Tak Polacy obchodzą zakaz używania „kopciuchów”. Oszukali system i mogą dalej produkować smog

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Stosowane w domach pzestarzałe piece, potocznie zwane „kopciuchami”, to jedno z głównych źródeł smogu w Polsce. Do wykrywania nieekologicznych urządzeń stosuje się m.in. drony.
Stosowane w domach pzestarzałe piece, potocznie zwane „kopciuchami”, to jedno z głównych źródeł smogu w Polsce. Do wykrywania nieekologicznych urządzeń stosuje się m.in. drony. Pawel Relikowski / Polska Press
Już w dwóch polskich województwach obowiązuje zakaz ogrzewania domu za pomocą przestarzałego, nieekologicznego „kopciucha”. Zamiast wymienić piec na nowy, część osób próbuje obejść przepisy, montując na starym kotle nową tabliczkę znamionową, którą bez problemu można kupić w Internecie.

Spis treści

„Kopciuch” jak nowy? Wystarczy przymocować tabliczkę

Od 1 stycznia 2022 r. mieszkańcy województw śląskiego i podkarpackiego już nie mogą używać kotłów starszych niż 10-letnie lub pozbawionych tabliczki znamionowej. Zakazują tego uchwały antysmogowe, a za złamanie przepisów grożą kary. To element walki ze smogiem, którego najwięcej wytwarzają właśnie przestarzałe domowe piece na węgiel i drewno. Na wymianę pieca można uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” – do zgarnięcia jest nawet 69 tys. zł.

Niektórzy znaleźli jednak sposób na oszukanie systemu. Jak informuje innpoland.pl, w odpowiedzi na zakazy w Internecie rozkwitł handel tabliczkami znamionowymi. Dzięki temu stare urządzenie ma udawać nowy, ekologiczny kocioł. Niektórzy sprzedający oferują nawet, że napiszą na tabliczce, co tylko klient sobie życzy – w końcu papier (a w tym wypadku metal) przyjmie wszystko.

Oszuści mogą słono zapłacić

Czy faktycznie wystarczy kupić podrobioną tabliczkę znamionową, żeby oszukać system? Sprytni właściciele „kopciuchów” mogą się nieprzyjemnie zdziwić – jeśli kontroler zauważy podstęp, sprawa od razu trafi do sądu. Trik z tabliczkami stanowi bowiem przestępstwo, gdyż ma na celu utrudnienie kontroli w zakresie ochrony środowiska. A trzeba pamiętać, że w większości przypadków oszustwo można rozpoznać już na pierwszy rzut oka, zaś kontrolerzy otrzymują odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie.

Jakie kary grożą za używanie „kopciucha” mimo zakazu? Początkowo kontrolerzy (m.in. straż miejska) będą wyrozumiali – przy wykryciu nieprawidłowości za pierwszym razem pouczą i nakażą wymianę kotła, a także podadzą, w jakim terminie odbędzie się powtórna kontrola. Jednak jeśli kolejna wizyta na posesji pokaże, że nic się nie zmieniło, kara za naruszenie przepisów może wynieść do 5000 zł.

W twoim województwie też zakażą „kopciuchów”

Warto pamiętać, że podobne zakazy używania przestarzałych kotłów grzewczych będą stopniowo wprowadzały kolejne województwa. Do kiedy mieszkańcy będą musieli wymienić piec? Zgodnie z zapisami uchwał antysmogowych „kopciuchy” muszą zniknąć z naszych domów do:

  • 1 stycznia 2023 r. – w województwie łódzkim, małopolskim i mazowieckim,
  • 1 lipca 2023 r. – w województwie świętokrzyskim,
  • 1 stycznia 2024 r. – w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim,
  • 1 lipca 2024 r. – w województwie dolnośląskim,
  • 1 września 2024 r. – w województwie pomorskim,
  • 1 stycznia 2027 r. – w województwie lubuskim (za wyjątkiem Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – tu zakaz wchodzi w życie od 2023 r.),
  • 1 stycznia 2030 r. – w województwie opolskim.

Należy się spodziewać, że również pozostałe regiony Polski uchwalą podobne przepisy i zaczną karać posiadaczy „kopciuchów”.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom