Analiza danych z portalu GetHome.pl pokazuje, że wzrost średniej ceny za metr kwadratowy w sierpniu zanotowano również we Wrocławiu, Trójmieście oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tymczasem w Krakowie ceny spadły, a w Warszawie oraz Łodzi utrzymały się na poziomie z poprzedniego miesiąca.
Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl, zauważył, że wielu potencjalnych kupujących używanych mieszkań wyjechało na wakacje, licząc na zwiększoną ofertę po powrocie. Jednak w największych metropoliach zniknęły najtańsze opcje, co wpłynęło na średnie ceny.
W Poznaniu średnia cena metra kwadratowego wzrosła o 3%, przekraczając 12 tys. zł. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ceny wzrosły o ok. 2% do 8,6 tys. zł za metr kwadratowy. We Wrocławiu (14,3 tys. zł/m kw.) i Trójmieście (15,5 tys. zł/m kw.) odnotowano wzrost o 1%. Tymczasem w Warszawie (18,2 tys. zł/m kw.) i Łodzi (8,7 tys. zł/m kw.) ceny utrzymały się na poziomie z lipca, a w Krakowie (niecałe 17,5 tys. zł/m kw.) spadły o 1%.
Autorzy raportu podkreślają, że w Krakowie i Warszawie ceny mieszkań z rynku wtórnego nie wzrosły już od kilku miesięcy, co może być efektem rosnącej oferty. Z danych Adradar wynika, że w sierpniu oferta mieszkań wzrosła w Warszawie o 5%, w Krakowie o 3%, a w Łodzi o 2%. Pomimo tego, ceny średnie w niektórych miastach wzrosły, co eksperci tłumaczą zniknięciem z oferty tańszych mieszkań.
Z raportu wynika również, że liczba unikalnych ofert sprzedaży mieszkań w całym kraju wzrosła o 12% w stosunku do lipca, osiągając ok. 176,5 tys. W sierpniu wycofano z rynku 25,5 tys. ofert, co może wskazywać na zmiany popytu.
Od początku roku największe podwyżki cen odnotowano w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (10% wzrost). Na drugim miejscu znalazły się Wrocław, Łódź i Poznań z 7% wzrostem. W Warszawie i Krakowie ceny wzrosły o ok. 5%, a Trójmiasto zanotowało najmniejszy wzrost - 3%.
Analitycy zwracają uwagę, że mimo wysokich podwyżek, mieszkania w GMZ i Łodzi pozostają jednymi z najtańszych wśród dużych miast, co wynika z dużej liczby mieszkań w blokach z czasów PRL i starych kamienicach. W Warszawie i Krakowie średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku wtórnego jest wyższa niż na rynku pierwotnym, co jest zmianą w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch miesięcy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło: