Lampy wiszące – jakie trendy panują, na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy wiszącej (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Lampa wiszącaLampa wisząca pozwala nadać wnętrzu charakter.
Lampa wiszącaLampa wisząca pozwala nadać wnętrzu charakter. Hip
Żyrandole mają oświetlić całe pomieszczenie, ale co ważne: zrobić to umiejętnie. Piszemy, jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą do domu i mieszkania.

Odpowiedni wybór lampy pomoże wyeksponować walory każdego pokoju, a do tego ukazać styl oraz głębię kolorów i dodatków użytych w aranżacji wnętrza. To wszystko dzięki prawidłowemu ustawieniu kąta padania światła. Do wyboru mamy lampy stołowe, wolnostojące, kinkiety, oczka oraz lampy wiszące, czyli żyrandole. Te ostatnie należą do najpopularniejszych.

Zadanie dla lampy wiszącej

Na co zwrócić uwagę, kupując żyrandol? – Pierwszym kryterium jest dobór mocy żarówek oraz koloru światła – przyznaje Petra, Łowczyni stylu z Bonami.pl. – Każde pomieszczenie jest przystosowane do wykonywania różnych czynności. Wybierając oświetlenie do gabinetu, powinniśmy skupić się na lampach dających jasne, mocne światło. Ono mobilizuje do pracy i aktywności. W sypialni najlepiej sprawdzi się przygaszone oświetlenie nadające wnętrzu charakteru. Pomieszczenia najczęściej potrzebują głównego oświetlenia i kilku dodatkowych punktów świetlnych, wprowadzających więcej jasności lub analogicznie: zastępujących centralne oświetlenie.

Z reguły lampa wisi na środku sufitu. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej lampa wisząca jest umocowana nad stołem, który nie zawsze stoi na środku pokoju lub nad łóżkiem, które również jest musi być w centrum pomieszczenia.

Jej wysokość lampa

Wysokość lampy również ma znaczenie. Zależy ona od metrażu pomieszczenia. Im mniejsze pomieszczenie, tym niżej mogą znajdować się klosze, ponieważ wtedy światło jest bardziej intensywne, ale ma mniej przedmiotów do oświetlenia. I odwrotnie: im większa powierzchnia pomieszczenia, tym lepiej, alby lampa wisiała wyżej, aby zasięgiem objęła jak najwięcej rzeczy. Przykładowo: jeśli pomieszczenie liczy około 20 metrów kwadratowych, klosze powinny wisieć około 20 centymetrów od sufitu. Zbyt wysoko zamocowana lampa powoduje, iż pokój będzie wyglądał, jak niedoświetlony. Gdy żyrandol wisi natomiast za nisko, może oślepiać, nie wspominając o tym, że wysokie osoby będą o niego zahaczały głowami.

Klosz w dół, klosz w górę

Światło lampy z kloszami skierowanymi w dół może rozproszyć się po ścianach i suficie, przez co niektóre części danego pomieszczenia albo znajdujące się w nim przedmioty będą oświetlone bardziej, a inne słabiej. Niektóre modele żyrandoli mają klosze skierowane ku górze, czyli w stronę sufitu. W takim przypadku światło rozproszy się tylko po suficie, więc równo oświetli całe wnętrze.

Żyrandol na miarę potrzeb

W niektórych modelach lamp wiszących klosze są ruchome i da się je ustawiać w dowolnej konfiguracji. To pozwala zmieniać kierunek padania światła. Tym samym możemy mieć oświetlenie częściowo rozproszone i częściowo skupione, ponieważ niektóre klosze są skierowane w dół (na podłogę), inne w bok (na ściany), a jeszcze inne do góry (sufit). Praktyczne są również lampy, w jakich można regulować długość sznura. Wydłużając go, skupimy strumień światła, a skracając rozproszymy.

Wybierając lampy do pokoju dziennego, kuchni i jadalni, trzeba zainwestować w takie, które oświetli i cały pokój, i stół. - Gdy pomieszczenie jest małe, żyrandol warto zawiesić na środku sufitu oraz dodatkową lampę wiszącą nisko nad stołem – kontynuuje ekspertka.

Lampa do stołu dopasowana

Lampy powinny pasować do blatu stołu. To znaczy: jeśli stół jest prostokątny, efektownie wygląda nad nim lampa w kształcie prostokąta. Gdy mamy owalny stół, sprawdzi się nad nim lampa z okrągłymi, kulistymi kloszami. Jeżeli stół jest długi, warto wybrać żyrandol z kilkoma kloszami. Poszczególne punkty powinny nie tylko oświetlać, ale i doświetlać wszystkie części stołu. W kuchni ta zasada nie obowiązuje. Do tego pomieszczenia pasuje jedna, większa lampa. Lampa nad stołem nie powinna wisieć niżej niż około 80 centymetrów nad blatem.

Modna lampa, czyli jaka

Modne są lampy z ramami wykonanymi z mosiądzu, aluminium, hartowanej stali albo szkła. Złoto i srebro są w modzie. Ozdobne kryształki w żyrandolu sprawdzą się w salonie czy jadalni, ale w przedpokoju, kuchni i łazience – już nie. W tych dwóch ostatnich pomieszczeniach lampa tym bardziej praktyczna, im prostsza z wyglądu. Klosze powinny być wykonane z materiału albo tworzywa odpornego na wilgoć i podwyższone temperatury.

Poczytaj też: Oświetlenie w sypialni 

A kolory lamp? - Biel i czerń to kolory, które stanowią nieprzemijający trend w architekturze, modzie czy sztuce – uważa Katarzyna Korek, reprezentująca firmę Nowodvorski Lighting. - Obie barwy są źródłem inspiracji i możliwości. Monochromatyczność kolorów w połączeniu z prostym stylem to podstawa wielu aranżacji wnętrz, także wśród lamp.

Nasze pomysły

Nie tylko biało-czarne lampy są w modzie. Modne są pastelowe barwy. Dla przełamania schematu, rozwiązaniem np. w pokoju urządzonym w szarych odcieniach w roli głównej, są czerwone albo żółte czy zielone lampy z jednym kloszem.

Inna propozycja: w kuchni z żółtymi meblami i zielonymi dodatkami warto zawiesić brązową lampę. Jeśli strumień światła będzie skierowany w dół i na boki, optycznie powiększy pomieszczenie, bo blask będzie odbijał się od kafli podłogowych i ściennych.

A teraz łazienka: tutaj żyrandoli nie ma. Są plafony. Do najmodniejszych należą mlecznobiałe albo te w kolorze płytek ściennych oraz podłogowych. Ciekawe rozwiązanie: czarne kafle na podłodze, szare albo beżowe na ścianach, a biała lub czarna lampa na suficie. Lampy łazienkowe z błyszczącymi elementami metalowymi ożywiają pomieszczenie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom