Trawnikowe ABC (wertykulacja, nawożenie, podlewanie)

Artykuł sponsorowany
Piękny, wypielęgnowany trawnikTrawnikowe ABC (wertykulacja, nawożenie, podlewanie)
Piękny, wypielęgnowany trawnikTrawnikowe ABC (wertykulacja, nawożenie, podlewanie) spokojwogrodzie.pl
Gęsty, zielony trawnik jest nie tylko doskonałą wizytówką jego właściciela, ale także estetycznym elementem ogrodu czy przestrzeni wokół domu. Uzyskanie takiego efektu nie jest – wbrew pozorom, skomplikowaną sprawą. Wystarczy zastosować kilka podstawowych zabiegów. Jakich?

Pierwsze prace przy wiosennym trawniku

Podstawowym elementem pielęgnacji trawnika jest jego przygotowanie do sezonu po zimie. Wymaga on przede wszystkim oczyszczenia z organicznych pozostałości, więc przyda mu się grabienie. Przy tej okazji warto jest rozbić i wyrównać kopce pozostawione przez krety oraz uzupełnić ewentualne braki ziemi. Uprzątnięty trawnik pozwoli ocenić, czy są na nim plamy zeschniętej lub zbutwiałej trawy oraz jak duże są jej braki w całym poszyciu. Dzięki temu można oszacować, ile trzeba jej dosiać, żeby osiągnąć zamierzony efekt w postaci bujnego, zielonego dywanu. Szacuje się, że jeden kilogram nasion pozwala obsiać ok. 100 m² powierzchni, ale jeżeli ubytki są znaczne, można zawęzić ten obszar do 60 m².

Wertykulacja

Trawa pięknie się rozkrzewia, szybko rośnie i jest odporniejsza na zmiany klimatyczne wtedy, kiedy do jej korzeni trafia odpowiednia dawka promieni słonecznych (niezbędnych do procesów fotosyntezy), wody, powietrza i związków mineralnych. W uzyskaniu takiego efektu pomoże wertykulacja. Polega ona na pionowym nacinaniu darni przy pomocy specjalnego urządzenia zaopatrzonego w noże. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub wypożyczyć. W jednym i drugim przypadku inwestycja zwróci się w postaci pięknego, gęstego, zielonego trawnika.

Wertykulacja pozwala także na zebranie tzw. „filcu", suchych fragmentów poszycia i mchu, przygotowując tym samym miejsce na dosianie trawy lub wzrost rozkrzewionych korzeni. Ważne jest, żeby zabieg przeprowadzić krzyżowo, a tuż po nim obficie podlewać trawnik przez kilka dni.
Najlepszy moment do wertykulowania trawnika to wiosna. Trawa będzie mieć wówczas czas na optymalny wzrost, a jej korzenie nie będą narażone na przesuszenie, co miałoby miejsce np. latem. Zabieg wystarczy przeprowadzić raz w roku, ale jeśli trawnik jest w słabej kondycji, dobrze pokusić się o ponowną wertykulację jesienią, kiedy temperatury stają się już umiarkowane, a do pierwszych mrozów mogących uniemożliwić pełną regenerację – jeszcze daleko.

Nawożenie

Pierwszy nawóz powinno się zastosować na przełomie marca i kwietnia, zaraz po uprzątnięciu trawnika i pierwszym koszeniu. Preparat powinien być bogaty w azot, co pozwoli uzyskać piękne wybarwienie trawy, przyspieszy jej wzrost, poprawi krzewienie i wpłynie na trwałość darni. Po nawożeniu istotne jest obfite podlanie całości i zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia gleby przez kilka kolejnych dni. Jeśli natomiast trawnik jest w kiepskim stanie, dobrze rozpocząć nawożenie od produktów z zawartością wapna i siarczanów żelaza.

Drugie nawożenie wykonuje się najczęściej w okolicy maja i w początkach czerwca, mineralnym nawozem pełnoskładnikowym. Ważne jest, żeby nie robić tego podczas suszy. Warto także pamiętać, że nawozy zawierające azot można stosować tylko do końca lipca, przez wzgląd na nadchodzącą jesień, kiedy tempo wzrostu trawy nie powinno być już stymulowane.

Trzecie nawożenie mineralne przeprowadza się na przełomie sierpnia i września, a ma ono na celu przygotowanie trawnika do zimy. Wówczas stosuje się preparaty z dużą zawartością fosforu i potasu.
Trawnik można nawozić także produktami naturalnymi, czyli złożonymi wyłącznie z biologicznych komponentów (np. biohumusy do trawników albo kompost). Można je stosować nawet co kilka dni, bez ryzyka przedawkowania.

Podlewanie

Nie wystarczy zraszać trawnika, żeby zapewnić optymalny poziom nawilżenia gleby. Woda musi bowiem wniknąć w nią na 10-15 cm. Co ok. 3 dni dobrze jest więc podlać trawnik dość intensywnie, a więc ok. 8-10 litrami wody/m². Najlepsza pora dnia na tę czynność to poranek, ponieważ słońce nie spowoduje nadmiernego odparowywania wody i będzie ona mogła swobodnie przenikać do głębszych warstw gleby.

Podsumowanie

Mimo że podstawowa pielęgnacja trawnika nie jest skomplikowana, to wymaga systematyczności i podejmowania określonych czynności w danym czasie. To sprawia, że trawa pięknie się rozkrzewia, szybko i gęsto porasta dany obszar, a do tego staje się bardziej odporna na niesprzyjające warunki klimatyczne.
Więcej informacji na temat pielęgnowania trawnika można znaleźć na stronie www.spokojwogrodzie.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom