Uprawa wanilii w doniczce. Poradnik

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Pnącze waniliiWanilia jest rośliną ciepłolubną, pochodzącą z dżungli Ameryki Środkowej i Południowej.
Pnącze waniliiWanilia jest rośliną ciepłolubną, pochodzącą z dżungli Ameryki Środkowej i Południowej. dorne
Egzotyczna wanilia całkiem dobrze czuje się w naszych mieszkaniach. Pod warunkiem, że zapewnimy jej ciepło i wilgoć. Raczej jednak nie doczekamy się waniliowych pachnących lasek.

Wanilia jest bardzo dekoracyjnym pnączem, należącym do rodziny storczykowatych. Pochodzi z tropikalnych wilgotnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej. Do Europy przywieźli ją w XVI w. hiszpańscy konkwistadorzy, zachwyceni smakiem czekolady, w której maczano laski wanilii.

Wanilia - co to za roślina

W naturalnych warunkach wanilia jest lianą, która może osiągnąć ponad 10 m długości. Rośnie na obumarłych pniach i konarach drzew, traktując je jak podpory i korzystając z zawartych w nich składników odżywczych.

Ciekawe informacjeŻyworódka jest jak domowa apteczka 

Ma sztywne, jasnozielone liście i duże, pachnące kwiaty w żółto-zielonkawym kolorze zebrane w kwiatostany. Cały okres kwitnienia trwa od dwóch do trzech miesięcy. Nie dochodzi jednak do niego co roku, lecz co dwa-trzy lata.

Bez małych pszczół i kolibrów nie ma owoców

Chociaż kwiaty wanilii mają zarówno organy męskie, jak i żeńskie, samozapylenie nie następuje, bo oddzielone są one od siebie błoną. Do zawiązania się owoców potrzebne jest zapylenie przez występujące w Ameryce Łacińskiej małe bezżądłowe pszczoły lub niektóre rodzaje kolibrów. Rozkwitający w nocy kwiat musi być zapylony w ciągu sześciu-czternastu godzin.
Na plantacjach wanilii w regionach, gdzie nie ma kolibrów lub specjalnych gatunków pszczół, trzeba zapylać kwiaty ręcznie za pomocą małego bambusowego szpikulca. To oczywiście bardzo pracochłonne i wymagające cierpliwości zajęcie.

Jak powstają laski wanilii

Na osiągnięcie przez owoce właściwych rozmiarów trzeba czekać średnio osiem miesięcy. Potem zbiera się je i poddaje fermentacji oraz suszeniu. Dzięki temu uzyskują swój niepowtarzalny, charakterystyczny aromat. Zawdzięczają go substancji smakowo-zapachowej, czyli wanilinie.

Dowiedz się: Jak uprawiać liście laurowe w doniczce

Do przełomu XVIII i XIX w. monopol na produkcję wanilii miał Meksyk, bo to głównie tam występowały odmiany pszczół bezżądłowych i specyficzne odmiany kolibrów. Dziś największym producentem wanilii na świecie jest Madagaskar i Indonezja. Stało się to możliwe dzięki odkryciu metody ręcznego zapylania kwiatów. Duże plantacje tej rośliny są też w Chinach.

Jak uprawiać wanilię - podstawowe wymagania

W naszym mieszkaniu wanilii oczywiście nie uprawiamy po to, żeby uzyskać z niej aromatyczne laski. Dla nas jest po prostu ładnym pnączem. Ponieważ nie lubi ostrego słońca, trzeba ją tak umieścić, żeby jego promienie nie padały bezpośrednio na jej liście. Może być zawieszona w pobliżu południowego okna, ale w pewnym oddaleniu.

Aby to storczykowate pnącze dobrze rosło, nie wolno zapominać o podlewaniu. Podłoże w doniczce musi być zawsze wilgotne. Całą roślinę dobrze jest często zraszać letnią przegotowaną wodą. 

 

Wanilia uprawiana w doniczce nie da nam aromatycznych lasek. Jednak pnącze to pięknie ozdobi pomieszczenie dużymi, żółto-zielonymi, pachnącymi kwiat
Wanilia uprawiana w doniczce nie da nam aromatycznych lasek. Jednak pnącze to pięknie ozdobi pomieszczenie dużymi, żółto-zielonymi, pachnącymi kwiatami. Fot. bineshab (Pixabay.com)

Uwaga na podłoże dla wanilii

Waniliowe pnącze wymaga w domowej uprawie specjalnego podłoża. Podobnie jak klasycznych storczyków, nie można go po prostu posadzić do ogrodowej ziemi, bo szybko zmarnieje.
Kupowane w ogrodniczych centrach doniczki z sadzonką wanilii napełnione już są odpowiednim podłożem. Gdybyśmy jednak z jakichś powodów chcieli je zrobić sami, to najbardziej nadają się do tego przekompostowane igły modrzewiowe lub utarta (ale najpierw ugotowana) kora robinii akacjowej lub wierzby. Zamiast tych dość pracochłonnych sposobów, prościej kupić po prostu podłoże do storczyków.

Warto przeczytaćStorczyki nie znoszą ogrodowej ziemi 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom