Tajemnice odbudowy wieży na Świętym Krzyżu (zdjęcia i film)

Lidia Cichocka
Budowa wieżyZa pomocą dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża.
Budowa wieżyZa pomocą dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża. Łukasz Zarzycki
Na Świętym Krzyżu prace idą pełną parą. Zastosowano przy tym bardzo ciekawą technologię – buduje się z gotowych elementów, każdy waży 1,5 tony. Wykonawcą jest Zakład kamieniarski Furmanek Renewal z Daleszyc.

Wieża odbudowywana jest z piaskowca z kamieniołomu w Parszowie w powiecie starachowickim. Tamtejszy kamień ma kremowy kolor. Obrabiany jest w zakładzie w Daleszycach.
– Cięty bardzo precyzyjnie i montowany na sucho, by sprawdzić, czy poszczególne elementy do siebie pasują – wyjaśnia kierownik Paweł Krzysiek.

W Daleszycach, zależnie od potrzeb wykonywane są zdobienia: gzymsy i sztukaterie. Kamienne bloki, niektóre o wadze 1,5 tony łączone są za pomocą nierdzewnych kotew oraz specjalnej zaprawy na bazie trasu (odpornej i elastycznej) używanej właśnie w zabytkowych budowlach. W miarę możliwości do odbudowy włączane są elementy z wysadzonej przez Austriaków, podczas I Wojny Światowej wieży. Po dokładnym oczyszczeniu minimalnie różnią się kolorem od tych nowych. – Ta różnica nie będzie widoczna po położeniu impregnatu – zapewnia Włodzimierz Żmuda, kierownik robót konserwatorskich.

O ciekawym odkryciu: Zamek w Chęcinach już w średniowieczu miał centralne ogrzewanie 

Kamienne bloki do złudzenia przypominające klocki są wciągane na wysokość 12 piętra za pomocą dźwigu. Widoki z wieży turyści będą mogli podziwiać już w czerwcu przyszłego roku.
Przypomnijmy, że starania o odbudowanie zburzonej przez Austriaków w 1914 roku wieży kościelnej trwały wiele lat. Uda się ją odbudować dopiero teraz, po 100 latach.

Wieża na Świętym Krzyżu miała 52 metry wysokości. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia, dzięki nim zostanie odtworzona w takim samym kształcie z platformą widokową. – Tam na miejscu cięte są bloki piaskowca, montowane na sucho by sprawdzić czy do siebie pasują a następnie przywożone tutaj – mówi kierujący budową na Świętym Krzyżu Paweł Krzysiek. – Każdy z tych „klocków" ma numer i jest wkładany na swoje miejsce, mocowany przy pomocy specjalnej zaprawy i nierdzewnych kotew. Niektóre elementy ważą 1,5 tony. Całość 660 ton.

Po ułożeniu pozostało kolejnych warstw z kamienia, w sumie 14 firma przystąp do montaży kopuły wieży. – Po założeniu stalowej konstrukcji zamontujemy hełm wieży – dodaje kierownik. Hełm wieży będzie miał 7 metrów wysokości i niebagatelna wagę 40 ton. 

Zobacz film z budowy wieży:

Źródło: echodnia.eu/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom