Warunki mieszkaniowe Polaków: pozostawiają wiele do życzenia

redakcja.regiodom, Emmerson S.A.
Mieszkanie w kamienicyNiestety w wielu polskich miastach mieszkania w kamienicach znacznie odbiegają od przyjętych standardów. Niestety właścicieli budynków i mieszkających w nich lokatorów nie stać na pokrycie kosztów przekształcenia lokali do stanu zapewniającego godziwe użytkowanie.
Mieszkanie w kamienicyNiestety w wielu polskich miastach mieszkania w kamienicach znacznie odbiegają od przyjętych standardów. Niestety właścicieli budynków i mieszkających w nich lokatorów nie stać na pokrycie kosztów przekształcenia lokali do stanu zapewniającego godziwe użytkowanie. kfjmiller
Spora część Polaków mieszka w złych warunkach. Część lokali mieszkalnych nie ma nawet łazienki lub WC.

Z jednej strony w naszym kraju zwiększa się liczba nowoczesnych apartamentowców, z drugiej jednak spora cześć Polaków nadal mieszka w kiepskich warunkach. Główny Urzęd Statystyczny podaje w opracowaniu „Gospodarka mieszkaniowa w 2010 r.", że na koniec ubiegłego roku więcej niż jedno na dziesięć mieszkań w Polsce nie miało ustępu lub łazienki.

Mieszkania wyposażone w poszczególne instalacje [% wszystkich mieszkań] 
Badany parametr2006 r.2007 r.2008 r.2009 r.2010 r.
Wodociągi95,195,395,495,595,5
WC87,687,888,088,188,3
Łazienka86,586,786,987,187,2
Gaz z sieci55,655,755,656,556,4
Centralne ogrzewanie77,577,878,078,378,5

Opracowanie na podstawie danych GUS, http://www.stat.gov.pl/

Zestawienie pokazuje, że standard polskich mieszkań ulega stopniowej poprawie, jednak tempo tego procesu pozostawia wiele do życzenia

Warto zaznaczyć, że wg Eurostatu w statystykach takich, jak brak wanny lub kabiny prysznicowej, czy toalety w mieszkaniu Polska znajduje się powyżej unijnej średniej dla całej grupy 27 krajów wspólnoty. Wynika to z faktu, że w naszym kraju podobnie, jak w innych państwach Europy Środkowo-wschodniej bardzo powoli następuje renowacja nieruchomości mieszkalnych rodem z poprzednich epok.

Zaniedbane, wymagające generalnego remontu budynki mieszkalne znajdują się nie tylko w mniejszych miejscowościach. Również w głównych miastach Polski, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, czy Gdańsk spotykamy niszczejące kamienice z lokalami mieszkalnymi, których standard odpowiada warunkom mieszkaniowym z początków XX wieku.

Często stan techniczny takich obiektów sugerowałby, że nie nadają się one już do zamieszkania, a rozkład lokali oraz ich funkcjonalność nie pozwalają na skuteczne zaspokojenie współczesnych potrzeb mieszkaniowych. Przykłademsą budynki z jedną, wspólną dla kilku mieszkań toaletą oraz łazienką na piętrze. Niestety bardzo często właściciele nie dysponują środkami wystarczającymi na renowację obiektów. Z drugiej zaś strony osób mieszkających w tych kamienicach nie stać na opłatę wyższych czynszów, które mogłyby pokryć koszty generalnego remontu.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w starych budynkach mieszkalnych bardzo często trzeba spełnić wymogi konserwatora zabytków, które mogą znacznie podnieść koszty renowacji, skutecznie ją uniemożliwiając.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom