Trzemeszno: cieknący dach, pękające ściany, nieszczelne okna... Lokatorzy mają dość

redakcja GP, Agnieszka Nawrocka
Część lokatorów tej kamienicy nie chce płacić czynszuCzęść lokatorów tej kamienicy nie chce płacić czynszu. Domagają się remontu budynku.
Część lokatorów tej kamienicy nie chce płacić czynszuCzęść lokatorów tej kamienicy nie chce płacić czynszu. Domagają się remontu budynku. Agnieszka Nawrocka
Lokatorzy kamienicy przy ulicy Mickiewicza w Trzemesznie poszli na wojnę z właścicielem. Mówią, że stan budynku zagraża ich bezpieczeństwu, więc nie będą płacić czynszu.

Lokatorzy nie płacą i uważają, że właściciel nie ma prawa do kamienicy, w której mieszkają. Stary dom przy ulicy Mickiewicza od dawna wymaga kapitalnego remontu. Ale lokatorzy zbuntowali się niedawno. - Zaczęło się od tego, że na moją córkę spadł kawałek stropu - mówi nam jeden z lokatorów. - Cud, że dziecku nic się stało, bo dostała w nogę, a nie w głowę.

Część lokatorów zaczęła domagać się inwestycji w budynku. Wymieniają listę usterek - cieknący dach i spadające dachówki, pękające ściany, zalewane stropy. I pokazują jak w mieszkaniach pękają ściany, a okna są nieszczelne. - Co roku muszę malować mieszkanie. Co z tego skoro wciąż jestem zalewana, a ściany pękają - mówi jedna z lokatorek.

- Podniesiono nam czynsz. Płacimy 350, niektórzy nawet 500 złotych. Jako argument podano konieczność remontowania domu. Tylko, że to kolejna podwyżka, a remontów nie ma. Starsi lokatorzy przypominają: - Już w 1999 roku nadzór budowlany nakazał przeprowadzenie remontu. Szczęście mieli ci, którzy mieszkali na górze budynku. Oni dostali komunalne mieszkania i się wyprowadzili. W kamienicy nie przeprowadzono jednak żadnego poważnego remontu.

Część z tych, którzy nadal zajmują mieszkania, od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. Jak mówią, dowiedzieli się, że właściciel kamienicy tak naprawdę nie ma prawa do nieruchomości. Nie jest jedynym spadkobiercą dawnej właścicielki. - Chcemy płacić, ale nie ma komu - mówią mieszkańcy domu. - Odkładamy pieniądze, ale nie dajemy panu, który uważa się za właściciela.

O tym, że jest problem z prawem własności do kamienicy mówi także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gnieźnie, Leszek Dombek. - Wydaliśmy decyzję o zabezpieczeniu kamienicy (ze względu na jej zły stan techniczny - przyp. red.). Ale są nieuregulowane sprawy własnościowe.

Inspektor dodaje, że rozpoczął starania o ustanowienie kuratora dla nieruchomości. Poprosił o pomoc gminę, zaproponował też lokatorom, aby ktoś z nich zgodził się pełnić obowiązki kuratora. Na razie jednak żadna z mieszkających w budynku osób nie wyraziła chęci wystąpienia w roli opiekuna prawnego kamienicy. Zwrócili się za to o pomoc do prawników.

Tymczasem właściciel kamienicy nie ma sobie nic do zarzucenia. Nie chce wystąpić pod nazwiskiem, ale udzielił nam wyjaśnień. Mężczyzna kwestionuje działania inspektora nadzoru budowlane. Jak mówi tylko w tym roku dwa razy łatał dach, naprawiał instalację elektryczną oraz malował klatkę schodową. Potwierdza, że lokatorzy odmówili płacenia czynszu. Dodaje, że podniesienie stawek wymusiła konieczność prowadzenia remontów. - Jakoś muszę zebrać środki - przekonuje. I dodaje, że czynsze są zbyt niskie, aby mógł przeprowadzić generalny remont budynku.

Właściciel zapewnia, że ma prawo do nieruchomości. Jak podkreśla kamienica należy do jego rodziny od trzech pokoleń. A on zarządzą nieruchomością w imieniu rodziny.

Jak zakończy się spór? Lokatorzy zwrócili się o pomoc do radcy prawnego. Ich zdaniem zarządzający budynkiem nie ma prawa żądać od nich pieniędzy za wynajem lokali. Właściciel z kolei zapowiada, że jeśli nie zapłacą mu czynszu będą musieli opuścić swoje mieszkania. Już ich uprzedził o konsekwencjach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom