Spis treści
Co to jest masa solna?
Masa solna jest to materiał modelarski wykorzystywany w rękodziele – szczególnie w tworzeniu figurek i dekoracji świątecznych. Przygotowuje się go bardzo prosto, a podstawowy przepis zawiera 3 składniki: wodę, sól i mąkę. Masa ta ma gęstą konsystencję, z której łatwo da się stworzyć różne, ciekawe kształty. Po utwardzeniu figurki z ciasta można pomalować farbkami i ozdobić tak, jak podpowiada wyobraźnia. Przygotowywanie wielkanocnych baranków lub zajączków z masy solnej to świetna okazja do tego, aby wraz ze swoimi pociechami wyczarować unikatowe dekoracje na świąteczny stół.
Jak zrobić masę solną?
Jak już wspomnieliśmy, przepis na masę solną jest prosty. Wystarczy przygotować:
- 1 szklankę mąki pszennej + do podsypania,
- 1 szklankę soli,
- 3/4 szklanki wody.
Przygotowanie:
Do miski wsyp mąkę i sól. Choć podstawowy przepis na masę solną nie zawiera tego składnika, to warto dodać także 1/2 szklanki skrobi ziemniaczanej. Dzięki niej ciasto nie będzie się kleić do rąk. Do sypkich składników w misce, stopniowo dolewaj wodę, zagniatając ciasto. Masę wyrabiaj tak długo, aż konsystencją zacznie przypominać plastelinę.
Pamiętaj, że z gotowego ciasta należy jak najszybciej uformować figurkę, ponieważ masa bardzo szybko wysycha. Jej trwałość możesz przedłużyć, owijając ją w folię spożywczą. Najlepiej jednak nie zwlekaj i od razu po przygotowaniu ciasta, przystąp do prac plastycznych.
Wielkanocna dekoracja DIY. Jak zrobić baranka z masy solnej?
Przygotuj masę solną według podanego przepisu, a następnie z ciasta oderwij cztery niewielkie kawałki i zrób z nich kulki – będą to nóżki baranka. Ułóż je na podsypanej mąką drewnianej desce i skrop wodą – dzięki temu poszczególne elementy figurki będą do siebie lepiej przylegać. Następnie z ciasta oderwij kolejny kawałek i zrób z niego nieco większą kulkę – umieść ją na „nóżkach” baranka. Z pozostałej masy przygotuj części ciała zwierzątka, takie jak oczy, uszy, nóżki i ogon.
Gotową figurkę umieść na wyścielonej pergaminem blasze do pieczenia i wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 100 stopni Celsjusza. Figurkę susz przy uchylonych drzwiczkach przez 1 godzinę. Po wystudzeniu baranka możesz pomalować farbami akrylowymi i ozdobić np. kolorową wstążeczką.
Zobacz, jak łatwo ulepić baranka z masy solnej!
Jak zabarwić masę solną?
Naturalną barwę masy solnej można łatwo zmienić, dodając do składników na ciasto kilka kropel barwnika spożywczego. Następnie całość zagniatamy tak długo, aż kolor ciasta stanie się jednolity. Masę możemy także zabarwić np. sokiem z buraków lub jagód. Trzeba jednak uważać, aby barwnik zbyt mocno nie rozrzedził ciasta – z płynnej papki nie uda nam się stworzyć żadnej świątecznej dekoracji.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?