Wiosenne szkodniki na działce – w jaki sposób je zwalczać?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Szkodniki w ogrodzieSezon letni w ogrodzie to nie tylko feeria barw i zapachów w ogrodzie. Szkodniki też się wtedy w nim pojawiają.
Szkodniki w ogrodzieSezon letni w ogrodzie to nie tylko feeria barw i zapachów w ogrodzie. Szkodniki też się wtedy w nim pojawiają. Capri23auto (Pixabay.com)
Drzewa, krzewy i kwiaty wiosną powinny budzić się do życia, a one czasem marnieją. To może być skutek działania owadów albo chorób grzybowych. Piszemy o wiosennych szkodnikach ogrodowych.

Sezon letni w ogrodzie to nie tylko feeria barw i świeżych zapachów w naszym ogrodzie. Jest też druga strona medalu. Wiosną na działce pojawiają się szkodniki. Wymieniamy te, które najczęściej wpraszają się na działkę.

Mszyca

Te owady są jednymi z najczęściej spotykanych w ogrodzie. – Są w stanie zaatakować prawie każdą roślinę, nie tylko tę w ogrodzie. Upodobały sobie młode pędy, ale praktycznie na każdej części rośliny się pokazują – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Mszyce pojawiają się w licznych grupach, w koloniach. Wysysają soki z rośliny, lecz na tym szkodliwe działanie tych owadów się nie kończy. Mszyce wstrzykują wirusa w roślinę, co powoduje jej osłabienie.

Zaatakowana przez mszyce roślina ma lepką powierzchnię. Przestaje rosnąć, a pędy i liście ulegają deformacji, skręcają się. Potem żółkną i zasychają. Można próbować zwalczyć szkodnika naturalnymi sposobami. – Wyciąg z cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego może się tutaj sprawdzić. Podobnie, jak wywar z tytoniu, lecz skuteczniejsza będzie chemia – kontynuuje ogrodnik.

Warto wiedzieć, że naturalnymi wrogami mszyc są biedronki oraz złotooki. Warto zadbać o to, żeby były w naszym ogrodzie, bo pomogą zlikwidować mszyce.

Polecamy poradnik: Sposób na mszyce i przędziorki 

Przędziorek

– Żeruje głównie na liściach albo pędach – dodaje Mikietyński. – Tego małego pajęczaka można dostrzec m.in. na białych świerkach, chociaż na innych roślinach także się pokazuje.

Nasz rozmówca tłumaczy następnie: – Przędziorek tak samo, jak mszyca, wysysa soki z rośliny i ją zawirusowuje. Jego obecność można poznać choćby po przebarwieniach na roślinie oraz po tym, że pod spodnią stroną liścia widać żółte kropeczki, wyglądające niczym mozaika. Ponadto na roślinie zobaczyć można sieć. Nie jest to jednak sieć jak ta zrobiona przez pająka, lecz znacznie drobniejsza i delikatniejsza pajęczynka.

Przędziorka można próbować zlikwidować przy zastosowaniu naturalnych środków. Należą do nich wspomniany wyciąg z czosnku oraz cebuli bądź pokrzywy. Przemywanie zaatakowanych miejsc wodą z dodatkiem mydła lub smarowanie ich olejem roślinnym też czasem jest skuteczne. Jeśli to nie pomoże, należy sięgnąć po preparaty chemiczne.

Warto przeczytać: Terminy i preparaty na wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych 

Miodówka gruszowa

– Miodówki gruszowe to pluskwiaki, zimujące przede wszystkim w korze drzewa – wyjaśnia nasz ekspert. – Wiosną szkodniki opuszczają swoją tymczasową kryjówkę i wychodzą na zewnątrz. Pozbawiają roślinę soków, potrzebnych jej do przeżycia. Na skutek ich działania liście, pędy, pąki zamierają, usychają.

Miodówki wydzielają tzw. rosę miodową, pokrywającą liście, owoce i pędy, a na niej z kolei rozwija się czarny nalot grzybów. Miodówkę warto zwalczać naturalnymi opryskami, z wrotycza, skrzypu albo pokrzywy. Niektórzy ogrodnicy stosują oprysk na bazie oleju parafinowego lub stosują glinkę kaolinową. Jeśli to działanie nie przyniesie efektu, trzeba będzie sięgnąć po chemię.

Kwieciak jabłkowiec

We znaki daje się też chrząszcz o nazwie kwieciak jabłkowiec. – Po zimie wychodzi ze swojej kryjówki, czyli kory drzewa – tłumaczy Mikietyński. – Żeruje nie tylko, jak nazwa wskazuje, na jabłoniach, lecz też na gruszach, chociaż znacznie rzadziej. Szkodnik atakuje pąki kwiatowe oraz powstrzymuje ich rozwój. W efekcie drzewa słabiej owocują.

Niektórzy ogrodnicy próbują chronić drzewa, owijając je papierem karbowanym, który ma na celu uniemożliwienie przedostania się szkodnika do rośliny. Można też próbować ratować drzewo, zakładając na pnie tzw. opaski ze słomy. To jednak najczęściej nie przynosi skutku. Jeśli oprysk ekologiczny, np. z wrotycza, nie przyniesie rezultatu, trzeba znowu sięgnąć po oprysk chemiczny.

Choroby grzybowe

Gdy krzew, bylina lub kwiat wyglądają, jakby je ktoś posypał mąką, może to być znak rozpoznawczy mączniaka. Mączniak to popularna choroba grzybowa roślin. – Grzyb występuje na liściach, pędach, pąkach oraz na owocach – informuje ogrodnik. – Usuwanie porażonych fragmentów roślin może okazać się nieskuteczne, podobnie, jak oprysk np. z wyciągu z czosnku lub sody oczyszczonej. Wtedy warto stosować środki chemiczne.

Więcej na temat: Choroby grzybowe roślin 

Ekspert zaznacza: – Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to następna choroba grzybowa. Niszczy głównie wiśnie, czereśnie i śliwy, czasem morele i brzoskwinie. Części drzew zasychają, brązowieją i obumierają. Obumarłe owoce marszczą się i kurczą, opadają na ziemię albo miesiącami wiszą na drzewie jak mumie. W celu eliminacji grzyba zaleca się wywar ze skrzypu polnego albo krwawnika oraz wyciąg z chrzanu. Gdy szkodnik nadal będzie występował, jedynym rozwiązaniem jest wówczas chemia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom