Modne lampy podłogowe. Wybieramy lampę stojącą do różnych pomieszczeń (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Lampa podłogowaLampy podłogowe można spotkać w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach wnętrz.
Lampa podłogowaLampy podłogowe można spotkać w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach wnętrz. Covers
Lampy wolnostojące są najczęściej kupowane do salonów oraz sypialni. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy podłogowej.

Dość często nad oświetleniem pomieszczeń właściciele domu czy mieszkania zastanawiają się dopiero po ich urządzeniu. To błąd, który może sporo kosztować. Znacznie lepiej zaplanować rodzaje oświetlenia i punkty, w których będą wisiały i stały lampy. Oświetlenie w domu jest nie tylko elementem, który decydować może o funkcjonalności pomieszczenia, ale przede wszystkim wpływa na komfort przebywania w nim i klimat, który w nim panuje.

Zobacz również: Modne lampy wiszące

Lampy wolnostojące

Lampy wolnostojące są najczęściej kupowane do salonów oraz sypialni. Najważniejsze, aby stały w miejscu, które jest mało uczęszczane przez domowników. Taka lampa ma oświetlać pomieszczenie, a nie przeszkadzać. Nawet najbardziej dekoracyjna lampa podłogowa nie powinna stać na środku pomieszczenia. Nie zastąpi lampy wiszącej. Zresztą: nie taka jest jej rola.

Tyle one kosztują

Najprostsze modele lamp stojących, na przykład z papierowymi kloszami, kosztują 50–60 złotych. Średnia półka to lampy za 200–300 złotych, z kilkoma punktami świetlnymi i kloszami wykonanymi ze szkła, metalu czy tkanin. Na drugim biegunie znajdują się designerskie lampy, opracowane przez studia wzornicze. Kosztują od kilku do nawet 12 tysięcy złotych za sztukę.

Lampy podłogowe coraz częściej mają kilka kloszy i generują światło rozproszone. Im więcej punktów świetlnych ma lampa, tym mocniejsze i intensywniejsze jest emitowane przez nią światło, które dzięki temu dobrze oświetla część pomieszczenia, w jakim stoi lampa.

Lampa na dodatek

Taka lampa stojąca na podłodze to często ozdoba sama w sobie. Tyle, że nie wystarczy ona do komfortowego wykonywania wielu codziennych czynności – jak praca przy komputerze, czytanie czy pisanie. Z pomocą przychodzi oświetlenie punktowe. Ono sprawia, że wykonywanie tych czynności jest bardziej komfortowe i... tańsze. Lampy z wieloma punktami świetlnymi – i to tylko w jednym pomieszczeniu – potrafią generować spory wydatek energetyczny – nawet kilkuset watów na godzinę.

Lampa podłogowa u dziecka

Lampy podłogowe, wbrew pozorom, sprawdzają się w pokojach dziecięcych. W zależności od wieku, charakteru, zainteresowań i płci malucha, można wyposażyć jego pokój w oświetlenie, które będzie kolejnym zabawowym elementem w pokoju. Ważne, żeby taka lampa była przymocowana do podłogi (są specjalne kleje). Są lampy „udające" każde chyba zwierzątko, są także autka czy postacie z bajek. W stosunku do lamp, które instalowane są w salonach, te trafiające do pokoju dziecięcego są tanie, można je dostać zwykle za mniej niż 100 złotych. Oznacza to, że w wypadku zmiany zainteresowań przez dziecko albo po prostu, gdy ono podrośnie, będzie można bez żalu i ponoszenia większych kosztów wymienić oświetlenie na inne.

Lampa obok łóżka

Eksperci od urządzania wnętrz mają różne zdania na temat sensu obecności w sypialniach lamp podłogowych. Zadaniem oświetlenia w sypialni jest głównie budowanie klimatu. W tej sytuacji sprawdzają się nie tylko lampy stojące, ale i różnego rodzaju kinkiety. Miłośnicy oddawania się lekturze w łóżku zdecydują się zapewne na niewielkie lampy nabiurkowe, które punktowo oświetlają określony, niewielki obszar. Muszą być to jednak rozwiązania subtelne, ciepłe, budujące atmosferę spokoju i komfortu.

Lampa stoi w łazience

Dobrze dobrana lampa stojąca może być nawet ozdobą łazienki. Pamiętać trzeba jednak, że tego typu rozwiązanie dobrze sprawdzi się w wysokich i przestronnych pomieszczeniach (gdy nasza łazienka ma tylko kilka metrów kwadratowych – pomysł odpada). Oprawy łazienkowych lamp – ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu – muszą być przystosowane do pracy w takich warunkach.

Lampa kuchenna

Podobnie jest w kuchni. Lampa podłogowa powinna być tylko jednym z elementów oświetlenia takiego pomieszczenia. Może stać choćby fantazyjnie przechylona nad stołem. Trzeba przy tym pamiętać, żeby jej podstawa była umieszczona w miejscu, gdzie domownikom nie będzie przeszkadzała. To może być np. przestrzeń pomiędzy stołem a komodą, z której rzadziej wyciąga się sztućce i zastawę stołową.

A to ciekawe: Oświetlenie w domu 

Lampy podłogowe są niekiedy tak wysokie, że sięgają sufitu albo ich abażury mają wysokość, jak szafa. Możliwość regulacji wysokości lampy z tzw. ruchomym ramieniem to praktyczne rozwiązanie. Im słupek, na którym opiera się lampa, będzie dłuższy, a więc lampa znajdować się będzie bliżej sufitu, tym światło będzie bardziej rozproszone. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na umiarkowanym oświetleniu – na przykład w sypialni, salonie czy korytarzu – oprawy mogą być przyciemniane. Tam, gdzie zależy nam na maksymalnym doświetleniu pomieszczenia, warto strumień światła wzmacniać, na przykład przez zastosowanie szklanych powierzchni w obudowach.

Dodatkowe wyposażenie lampy podłogowej

W przedpokoju albo salonie czy sypialni sprawdzi się lampa podłogowa z półeczkami. Modele ze stojakiem na parasole, wieszakiem albo gazetnikiem też są dostępne w sprzedaży. Można kupić nawet lampę podłogową z wbudowaną ramką na zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom