Dzięki prawidłowemu działaniu wentylacji w domu możliwa jest wymiana powietrza w budynku – usunięcie starego i dostarczenie świeżego. Prawidłowa wentylacja zapobiega powstawianiu pleśni na ścianach, usuwa zapachy z pomieszczenia, a także dostarcza odpowiednią ilość świeżego powietrza przebywającym w nim osobom.
Przeczytaj również: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian
Dla zapewnienia właściwego funkcjonowania wentylacji naturalnej – grawitacyjnej musi być zapewniony właściwy nawiew powietrza oraz jego odprowadzenie.
Rodzaje wentylacji w domu
Wentylacja grawitacyjna
Jest to wentylacja naturalna. Dzięki niej bez konieczności używania wentylatorów można wymienić powietrze wewnątrz budynku. Jej działanie opiera się na różnicy gęstości powietrza zimnego (na zewnątrz domu) i ciepłego (wewnątrz budynku). Chłodne, świeże powietrze napływa do domu przez nawiewniki, a ciepłe, zużyte jest usuwane na zewnątrz przez kominy wentylacyjne.
Zalety wentylacji grawitacyjnej:
- niskie koszty inwestycyjne,
- łatwość wykonania,
- łatwy montaż,
- brak kosztów eksploatacyjnych.
Wady wentylacji grawitacyjnej:
- strata ciepła w pomieszczeniach w okresie zimowym,
- niska wydajność w okresie letnim – zawodzi w gorące bezwietrzne dni letnie, gdy wyrównują się temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń i powodują zanik ciągu kominowego,
- często niewystarczająca wymiana powietrza.
Wentylacja mechaniczna
Obecnie budowane budynki są bardzo szczelne, dobrze ocieplone i aby zapewnić ciągły dopływ powietrza, niezbędna jest wentylacja mechaniczna – wentylacja wywiewna. W tym rodzaju wentylacji wywiew powietrza jest wspomagany mechanicznie dzięki użyciu wentylatora. Zastosowanie jednego centralnego wentylatora, do którego podłączone są wszystkie kanały wywiewne – zasysa powietrze i usuwa je na zewnątrz.
Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zapewnienie stałego kontrolowanego przepływu powietrza za pośrednictwem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Najlepiej jeżeli dodatkowo wentylacja mechaniczna wyposażona jest w wymiennik ciepła (rekuperator). Pozwala to na wymierne oszczędności w odzysku energii cieplnej w okresie zimowym.
Dowiedz się więcej: Wady i zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Zalety wentylacji mechanicznej:
- stała wentylacja powietrza niezależnie od warunków pogodowych,
- możliwość odzysku ciepła,
- kontrola procesu wentylacji,
- nie ma potrzeby budowy kominów.
Wady wentylacji mechanicznej:
- spory hałas jest domeną wentylatorów,
- koszty instalacji,
- koszty eksploatacji (zużywa prąd),
- konieczność konserwacji urządzeń.
Która wentylacja lepsza do domu?
– Wszystko zależy od preferencji inwestora – mówią eksperci. Ale także od kosztów. Wentylacja mechaniczna jest dużo droższa, co więcej, podczas użytkowania również generuje koszty. Z kolei grawitacyjna jest bardziej popularna, tania i częściej uwzględniana w projektach.
Eksperci z Centrum Handlowo Budowlanego Gaja Wentylacje w Zielonej Górze zdecydowanie polecają wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperatorem. W ten sposób można odzyskać nawet do 80 procent ciepła traconego w innych systemach wentylacji.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?