Wybieramy biurko i krzesło do biurka do pokoju ucznia (zdjęcia)

Edyta Hanszke
biurkoBiurko z rozsuwanymi modułami pod nim pozwala przemodelować je na miejsca do nauki dla dwóch uczniów. (Agata Meble)
biurkoBiurko z rozsuwanymi modułami pod nim pozwala przemodelować je na miejsca do nauki dla dwóch uczniów. (Agata Meble) Edyta Hanszke
Cena i wielkość - to główne czynniki, którymi kierujemy się przy wyborze biurka i krzesła do biurka dla ucznia. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie tych mebli oraz wytrzymałość.

Już od 100 złotych można kupić najtańsze, małe biurka dla dziecka. Te z regulowaną wysokością czy poziomem nachylenia blatu są dużo droższe. Ok. 1000 zł kosztuje np. biurko z przesuwanymi modułami pod blatem, dzięki czemu można go przemodelować dla dwóch uczniów.

Ceny krzeseł do biurek zaczynają się także od ok. 100 zł, ale te z regulowaną wysokością i oparciem kosztują kilka razy drożej.

Ci, którzy decydują się na zakup biurek dopasowanych do całych kolekcji mebli, muszą liczyć się z kosztem nawet kilku tysięcy złotych.

Monika Cebula, kierownik sklepu BRW w Opolu mówi, że klienci przede wszystkim zwracają uwagę na cenę i wielkość biurka. – Właściciele dużych mieszkań, czy domów mogą pozwolić sobie na wybór biurek z dużymi blatami. Niestety w małych mieszkaniach nie ma tyle miejsca, stąd dużą popularnością cieszą się małe, najprostsze biurka z wysuwanym blatem na klawiaturę, boczną szufladą i półką.

Zobacz również: Pokój ucznia urządź z głową

Wysuwane blaty spotykają się z różną reakcją klientów. Jedni uważają, że w erze komputerów przenośnych nie są one zupełnie potrzebne, bowiem mają służyć jako podstawka do klawiatury. Jednak w głębokich biurkach można tych szufladek używać właśnie jako miejsce do przechowywania laptopa.

Wielu klientów chwali też sobie biurka z wsuwanymi pod nie modułami wyposażonymi w szuflady. Można je ustawić z prawej lub lewej strony ściany biurka, co jest istotne ze względu na prawo- lub leworęczność dziecka oraz możliwość dopasowania mebla.

Każde biurko powinno być dopasowane do wzrostu dziecka, jednakże zaleca się kupowanie wyższych biurek, ponieważ dziecko szybko rośnie, co oznacza konieczność zmiany biurka.

Warto wiedzieć, że: Dzieci nudzą się w swoich pokojach

Włodzimierz Wasztyl,
zastępca dyrektora salonu meblowego Agata Meble w Opolu zwraca także uwagę na głębokość biurek (optymalna to ok. 60 cm) oraz materiał, z jakiego są wykonane. - Lepiej, żeby były pokryte laminatem, a nie folią finisz. Ten pierwszy jest bardziej wytrzymały na zarysowania i ciepło, np. stawianie gorących kubków z napojami. Łatwiej go też konserwować i utrzymać w czystości - przekonuje. 

Najbardziej odpowiednia długość biurka powinna wynosić ok. 120–160 cm. Pod biurkiem trzeba też zostawić wolną przestrzeń dla nóg o szerokości minimum 70 cm i głębokości minimum 60 cm.

Dla młodszych dzieci producenci projektują biurka z zaokrąglonymi rogami a także profilowane tak, że w środku są wcięte.

Przeczytaj: Kącik do nauki

– Dziecko przy biurku powinno siedzieć oparte o oparcie krzesła, mieć proste plecy, ręce oparte o blat stołu, nogi zgięte w kolanach, a stopy oparte o podłogę – wylicza Aleksandra Halkiewicz, fizjoterapeutka z Opola. – Jeśli krzesło jest za wysokie powinno się dać dziecku podnóżek, żeby nogi nie wisiały. Krzesło powinno mieć także oparcie na łokcie. Najlepszym rozwiązaniem może być krzesło o regulowanej wysokości oraz wyprofilowanym oparciem.

Podstawa krzesła powinna uniemożliwiać huśtanie się na krześle oraz być stabilna. – Prawidłowa postawa siedząca odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przez co zapobiega się późniejszym bólom z nim związanym – podkreśla fizjoterapeutka.

Czym grozi wielogodzinne siedzenie w nieprawidłowej pozycji? – Przez nieprawidłowe siedzenie dziecka przy biurku może dojść do skrzywienia kręgosłupa, do okrągłych pleców u dziecka, a to wszystko może prowadzić do powstania skoliozy, tzn. bocznego skrzywienia kręgosłupa. Ważne est także, żeby ćwiczyć wzrok w trakcie długiej pracy przed komputerem czy przy książkach. Należy co jakiś czas spojrzeć daleko przez okno – dodaje Aleksandra Halkiewcz.

Cenna wiedza: Odnawiamy meble dla dziecka

Jeśli na biurku znajduje się komputer, to monitor powinien usytuowany być na poziomie wzroku dziecka, lub nieco wyżej. Odległość monitora od oczu powinna być minimum 50 cm, a optymalnie nawet 70 cm.

Monitor komputera powinien być nieco odchylony do tyłu, ale najlepiej, żeby nie był ustawiony na tle okna ani naprzeciwko niego, aby nie odbijało się w nim światło słoneczne lub sztuczne, gdyż może to powodować przemęczenie oczu, a w rezultacie problemy ze wzrokiem. Najlepiej, by monitor komputera stał bokiem do okna, w odległości co najmniej metra.

Jeśli dziecko pracuje na komputerze stacjonarnym, monitor powinien stać wyżej na biurku, a klawiatura powinna znajdować się na wysuwanym blacie, z tym, że różnica między nimi nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Dłonie osoby piszącej na klawiaturze powinny leżeć swobodnie na wysuwanym blacie, a jej przedramiona tworzyć z osią ciała kąt prosty. 

Oświetlenie miejsca do nauki dla dziecka

Najlepszym dla oczu jest światło dzienne, ponieważ mniej obciąża oczy niż światło sztuczne. Jeśli na biurku znajduje się lampa, powinna mieć regulowaną wysokość, regulację płaszczyzny padania światła oraz nie powinna świecić w oczy dziecka. W przypadku dziecka piszącego prawą ręką lampka oświetlająca biurko powinna stać z lewej strony biurka i odwrotnie w przypadku osoby leworęcznej. 

Biurko należy starać się ustawić tak, żeby siedzące przy nim dziecko korzystało jak najwięcej ze światła słonecznego. Jeśli jest osobą praworęczną, to biurko powinno stać lewym bokiem do okna, a jeśli to osoba leworęczna - prawym bokiem do okna. Najgorzej jeśli biurko stoi tyłem do okna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom