Te kwiaty posadź we wrześniu. Ozdobią ogród przez lata. Polecamy rośliny, które udadzą się nawet początkującym ogrodnikom. Zobacz, co wybrać

Wrzesień to idealny czas na sadzenie wieloletnich kwiatów.
Wrzesień to idealny czas na sadzenie wieloletnich kwiatów. Katarzyna Laszczak
Wrzesień to pora sadzenia bylin, czyli wieloletnich kwiatów. Dotyczy to zwłaszcza roślin, które kwitną wiosną i latem. Posadzone teraz zdążą się ukorzenić przed zimą, a wiosną rozpoczną życie już w naszym ogrodzie. We wrześniu też jest spory wybór bylin w sklepach ogrodniczych, a niektóre można też rozmnażać samodzielnie i pozyskiwać sadzonki od zaprzyjaźnionych ogrodników. Radzimy, jakie byliny warto posadzić we wrześniu.

Spis treści

Byliny posadzone we wrześniu (i na początku października) zdążą się jeszcze ukorzenić przed nadchodzącymi chłodami i mrozami. Niestety nie zawsze udaje się to bylinom posadzonym później, dlatego wrzesień to idealny miesiąc, żeby je posadzić.

Byliny, czyli wieloletnie rośliny do ogrodu

Byliny nadają się do każdego ogrodu. Są to rośliny wieloletnie, których pędy nie drewnieją, a zanikają na zimę. Raz posadzone i odpowiednio pielęgnowane, będą cieszyć oko wiele lat. Większość bylin jest mrozoodporna, jednak są i takie, które trzeba wykopywać na zimę (np. dalie, kanny czy mieczyki).

Byliny można posadzić na rabatach, tworząc z ich jedno- lub wielogatunkowe kompozycje. Pięknie też wyglądają jako „wyspy" na trawniku.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby pod byliny

Ponieważ byliny będą rosnąć w jednym miejscu co najmniej kilka lat, trzeba dobrze przemyśleć miejsce ich posadzenia. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie gleby. Należy ją przekonać na głębokość 30-40 cm i użyźnić, np. dodając kompostu. Dostarczy on bylinom potrzebne minerały i poprawi strukturę ogrodowej ziemi. Przed zimą warto posadzone jesienią byliny wyściółkować korą, lub warstwą kompostu, żeby nie przemarzły (pierwsza zima może być dla nich trudna).

Jak dbać o byliny?

Sadząc byliny, weźmy też pod uwagę ich zapotrzebowania świetlne – jedne lubią dużo słońca, inne wolą półcień lub nawet cień. Te ostatnie można wykorzystać np. pod drzewami, gdzie inne rośliny i trawa mają problemy. Nie wolno jednak zapomnieć o podlewaniu roślin. Byliny wymagające dużo słońca w gorszym oświetleniu też będą rosły, ale znacznie słabiej. Będą też gorzej kwitły.

Nie jest prawdą dość powszechne przekonanie, że byliny – jak już się zagnieżdżą na rabacie – radzą sobie same. Trzeba je regularnie odchwaszczać, podlewać, zasilać nawozem.

Jakie byliny posadzić w ogrodzie?

Oto przykłady ładnych i łatwych w uprawie bylin, które warto posadzić w ogrodzie.

  • Irysy, czyli kosaćce bródkowe, lubią słońce, ale i półcień (ich kwiaty są wtedy trwalsze i kolory nie blakną). Te irysy sadzi się płytko, a co kilka kat warto je odmłodzić (wykopać i rozsadzić). Zależnie od odmiany kwitną od końca maja do drugiej połowy czerwca. Jeśli posadzimy irysy karłowe, to kwiaty będziemy mieć już na początku maja. Te irysy uwielbiają słońca. Z kolei i w słońcu, i w półcieniu, udadzą się irysy syberyjskie.

  • Floksy, czyli płomyki, bardzo lubią słońce. Podczas suszy trzeba je jednak podlewać. Tolerują też lekki półcień. Dłużej w nim kwitną. Mogą rosnąć wiele lat w jednym miejscu. Dobrze jest jednak mniej więcej co sześć lat wykopać, podzielić na kilka części i przesadzić w nowe miejsce. Ich kuzyni, czyli floksy szydlaste, nadają się na rabaty skalne i murki.

  • Piwonie, inaczej peonie, sadzimy na stanowisku słonecznym, ewentualnie w lekkim półcieniu. Wprawdzie poradzą sobie też w cieniu, ale wtedy będą o wiele słabiej kwitnąć. Z ich sadzeniem warto się pospieszyć i zrobić to najpóźniej do połowy września.

    Podpowiadamy: Jakie piwonie wybrać do ogrodu i jak o nie zadbać

  • Dąbrówka rozłogowa – lubi miejsca cieniste i półcieniste. W słońcu rośnie w miarę dobrze tylko wtedy, gdy zadbamy o to, by gleba była stale wilgotna.

  • Liliowce – są niewybredne, a więc bardzo łatwe w uprawie. Lubią słońce, ale całkiem dobrze czują się też w półcieniu. Są długowieczne. Mogą długo rosnąć w jednym miejscu. Bardzo łatwo się je rozmnaża. Najlepiej zrobić to w sierpniu i we wrześniu.

  • Margerytki, inaczej złocień wielki, sadzi się w miejscach słonecznych. Rozmnaża się je wiosną lub pod koniec lata. Najodporniejsze są te o białych kwiatach. Margerytki o kwiatach żółtych są o wiele bardziej wrażliwe na mrozy i na ogół nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie.

  • Tojeść kropkowana to mrozoodporna, długowieczna bylina. Lubi cieniste lub półcieniste miejsca. W słońcu będzie rosła tylko wtedy, gdy zapewnimy jej stale wilgotne podłoże. Jest rośliną ekspansywną. Jej odnogi mogą się pojawić w różnych miejscach ogrodu.

  • Bergenia sercowata – urośnie nawet w mocno zacienionym miejscu w ogrodzie. W pełnym słońcu jednak o wiele obficiej kwitnie. Ponieważ jednak nawet same jej liście wyglądają pięknie, można śmiało sadzić ją pod drzewami.

Zobacz w galerii, jak wyglądają polecane rośliny

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom