Usługi archeologiczne dla budownictwa

redakcja.regiodom, Magdalena Wróbel z firmy Archeoprofil, www.archeoprofil.pl
Działka budowlanaUstawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami uprawnia konserwatora do nakazania prowadzenia nadzoru archeologicznego lub wykonania ratowniczych badań wykopaliskowych.
Działka budowlanaUstawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami uprawnia konserwatora do nakazania prowadzenia nadzoru archeologicznego lub wykonania ratowniczych badań wykopaliskowych. sxc.hu
Jeśli jesteśmy posiadaczami gruntów, na których planujemy budowę domu lub innego obiektu, możemy spotkać się z koniecznością skorzystania z usług archeologa, zanim uzyskamy pozwolenie na budowę.

Wymóg ten dotyczy terenów, na których zlokalizowane są, lub w pobliżu których położone są stanowiska archeologiczne. Informację dotyczącą ewentualnego stanowiska archeologicznego znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dostępnym we właściwym urzędzie gminy w referacie architektury i budownictwa.

Ochrona zabytków archeologicznych - strona formalna

W celu "uwolnienia" gruntów i umożliwienia prac ziemnych należy zwrócić się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby określił rodzaj i zakres działań mających na celu dokumentację stanowiska i zabezpieczenie zabytków ruchomych. Zasady ochrony zabytków archeologicznych reguluje Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. Na jej podstawie konserwator może nakazać prowadzenie nadzoru archeologicznego lub wykonanie ratowniczych badań wykopaliskowych. Wiąże się to często z opóźnieniami i zmianą harmonogramu prac przy inwestycji. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą firmy archeologiczne coraz liczniej pojawiające się na rynku usług budowlanych.

Zobacz równieżOchrona konserwatorska zabytków zanim zabytkami się staną 

Oferta firm świadczących usługi archeologiczne

Firmy mające w swojej ofercie usługi archeologiczne zajmują się kompleksową pomocą w realizacji nadzorów oraz badań wykopaliskowych, począwszy od przybliżenia przepisów i procedur napotykanych w kontaktach z urzędem konserwatorskim, poprzez badania w terenie, aż po opracowanie pozyskanych materiałów i zabytków i przekazanie ich do właściwej placówki muzealnej.

Skorzystanie z usług firmy archeologicznej pozwoli na wypracowanie metod eksploracji, które w możliwie małym stopniu skomplikują działania inwestora, a jednocześnie pozwolą jak najdokładniej zebrać dane i materiały dotyczące badanego stanowiska.

Na każdym etapie badań, praca archeologa wymaga kontroli i akceptacji Konserwatora zabytków. Badania mogą być prowadzone jedynie przez osoby posiadające uprawnienia do prowadzenia prac archeologicznych. W przypadku nadzoru, archeolog uczestniczy w pracach ziemnych obserwując czy w odkrywanej ziemi znajdują się zabytki, obiekty zabudowy lub inne ślady wskazujące na działalność człowieka w czasach historycznych lub w pradziejach.

Decyzja dotycząca wykopalisk może zostać wydana od razu lub w wyniku wcześniejszego nadzoru archeologicznego. Ratunkowe badania wykopaliskowe charakteryzuje szybsze tempo w porównaniu z klasycznymi, stacjonarnymi wykopaliskami, których wykonanie zajmuje często wiele sezonów.

Stanowiska archeologiczne w Polsce

Na terenie naszego kraju możemy natrafić na różnorodne typy stanowisk archeologicznych. Mogą to być osady wraz z domostwami i towarzyszącymi im obiektami gospodarskimi lub pracowniami rzemieślniczymi, cmentarzyska, stanowiska miejskie kryjące ślady dawnej zabudowy, miejsca związane z obrządkami kultowymi, pola bitew i wiele innych. Badania ratownicze obejmują najczęściej jedynie fragment całości stanowiska. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie zdobytych materiałów i dokumentacja obiektów, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości do tworzenia opracowań bardziej szczegółowych, dotyczących większych rejonów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom