Więcej przestrzeni, bez kompromisu bezpieczeństwa i ciepła - ściana jednowarstwowa

Artykuł sponsorowany
Dom energooszczędnyWięcej przestrzeni, bez kompromisu bezpieczeństwa i ciepła - ściana jednowarstwowa
Dom energooszczędnyWięcej przestrzeni, bez kompromisu bezpieczeństwa i ciepła - ściana jednowarstwowa Ytong
Budowa domu jest wyzwaniem, które wymaga od nas niejednokrotnie wielu umiejętności z zakresu planowania, logistyki i ekonomii. Każdy, kto stoi przed tym zadaniem, powinien odpowiednio zapoznać się ze wszystkimi materiałami, które będą użyte przy budowie domu.

Jednym z najważniejszych elementów są ściany budynku. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zalety posiada dom zbudowany z betonu komórkowego. 

Jakie materiały do budowy ścian zewnętrznych są dostępne na rynku?

Ścianę zewnętrzną możesz postawić z różnych materiałów. W tym artykule skupiamy się na materiałach drobnowymiarowych, które pozwalają na wznoszenie domów w tradycyjnej technologii murowanej. Dzięki niewielkim rozmiarom i wadze można układać je ręcznie, bez użycia specjalnych maszyn.. Bloczki łączone są za pomocą zapraw murarskich na grubą lub cienką spoinę. Oto materiały, jakie znajdziesz na rynku:

  • beton komórkowy – powstaje z mieszaniny piasku, wapna, wody, cementu i anhydrytu. Po dodaniu niewielkiej ilości pasty aluminiowej w procesie produkcji powstają miliony porów, dzięki którym beton komórkowy to najcieplejszy materiał konstrukcyjny.
  • ceramika – to pustaki, które powstają z gliny w procesie wypalania.
  • silikaty – powstają jedynie z piasku, wapna i wody. W trakcie produkcji są prasowane, dlatego uzyskują najwyższe parametry wytrzymałościowe spośród dostępnych elementów murowych.

Jak widać, rozwiązań technologicznych jest kilka i wybór nie jest wcale taki mały. Jak zatem wyglądają parametry poszczególnych materiałów budowlanych?

Właściwości poszczególnych materiałów budowlanych

Pora zatem przejść do najważniejszych rzeczy, które decydują o tym, który materiał jest lepszym rozwiązaniem do budowy domu. Pierwszym jest beton komórkowy (np. Ytong). Swoją nazwę zawdzięcza on technologii, w której został wykonany i szwedzkiej myśli technologicznej, ponieważ wewnątrz bloczka znajdują się miliony odizolowanych od siebie pęcherzyków powietrza. To właśnie te pęcherzyki powietrza czynią bloczek komórkowy doskonałym budulcem, który stanowi konstrukcję budynku i nie potrzebuje dodatkowej izolacji (sprawdź Ytong Energo +). Dzięki niewielkiej masie bloczki z betonu komórkowego mają znacznie większe rozmiary w porównaniu do innych elementów murowych, dlatego mur z betonu komórkowego powstaje znacznie szybciej. Dodatkowo do obróbki betonu komórkowego stosuje się takie same narzędzia jak do drewna. Prosta obróbka i duże, lekkie bloczki powodują, że jest to materiał szczególnie lubiany przez wykonawców. Dzięki kontrolowanemu procesowi produkcji bloczki zapewniają dużą dokładność wymiarową, dlatego poszczególne elementy układa się na cienkiej spoinie, bez konieczności wypełniania spoin pionowych.

Co prawda, bloczek komórkowy ma mniejszą wytrzymałość na ściskanie (2-5 MPa) niż ceramika czy silikaty, jednak biorąc pod uwagę, że pojedynczy bloczek o najmniejszej wytrzymałości i grubości 36,5 cm wytrzymuje prawie 44 tony nacisku, można z niego budować nawet czterokondygnacyjne budynki.

Następnym produktem, wspomnianym przez nas jest ceramika. Z uwagi na dużą pracochłonność murowania obecnie cegły ceramiczne zostały wyparte przez pustaki ceramiczne. Pustaki ceramiczne mają znacznie lepsze parametry izolacyjne od cegieł, szczególnie w wersji poryzowanej. Wytrzymałość na ściskanie pustaków ceramicznych (7,5– 5 MPa) jest znacznie większa, niż wytrzymałość betonu komórkowego, ale duża ilość drążeń i w konsekwencji niejednorodny kształt powoduje, że nie można opierać na nich bezpośrednio np. nadproży. W większości produkowanych odmian pustaki ceramiczne wymagają ocieplenia, chociaż zdarzają się też produkty z pustakami wypełnionymi wełną mineralną, które według deklaracji producenta go nie potrzebują. Z uwagi na fakt, że pustaki ceramiczne powstają w procesie wypalania, tylko niektóre odmiany charakteryzuje wysoka tolerancja wymiarowa, którą uzyskuje się przez szlifowanie.

Ostatnim materiałem są silikaty. Te produkty charakteryzują się dużą masą, która wynosi z reguły od 1300 do 2000 kg/m3. Duża masa wpływa na doskonałą wytrzymałość na ściskanie (15 do 25 MPa), która powoduje, że z silikatów powstają nawet kilkunastokondygnacyjne obiekty. Dodatkowo dzięki dużej masie jest to materiał, który najlepiej spośród opisanych izoluje akustycznie. Niestety konsekwencją dużej masy jest średnia izolacyjność termiczna, dlatego silikaty stosowane w budynkach ogrzewanych potrzebują ocieplenia.

Więcej przestrzeni, bez kompromisu bezpieczeństwa i ciepła - ściana jednowarstwowa

Dlaczego tak ważny jest wybór materiału, z którego powstanie konstrukcja Twojego budynku?

Dobór materiałów w trakcie projektowania domu jest niezwykle istotny. W końcu to, jakie efekty finalnie uda Ci się osiągnąć oraz jak będzie przebiegał proces budowy, zależeć będzie nie tylko od jakości wykonania, ale także od zastosowania odpowiedniego materiału. Obecnie każdy budynek, który powstaje zgodnie z obowiązującymi przepisami można uznać za energooszczędny. Należy jednak pamiętać, że poza energooszczędnością istotny jest także komfort użytkowania budynku oraz czas jego powstawania.

Zużycie energii przez ściany budynku będzie zależne od zastosowanego materiału oraz jego grubości. Przy standardowo stosowanych materiałach wymagany prawnie parametr możemy uzyskać stosując np. beton komórkowy (PP4/0,6) 24 cm + 12 cm izolacji, pustaki ceramiczne 25 cm + 14 cm izolacji lub bloki silikatowe 24 cm + 15 cm izolacji. Można też wybrać jednowarstwowy mur z bloczków Ytong Energo+ 36,5 cm. Dzięki zastosowaniu bloczków, które są jednocześnie konstrukcją i ociepleniem budynku grubość muru nie zwiększa się, co więcej jest o 2,5 cm mniejsza niż w przypadku pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego.

Brak konieczności stosowania izolacji ma także inne zalety. Wybierając ściany jednowarstwowe skracamy czas budowy, który ma wpływ na koszty (dla średniej wielkości domu wykonanie izolacji trwa ok. 500 roboczogodzin!). Oszczędność czasu z pewnością wpłynie na koszty całej inwestycji, ale przede wszystkim pamiętaj, że to 1 ekipa mniej na budowie, której znalezienie wcale nie jest proste.

Bloczki do wykonywania muru jednowarstwowego są droższe, ale przy ich zastosowaniu nie musisz ponosić dodatkowych kosztów izolacji. Wykonanie ocieplenia kosztuje dziś średnio 110 zł/m2, a to praktycznie tyle ile bloczki do budowy ścian jednowarstwowym. Wybierając je otrzymujesz izolację w cenie!

Niewątpliwą wadą ocieplanych ścian jest trwałość powierzchni zewnętrznej. Z tego względu problemem stają się budynki, które są zlokalizowane np. niedaleko boiska piłkarskiego. Problem pojawia się też przy mocowaniu np. skrzynki na listy, czy oparciu drabiny. Takich problemów nie doświadczysz wybierając mur jednowarstwowy, który zapewnia trwałą powierzchnię z dwóch stron.

Oszczędność energii cieplnej to niewątpliwie ważny parametr. Rekordowo wysokie tegoroczne temperatury pokazują jednak, że tak samo istotne jest utrzymanie niskiej temperatury latem. Dzięki większej grubości bloczków ściana jednowarstwowa doskonale izoluje pomieszczenia przed przegrzewaniem. Inwestorzy, którzy wybrali ścianę jednowarstwową wskazują tą zaletę jako najważniejszą cechę ścian bez ocieplenia!

To nie koniec zalet. Brak izolacji powoduje, że mur jest w pełni paroprzepuszczalny. Dzięki temu zapewnia optymalne warunki higieniczno-zdrowotne, a wapno zawarte w składzie betonu komórkowego chroni mury przed rozwojem grzybów pleśniowych.

Dom w budowie

Dlaczego warto wybrać beton komórkowy?

Podsumowując, jeżeli szukasz materiału budowlanego, z którego postawisz dom i nie będziesz musiał do tego stosować dodatkowych warstw ocieplających, warto konkretnie rozważyć inwestycję w technologię Ytong. Idealnie sprawdzi się ona do budowy domu i pozwoli zachować najlepsze parametry cieplne. Nie zapominaj jednak o tym, że na energooszczędność budynku mają wpływ nie tylko materiały zastosowane do budowy ścian zewnętrznych, ale również kształt budynku, rozkład pomieszczeń, orientacja względem stron świata, zastosowane okna, izolacja podłóg, dachu, sposób ogrzewania oraz wentylacja. Wybór betonu komórkowego to niewątpliwie inwestycja w ciepły i energooszczędny dom, która pomoże Ci uzyskać najbardziej optymalny efekt w połączeniu z pozostałymi elementami i cechami budynku oraz jego otoczeniem. Twój dom będzie nie tylko ciepły i trwały, ale także powstanie znacznie szybciej, bez dodatkowego obciążenia wyższymi kosztami. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom