Włoskie makarony – ich rodzaje i cechy. Z czym podawać włoskie pasty?

Nina Romanek
Rodzaje włoskich makaronówGatunki włoskiej pasty to: spaghetti, penne, farfalle, linguine, lasagne, fusilli, tagliatelle, conchiglioni (duże muszle). Kliknij w zdjęcie i zobacz rodzaje włoskich makaronów.
Rodzaje włoskich makaronówGatunki włoskiej pasty to: spaghetti, penne, farfalle, linguine, lasagne, fusilli, tagliatelle, conchiglioni (duże muszle). Kliknij w zdjęcie i zobacz rodzaje włoskich makaronów. lightkeeper (123RF)
Kto, choć raz spróbował zjeść posiłek z mieszkańcem Włoch, ten wie, jak dużą rolę odgrywa odpowiedni wybór rodzaju makaronu do sosu, z którym się go serwuje. Poznaj rodzaje makaronów i dowiedz się, z czym je jeść.

Jeśli myślisz, że istnieje tylko jeden rodzaj spaghetti, a penne świetnie pasuje do carbonary, pora na odrobienie kulinarnej lekcji.

Z czym łączyć różne rodzaje włoskich makaronów?

Według Włochów każda pasta wymaga odpowiedniego towarzystwa i nie wolno łączyć jej zupełnie przypadkowo, ryzykując towarzyską kompromitacją (wśród południowców) i nie do końca udanym posiłkiem. I choć większość z obcokrajowców nie zobaczyłaby różnicy między spaghetti nr 5 a 13, to prawdziwy mieszkaniec Włoch już tak. Dla nich bowiem makaron jest tematem bardzo poważnym. Nie bez powodu są światowym liderem w jego produkcji, a przeciętny mieszkaniec kraju w kształcie buta zjada go rocznie ok. 24 kg. Szefowie kuchni łączą tradycję z nowoczesnością, nieustannie poszukując idealnego połączenia makaronu i składników do niego dobranych. Prawdziwe gospodynie są jednak wierne regułom i przygotowują każdą pastę w odpowiednich proporcjach i z wielką starannością w zachowaniu dobrej receptury.

Dowiedz się:Które makarony warto kupować, a których lepiej unikać 

Austriacki reżyser, Peter Kubelka określił makaron jako „architekturę jamy ustnej", mając na myśli, że estetyka musi iść w parze razem z funkcjonalnością. Ma to sens, jeśli myślimy o funkcjach makaronu, który ma być „nośnikiem" składników. Gęste sosy nie przylgną do linguine tak, jak zrobią to np. z orecchiette, w towarzystwie których małże smakowałyby już zupełnie inaczej i mniej wykwintnie.

Linguine wygląda jak płaskie spaghetti. Długość i grubość oba te makarony mają bardzo zbliżone. 
Linguine wygląda jak płaskie spaghetti. Długość i grubość oba te makarony mają bardzo zbliżone.  Fot. RitaE (Pixabay.com)

Spośród 300 rodzajów makaronów, każdy Włoch ma swój preferowany, a do najpopularniejszej czwórki należą: spaghetti, penne, fusilli i rigatoni. W Polsce często wybierane są również tagliatelle, czyli wstążki oraz kokardki. Ale z czym je podawać?

Tradycyjne orecchiette robione jest z mąki semolina, soli i wody. Makaron ten najczęściej podawany jest z brokułami.
Tradycyjne orecchiette robione jest z mąki semolina, soli i wody. Makaron ten najczęściej podawany jest z brokułami. Fot. pixel1 (Pixabay.com)

Spaghetti n. 5

Jeśli lubisz długi makaron masz szczęście, ten komponuje się dobrze z wieloma dodatkami. Chyba jednym z najbardziej ulubionych typów wśród Polaków jest carbonara. Do jej wykonania potrzebne ci będą wyłącznie jajka, boczek (pokrojony w kostkę) i parmezan. W żadnym wypadku śmietana! Wystarczy podsmażyć na patelni boczek, w międzyczasie roztrzepując w miseczce dwa jaja (przepis dla jednej osoby) z dodatkiem soli i dużej ilości pieprzu oraz startego parmezanu. Kiedy makaron zostanie odcedzony, wrzuć go ponownie do garnka i pozostaw na małym ogniu. Dodawaj boczek wraz z tłuszczem oraz mieszankę z jaj i sera. Mieszaj do czasu ścięcia i gotowe.

Polecamy przepisSpaghetti w nietypowym wydaniu 

Kiedy w lodówce hula wiatr, spaghetti obroni się w wersji aglio olio, czyli z oliwą i lekko podduszonym czosnkiem. Możesz dodać odrobinę bułki tartej, orzeszków piniowych albo parmezanu i gotowe! Nie zapomnij o dodaniu papryczki chilli (Uwaga! O ostrości nie decyduje skórka a nasiona) dla podkręcenia smaku i metabolizmu.

Innym, najbardziej „polskim" daniem jest „spaghetti bolognese", które co prawda nie wiele ma wspólnego z Bolonią, ale w smaku jest naprawdę dobre. Do przygotowania potrzebne ci będą czosnek, oliwa z oliwek, bazylia i pomidory z puszki.

Wersja mięsna i dużo bardziej czasochłonna, czyli ragu doskonale będzie smakować z tagliatelle albo penne.

Penne

Rurki pasują do mięsa, ryb i zawiesistych sosów. Warto skosztować je z tuńczykiem na biało lub czerwono. Zaczynamy jak zawsze od czosnku, peperoncino i oliwy z oliwek, dodając również drobno posiekaną cebulę. Kiedy całość się zeszkli, dodawaj tuńczyka w sosie naturalnym. Jeśli chcesz uzyskać smak pomidorowy, dodaj przekrojone pomidorki koktajlowe oraz natkę pietruszki. Dla zwolenników cięższych smaków polecam wersję ze słodką śmietanką. Makaron ten świetnie komponuje się także z grzybami, kiełbasą oraz pesto. Jeśli chcesz możesz przygotować je samodzielnie, blendując z oliwą i pni bazylię albo rukolę. Miłośnicy trunków i oryginalnych połączeń mogą spróbować Penne alla Vodka.

Fusilli

Włosi uwielbiają ten typ pasty w połączeniu z warzywami. Wypróbuj wersje ze szpinakiem, karczochami albo grzybami leśnymi. Latem fusilli dobrze smakuje na zimno z mozzarellą, pomidorami, bazylią i oliwą.

Makarony (na zdjęciu fusilli) najczęściej barwione są  warzywami lub ziołami – szpinakiem, pietruszką, bazylią (kolor zielony), papryką, suszonymi pomidorami
Makarony (na zdjęciu fusilli) najczęściej barwione są warzywami lub ziołami – szpinakiem, pietruszką, bazylią (kolor zielony), papryką, suszonymi pomidorami (czerwony), grzybami (brązowy), marchewką, kurkumą (pomarańczowy), burakami (bordowy). Natomiast nietypowy makaron w kolorze czarnym barwiony jest sepią z mątwy. Fot. duncanreid (Pixabay.com)

Jeśli lubisz ryby, ale mieszkasz daleko od morza i sklepów ze świeżą dostawą, wybierz popularne, mrożone mieszanki frutti di mare. Owoce morza smakują naprawdę wyśmienicie w towarzystwie czosnku, skórki z cytryny i długiego makaronu, np. wstążek albo spaghetti.

Wybór makaronu jest tak samo ważny, jak sposób jego przygotowania. Warto wybierać marki włoskie, bo na pewno nie zawiedziemy się na ich jakości. Makaron gotuj zawsze tak długo, jak podane jest na opakowaniu, nigdy dłużej. Aby nie robić tego „na oko", najlepiej ustawić sobie minutnik. Nie przelewaj makaronu zimną wodą i nie wkładaj bezpośrednio na talerze. Ugotowany, przełóż do dużej patelni z sosem i wymieszaj, a dopiero po tym podawaj gotową potrawę. 

 Przeczytaj równieżRodzaje mąki – jak ich używać. Jaka mąka jest najzdrowsza 

Czarne linguine idealnie pasuje do owoców morza.
Czarne linguine idealnie pasuje do owoców morza. Fot. Shaislionfish (Pixabay.com)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom