Werbena patagońska będzie kwitła do mrozów. Gdzie ją posadzić i jak o nią zadbać? Polecamy najprostszy poradnik uprawy

Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Werbena patagońska to wspaniała ozdoba ogrodowych rabat. Kwitnie bardzo długo, wygląda pięknie i znosi mocne słońce. Uwielbiają ją pszczoły i motyle. Sprawdź, gdzie posadzić werbenę patagońską i co trzeba robić, żeby kwitła naprawdę długo. Oto wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Spis treści

Jak wygląda werbena patagońska?

Werbena patagońska ma wzniesione, sztywne, lecz delikatne łodygi. Na ich szczytach wyrastają drobne, ale liczne kwiaty w liliowym kolorze. Werbena patagońska jest wysoką rośliną. Najczęściej dorasta od około 90 do 120 cm, choć bywają i wyższe odmiany, ale także niskie, karłowe, które osiągają 40-50 cm.

Werbena patagońska kwitnie przez całe lato i jesień. Jest idealna na słoneczne rabaty.
Werbena patagońska kwitnie przez całe lato i jesień. Jest idealna na słoneczne rabaty. annrapeepan/gettyimages.com

Kiedy kwitnie ta werbena?

Ta roślina kwitnie od wczesnego lata do późnej jesieni.

Czy werbena patagońska jest wieloletnia?

Werbena patagońska jest wieloletnia, jednak nie jest w pełni odporna na mróz. Dlatego w polskim klimacie nie zawsze przetrwa zimę w gruncie. Udaje się to, jeśli zima jest łagodna, a większe szanse ma w cieplejszych regionach kraju, czyli głównie na zachodzie i na Pomorzu.

Czy werbena patagońska sama się rozsiewa?

Raz posadzona werbena chętnie się rozsiewa. Jej nasiona dobrze zimują w gruncie. Wiosną jedynie trzeba jednak uważać, żeby nie usunąć młodych, kiełkujących roślin. To ważne, bo wschodzą dość późno i trzeba uważać przy pieleniu (można je pomylić z pokrzywą). W maju młode rośliny można przesadzić w wybrane miejsce.

Sadzonki werbeny patagońskiej. Kup lub zrób sam

Sadzonki werbeny patagońskiej od wiosny można kupić w sklepach ogrodniczych. Nie należą do najtańszych, ale tę roślinę można też wyhodować samodzielnie z nasion.

Kiedy siać werbenę patagońską?

Werbenę patagońską można posiać w ogrodzie jesienią. Natomiast wiosną sieje się ją na rozsady, które przygotowuje się w domu w lutym i marcu. Uwaga: przed wiosennym siewem jej nasiona trzeba przechłodzić. Sprawdź, jak siać werbenę patagońską i jak zrobić jej sadzonki.

Czy werbena patagońska lubi słońce?

Tak, to roślina na słoneczne rabaty.

Jakie warunki lubi werbena patagońska?

Poza słońcem ta roślina doceni też w miarę żyzną ziemię. Podłoże powinno być też próchnicze i przepuszczalne. Znakomicie sprawdzi się dodatek kompostu. Kompostem warto też ją ściółkować. Sprzyja to także temu, że roślina będzie się lepiej rozsiewać.

Podlewanie werbeny patagońskiej

Ta roślina dobrze znosi przejściową suszę, jednak najlepiej kwitnie, jeśli ma lekko wilgotną ziemię. Nie lubi jednak nadmiaru wody, ani stale mokrej gleby. Podlewajmy ją, jeśli przez dłuższy czas nie pada.

Nawożenie werbeny patagońskiej

Jeśli nasza werbena rośnie w dobrej, kompostowej ziemi, nie będzie wymagała intensywnego nawożenia. Można ją zasilić nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących, który jest bogaty w fosfor i potas. Natomiast unikajmy nawozów azotowych, bo będzie dobrze rosła, ale źle kwitła. Z domowych nawozów, poza kompostem, można stosować także nawóz ze skórek bananów oraz preparaty z żywokostu.

Czy ścinać werbenę na zimę?

Tej rośliny nie trzeba ścinać na zimę. Ładnie wygląda na zimowej rabacie, ale ważne jest też to, że dzięki temu werbena dobrze się rozsieje. O tym, jak potraktować te rośliny przed zimą, mówi m.in. Jacek Naliwajek w podcaście Naturalnie o ogrodach:

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom