Tynki gliniane - czym się charakteryzują

Magdalena Kmita-Kulesza
Tynk glinianyTynki gliniane są materiałem naturalnym i ekologicznym. Do ich produkcji zużywa się niewielkiej ilości energii. Przy wykonywaniu tynków z gliny nie powstają odpady – resztki gliny można po prostu wynieść do ogrodu.
Tynk glinianyTynki gliniane są materiałem naturalnym i ekologicznym. Do ich produkcji zużywa się niewielkiej ilości energii. Przy wykonywaniu tynków z gliny nie powstają odpady – resztki gliny można po prostu wynieść do ogrodu. sxc.hu (florinf)
Wraz ze wzrostem świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska coraz większym zainteresowaniem cieszą się tynki gliniane. Architekci inspirowani ekologicznym nurtem coraz chętniej wykorzystują glinę w swoich projektach. Na czym polega jej fenomen?

– Glina to naturalny surowiec o wyjątkowych właściwościach, w dodatku niezwykle plastyczny. Dopiero po wypaleniu (produkcja ceramiki budowlanej) staje się twarda i proces ten jest nieodwracalny. Tynki gliniane stwarzają wręcz nieograniczone możliwości kreowania wnętrz. Pozwalają uzyskać dowolny wygląd ścian, od idealnej gładzi po chropowatości i nierówności. Co ciekawe, fakturę tynków glinianych można w każdej chwili zmienić – wystarczy je zmoczyć i nadać im nowe oblicze – mówi ekspert z firmy Baumit.

Przeczytaj również: Budowa domu z gliny 

Tynki gliniane mogą być być w wersji drobno- i gruboziarnistej. Nanosi się je jako warstwę o grubości od 3 do 30 mm tak, jak tynki wapienno-cementowe. Gliną można pokryć mury z różnych materiałów: cegły, kamienia, silikatów (elementów wapienno-piaskowych), betonu komórkowego, drewna, płyt OSB. Można nimi pokrywać również ściany wykończone starymi tynkami cementowymi i wapiennymi, wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi.
Do masy tynkarskiej można dodać rozdrobnione rośliny takie, jak: trawy, słoma, zioła itp. To sposób na wyeksponowanie naturalnego wyglądu tynku oraz podwyższenie jego trwałości. Wzmocnienie tynków glinianych stosuje się najczęściej w miejscach narażonych na większą ścieralność (np. w pokoju dziecięcym). 

Czym tynk gliniany różni się od innych mas tynkarskich?Zaprawy z gliny na tle innych tynków wyróżnia przede wszystkim odwracalny proces wiązania. Tego typu tynki można w każdej chwili zdjąć na mokro ze ściany i po powtórnym rozrobieniu z wodą ułożyć na nowo w innym miejscu! To produkty wielokrotnego użytku.

Regulacja wilgotności w pomieszczeniach

Dzięki zastosowaniu gliny, jako spoiwa, tynk reguluje klimat (wilgotność) wewnątrz pomieszczenia, przeciwdziała zagrzybieniu, pochłania szkodliwe substancje i brzydkie zapachy (np. spalenizny, dymu tytoniowego). Jak to możliwe?

Glina ma zdolność regulowania wilgotności we wnętrzach. Stąd tynki z niej wykonane pochłaniają nadmiar wilgoci z powietrza i oddają ją, gdy wilgotność obniży się. Ta cecha tynków jest szczególnie przydatna w sezonie grzewczym, gdy trudniej jest utrzymać optymalną wilgotność powietrza w domu. Warto podkreślić, że pochłanianie wilgotności przez glinę odbywa się dużo szybciej niż oddawanie. Ta cecha jest pomocna w pomieszczeniach, w których jest źródło wilgoci, np. w łazienkach.

Polecamy: Takich domów już nie ma! Zobacz unikalny wystrój chaty z dawnych lat 

Tynki gliniane są dość ciężkie – co czasami może stanowić ich wadę. Dzięki temu jednak mają one bardzo dobre właściwości izolacyjne – zarówno termiczne (utrzymują we wnętrzu ciepło zimą, a latem przyjemny chłód), jak i akustyczne (pochłaniają dźwięki). 

Czy  można malować tynki gliniane?

Eksperci polecają, by tynku z gliny nie wykańczać. Dostępne są tynki w skład których wchodzą gliny kolorowe – białe, żółte, czerwone, zielone, brązowe. Jeżeli jednak chcemy ścianę pomalować, to glinę powinniśmy pokryć farbą kazeinową, wapienną lub glinianą. Farby te bardzo dobrze przepuszczają parę wodą, dlatego nie pogarszają właściwości tynku.

 

Tynki gliniane nadają wnętrzom oryginalny charakter.
Tynki gliniane nadają wnętrzom oryginalny charakter. fot. sxc.hu (florinf)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom