Śnieg w ogrodzie a ochrona roślin. Zabezpieczanie i okrywanie roślin na zimę

Agata Kaźmierczak
ogród zimąŚnieg w zimowym ogrodzie może stworzyć wspaniały nastrój. Ale chrońmy rośliny przez jego nadmiarem. Wystarczy regularnie strząsać go z gałęzi.
ogród zimąŚnieg w zimowym ogrodzie może stworzyć wspaniały nastrój. Ale chrońmy rośliny przez jego nadmiarem. Wystarczy regularnie strząsać go z gałęzi. Agata Kaźmierczak
Od dawna wiadomo, że śnieg w ogrodzie ratuje rośliny przed mrozem. Jednak kiedy jest go za dużo, może być powodem łamania się gałęzi drzew i krzewów.

Przed nadejściem zimy ogród należy dobrze przygotować. Przede wszystkim przed pierwszymi przymrozkami należy cały ogród zlać wodą, przyszykować otuliny dla roślin szczególnie wrażliwych na mróz. A potem już tylko czekać na pierwsze opady śniegu. Tymczasem zima w pełni, dlatego warto pamiętać, że śnieg w ogrodzie szkodzi, ale i pomaga roślinom w przetrwaniu zimy.

Czytaj także: Ogród zielony także zimą. Jakie rośliny posadzić 

Zalegający na gałęziach śnieg może je łamać i deformować 

Kiedy pada śnieg świat wygląda bajkowo. Płatki śniegu w ogrodzie osiadają na gałęziach drzew, tworząc warstwę ochronną, dzięki której rośliny na pewno nie zmarzną. Jednak gdy śniegu jest zbyt wiele, gdy opady trwają kilka lub kilkanaście dni zleżały puch może zdeformować rośliny. Wtedy pod ciężarem śniegu gałęzie drzew i krzewów łamią się lub wyginają. Pamiętajmy, że roślinę, której gałęzie pod wpływem śniegu wygięły się ku ziemi, trzeba po otrząśnięciu śniegu ciasno obwiązać sznurkiem. Jeżeli jakaś gałąź się wyłamała, należy ją jak najszybciej odciąć, by nie rozrywała dalej całego drzewa.

Lód nie przepuszcza powietrza

Kiedy temperatury spadają poniżej zera śnieg w ogrodzie zamienia się w twardą skorupę, która, niestety, hamuje dopływ powietrza. Podobnie skorupy lodu, tworzące się w czasie odwilży, odcinają rośliną dopływ powietrza. Wtedy ku niezadowoleniu ogrodników pod lodem może rozwijać się choroba pleśniowa czyli tzw. pleśń śniegowa. Rozpoznasz ją, gdyż na roślinach tworzy biały lub różowo-biały nalot. Dlatego mimo iż stopniał śnieg trawnik jest nadal biały. Grzyb powoduje zamieranie źdźbeł trawy a w miejscach szczególnie mocno porażonych może doprowadzić nawet do całkowitego jej wyginięcia.
Pleśń śniegowa zazwyczaj pojawia się na trawnikach, na których jesienią długo stosowane było np. nawożenie azotowe. Rośliny nie zdążyły się przygotować do okresu spoczynku, za mało potasu i fosforu nie pozwoliło im nabrać odporności. A więc pierwsza rzecz, o jaką warto zadbać to odpowiednie zadbanie o trawnik jesienią.

Zobacz również: Iglaki w ogrodzie: ochrona iglaków przed śniegiem 

Najgroźniejszy dla roślin jest zleżały śnieg

Śnieg zalegający na krzewach najbardziej deformuje krzewy. Podczas gdy zalega na gałęziach czy na trawniku powoduje, że rośliny odczuwają braki tlenu a wtedy rozpoczyna się proces gnilny. Szczególnie narażone są rośliny zimozielone. Wiosną gromadząca się z topniejącego śniegu woda powoduje gorszy wzrost roślin wrażliwych na wilgoć.

Sól kuchenna i drogowa jest szkodliwa dla roślin ogrodowych

Nadmierne nagromadzenie soli czyli chlorku wapnia w jednym miejscu np. na trawniku czy w pobliżu roślin, może powodować drastyczną zamianę odczynu podłoża. Przedostając się do gleby, powoduje suszę fizjologiczną – z gruntu nasyconego rozpuszczoną w wodzie solą rośliny nie są w stanie pobierać wody. W konsekwencji rośliny marnieją, usychają. Dodatkowo sól niszczy obuwie, sprzyja korozji metalowych elementów i zatruwa środowisko.

Warto przeczytać: Przygotowanie ogrodu do zimy. Jesienne prace w ogrodzie 

Zapamiętaj!

  • Gdy spadnie obfity śnieg należy strząsać go z roślin, z gałęzi, żeby nie popękały, ale po żadnym pozorem nie usuwaj śniegu z trawnika, śnieg bowiem to naturalna ochrona przed mrozami
  • Należy zimą sprawdzać stan otulin roślin, by nie zmarzły
  • Żeby chodnik nie był śliski, zamiast solą, możemy posypać go drobnym żwirem 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom