Spis treści
Tak drożała budowa domu. Oto ranking województw
Eksperci Extradom.pl w oparciu o dane Sekocenbudu przyjrzeli się temu, jak koszty budowy domu wzrosły od I kwartału 2021 r. do II kwartału 2022 r. Nikogo nie zaskoczy fakt, iż najdroższa okazała się budowa w Warszawie – w analizowanym okresie przeciętny koszt wzniesienia domu wzrósł z 4303 zł/m kw. do 5334 zł/m kw. Wyliczenia podano dla 150-metrowego domu w stanie deweloperskim z bloczków silikatowych z kompletem instalacji oraz garażem.
Mało kto buduje jednak dom w mieście, dlatego lepiej przyjrzeć się danym dla całych województw. Wyniki przedstawia wykres.
Jak widać, zdecydowanie najszybciej koszty budowy domu wzrosły w woj. mazowieckim. Wydatki budujących poszybowały w górę aż o 32 proc., czyli o 1211 zł/m kw.
– Zapewne jest to spowodowane migracją mieszkańców Warszawy do gmin ościennych. Stoi za tym niska dostępność i wygórowane ceny działek budowlanych w samej stolicy. Należy się spodziewać, że ten trend będzie się tylko nasilał, wpływając na dalszy wzrost kosztów budowy domów w województwie mazowieckim – mówi Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.
Gdzie materiały budowlane i robocizna drożały najwolniej?
Z pespektywy inwestora najlepszym miejscem do budowy domu okazało się woj. lubuskie. Między początkiem 2021 r. a połową 2022 r. koszty rosły tu najwolniej – tylko o 19 proc., a więc o 720 zł/m kw. Dziś cena wybudowania metra domu wynosi w Lubuskiem 4516 zł, czyli o 818 zł mniej niż w Warszawie.
– W tym przypadku wśród przyczyn można doszukiwać się odpływu potencjalnych inwestorów do województw ościennych i do… Niemiec. Relatywnie niski popyt sprawia, że koszty budowy są również umiarkowane – wyjaśnia Rynkowski.
Warto też jednak zwrócić uwagę na woj. kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie. W tym pierwszym jeszcze u progu 2021 r. budowa domu była najtańsza w Polsce – kosztowała tylko 3575 zł/m kw. Półtora roku później koszty wzrosły już jednak do 4709,38 zł/m kw. Z kolei woj. świętokrzyskie było najtańsze jeszcze na przełomie 2021 i 2022 r. Ostatecznie jednak w II kwartale region ten przegrał w rankingu z woj. lubuskim, które okazało się nieco tańsze.
Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz
Koszty budowy spadną? Jest nadzieja
Eksperci Extradom.pl podkreślają, że w najbliższej przyszłości inwestorzy mogą spodziewać się spadków kosztów budowy w niektórych regionach. Powinna bowiem spaść dynamika wzrostu kosztów, co w połączeniu z wysoką, dwucyfrową inflacją, oznacza realny spadek wydatków na budowę.
– W kilku województwach zapewne nastąpią nawet spadki kosztów budowy podobne do tych, z którymi mieliśmy do czynienia na przełomie 2020 i 2021 roku. Po ograniczeniu inflacji z powrotem do poziomu jednocyfrowego, co według optymistycznych prognoz ma nastąpić wiosną 2023 roku, i zwiększeniu liczby udzielanych kredytowej hipotecznych, można spodziewać się ponownych, tym razem nieco bardziej umiarkowanych, wzrostów kosztów budowy – prognozuje ekspert Extradom.pl.
Przypomnijmy, że na przełomie 2020 i 2021 r. kilkuprocentowe spadki kosztów budowy domu odnotowano w połowie analizowanych województw. Największą tego typu zmianę zauważono wówczas w woj. dolnośląskim, gdzie między IV kwartałem 2020 r. a I kwartałem 2021 r. średnia kwota potrzebna na spełnienie marzenia o domu spadła o 3,5 proc.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?