Storczyki nie znoszą ogrodowej ziemi

Grażyna Zwolińska
Niebieski storczykSkąd się biorą niebieskie storczyki? Niestety jest to wynik sztucznego barwienia. Dlatego ich kolor nie jest trwały i nowe kwiaty nie będą już tak wyglądać.
Niebieski storczykSkąd się biorą niebieskie storczyki? Niestety jest to wynik sztucznego barwienia. Dlatego ich kolor nie jest trwały i nowe kwiaty nie będą już tak wyglądać. JacLou (Pixabay.com)
Dostaliśmy w prezencie pięknie kwitnący storczyk. Czy musi męczyć się w za małej doniczce z przezroczystego plastiku, w której prawie nie ma ziemi? Może lepiej go przesadzić?

Takie myśli przychodzą nam czasem do głowy. Co gorsza, bywają realizowane. Kupujemy więc opakowanie ziemi do roślin kwitnących i większą doniczkę. Przesadzamy storczyk i dziwimy się, że gwałtownie marnieje.

Zobacz: Zdjęcia najpiękniejszych storczyków

Storczyki przyczepiają się korzeniami do gałęzi drzew

Większość uprawianych w mieszkaniach storczyków to sztucznie otrzymane mieszańce orchidei rosnących w naturze jako tzw. epifity. Nie potrzebują one ziemi, bo przytwierdzają się korzeniami do gałęzi drzew. Nie znaczy to jednak, że są pasożytami, bo wszystko co jest im potrzebne do życia czerpią z wody deszczowej, z wilgotnego powietrza oraz z rozkładających się w zasięgu ich korzeni organicznych szczątków.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać storczyki w domu

Storczyki do rozwoju potrzebują przewiewnego i szybko przesychającego podłoża. Na pewno nie może to być ziemia ogrodnicza, choćby i najlepsza.

Podłoże dla storczyka – samemu trudno je przygotować

To, co znajduje się w doniczkach ze storczykiem, to najpierw sięgająca od 1/4 do nawet 1/3 jej wysokości warstwa drenażowa. Jest w niej zwykle dość gruby keramzyt i duże kawałki kory. Na tej warstwie są łupiny orzecha kokosowego i kokosowe włókna, kora sosnowa o nieco drobniejszej granulacji, węgiel drzewny, mech torfowiec, łupiny cedrowe, perlit i inne dodatki mineralne, styropian, liście bukowe, kawałki korka itd. wiele jeszcze innych. Trudno coś takiego samemu w domu przygotować.

Radzimy: Jakiego podłoża używać do kwiatów doniczkowych 

W wilgoci korzenie storczyka zgniją

Gdy będziemy musieli przesadzić naszą roślinę, lepiej kupić gotowe podłoże do storczyków. Takie, które umożliwi powietrzu swobodny dostęp do korzeni i będzie szybko przesychać. Bo trzeba pamiętać, że w pobliżu korzeni storczyka nie może być zbyt długo wilgotno, bo zgniją. Zanim podlejemy roślinę, musimy poczekać, aż podłoże w doniczce będzie całkiem suche. Okresy przesuszenia są niezbędne do prawidłowego rozwoju storczyków. W sumie lepiej ten kwiat przesuszyć niż podlać za szybko.

Korzenie storczyka nie powinny być zielonkawe

Nie ma jednej odpowiedzi, jak często należy podlewać storczyki. Wszystko zależy od warunków, w jakich rosną kwiaty. Podczas letnich upałów potrzebują więcej wody niż wtedy, gdy stoją w chłodnym pokoju, do tego na parapecie przy zimnej szybie.

Jeśli nasz storczyk rośnie w przezroczystej doniczce, warto obserwować jego korzenie. Powinny być srebrzyste lub białawe, a nie zielonkawe. Pewną wskazówką, czy potrzebne jest już podlewanie storczyka, jest też waga doniczki.

Warto zobaczyć wideo: Jak podlewać storczyki

Sprawdzoną metodą podlewania storczyka jest wstawienie doniczki na kilkanaście minut do pojemnika z wodą. Po tym czasie, stawiamy kwiat na podstawce i po dalszych paru minutach wylewamy nadmiar wody, jeśli wypłynął z doniczki.

Ostrożnie z przesadzaniem storczyków

Warto pamiętać, że storczyki bardzo nie lubią przesadzania. Robić to więc trzeba tylko w ostateczności. Na przykład wtedy, gdy podłoże stanie się coraz bardziej zbite, co utrudni dostęp powietrza do korzeni. Może też ono ulec zasoleniu, co szkodzi roślinie.

Najlepsza porą na przesadzenie storczyka są wiosna i lato. Nigdy nie powinniśmy tego robić, gdy roślina wchodzi w okres spoczynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom