poprawiającym komfort i bezpieczeństwo zasypiania malucha, tworząc miłą atmosferę przed pójściem spać.

Warto zobaczyć: Modne lampy wiszące 

Lampy ścienne mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, szkła, metalu, papieru, jak i drewna. Droższe modele mogą wykorzystywać metale szlachetne i minerały. Bogactwo wzornictwa powoduje, że swoje ulubione modele znajdą miłośnicy minimalistycznych wnętrz i zwolennicy tradycyjnego, konserwatywnego wystroju. Ceny dyktuje rynek i najwięcej kinkietów znaleźć można w cenie od 40–50 do kilkuset złotych. Jeśli jednak chce skorzystać się z modeli opracowanych przez znane studia wzornicze, trzeba wyłożyć na zakup nawet ponad 3 tysiące złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom