Spis treści
Niemożliwe budynki Alexa Chinnecka. Stworzył je rzeźbiarz zafascynowany architekturą
Urodzony w 1984 r. Alex Chinneck to brytyjski artysta, którego pasją jest niezwykła architektura. W ciągu swojej kariery stworzył on wiele niesamowitych budynków, obok których nie sposób przejść obojętnie. Chinneck tworzy także szalone wariacje na temat elementów przestrzeni miejskiej takich jak parkingi czy skrzynki pocztowe. Prezentujemy najciekawsze z jego prac.
Zobacz najciekawsze niemożliwe budynki Alexa Chinnecka:
Chinneck posiada profesjonalne wykształcenie z zakresu sztuki – zdobył dyplom magisterski w Chelsea College of Arts i został członkiem Królewskiego Stowarzyszenia Rzeźbiarzy (Royal Society of Sculptors). Jego kariera rzeźbiarska wystrzeliła w okolicach 2012 r., kiedy to artysta zaprezentował publiczności „Telling the Truth Through False Teeth” – zaskakujące dzieło przedstawiające 312 identycznie stłuczonych okien fabrycznych. Rzeźba była o tyle ciekawa, że okna zamontowano w prawdziwym, widocznym z ulicy budynku. Od tamtej pory Chinneck stale eksploruje pogranicze rzeźby i architektury, tworząc inne znane instalacje takie jak np. „A Pound of Flesh for 50p” – topiący się powoli woskowy dom.
Zawiązane na supeł skrzynki pocztowe i inne zaskakujące rzeźby
Jednym z motywów, które fascynują artystę jest traktowanie twardych, mocnych obiektów tak, jakby były plastyczne i podatne na formowanie. Widać to zarówno w jego pracach związanych z budynkami (przykładem może być choćby budynek rozpięty za pomocą suwaka), ale też w słynnej serii „zawiązanych na supeł” przedmiotów. W ramach instalacji „Alphabetti Spaghetti” (2019) Chinneck poddał takiemu procesowi charakterystyczne dla Wielkiej Brytanii czerwone skrzynki pocztowe. Artysta jednak „wiązał supły” także m.in. na:
- zegarach,
- kolumnach,
- miotłach,
- budkach telefonicznych,
- puszkach po napojach,
- pędzlach.
Dzieła Alexa Chinnecka, pojawiające się na ogół w przestrzeni miejskiej, spotykają się zwykle z uznaniem zarówno przypadkowych przechodniów, jak i krytyków. Za swoje prace artysta otrzymał m.in. nagrodę GNMH AWARD.
Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?