W Świnoujściu skrócą kolejkę po lokale

GDP
Skrócą kolejkę po lokale komunalneW dwóch budynkach będzie 36 mieszkań różnej wielkości – od kawalerek po ponad 50-metrowe. Na zdjęciu elektryk Tomasz Lange.
Skrócą kolejkę po lokale komunalneW dwóch budynkach będzie 36 mieszkań różnej wielkości – od kawalerek po ponad 50-metrowe. Na zdjęciu elektryk Tomasz Lange. Anna Miszczyk
Powstają dwa bloki komunalne przy ul. Grunwaldzkiej. Mieszkania będą gotowe do końca września. Trwa weryfikacja wniosków zgłoszonych przez chętnych.

Świnoujście jest jednym z nielicznych polskich miast, które buduje mieszkania komunalne i socjalne. W 2006 r. do użytku oddano blok mieszkalny ze 196 lokalami socjalnymi. Inwestycja była dofinansowana z rządowego programu budowy mieszkań socjalnych.

Obecnie trwa budowa dwóch bloków komunalnych przy ul. Grunwaldzkiej. Zaprojektowany jest już kolejny. W sumie przy ul. Grunwaldzkiej powstanie niemal 50 lokali komunalnych. W dwóch pierwszych budynkach będzie 36 mieszkań różnej wielkości, od kawalerek po ponad 50-metrowe.

– Termin oddania ich do użytku jest co prawda wyznaczony na wrzesień tego roku, ale niewykluczone, że nastąpi to szybciej – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Koszt budowy obu bloków (razem z projektem, przyłączami, nadzorem inwestorskim) to 4 mln zł. Inwestycja jest w 15 procentach dofinansowana z programu Ministerstwa Infrastruktury. Reszta pochodzi z budżetu miasta.

Trzeci, planowany budynek, to kolejne 9 lokali. Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy zakłada, że powstanie w 2014 r.

– To znacznie poprawi sytuację mieszkańców, którzy w tej chwili czekają w kolejce do mieszkań komunalnych – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. – A jednocześnie, przez przeprowadzki do nowych lokali, zwolnione zostaną mieszkania socjalne, które zostaną przyznane potrzebującym.

Wieloletni program gospodarowania mieszkaniami na lata 2012-2017 zakłada wybudowanie kolejnych nowych bloków komunalnych. Miałoby to nastąpić w latach 2015, 2016 i 2017. W każdym mogłoby powstać około 40 mieszkań.

– Lokalizacja dla tych budynków nie jest jeszcze ustalona – mówi Robert Karelus. – Program musi przegłosować rada miasta. Przewidziano dwa warianty finansowania inwestycji. Pierwszy zakłada, że miasto będzie miało pieniądze ze sprzedaży lokali mieszkalnych. Przeznaczy je na nowe budynki, bez konieczności zaciągania kredytu.

– Przy takim założeniu czynsz w nowych budynkach nie zawierałby spłaty kredytu – mówi prezydencki rzecznik. – Drugi wariant zakłada zaciągnięcie kredytu na budowę nowych lokali komunalnych. To jednak oznacza wyższy czynsz dla przyszłych lokatorów.

Zainteresowanych wynajmem lokalu od gminy jest obecnie ponad 170 osób. Złożone przez nich wnioski są w trakcie weryfikacji. 

Anna Miszczyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom