Tajemnice odbudowy wieży na Świętym Krzyżu (zdjęcia i film)

Lidia Cichocka
Budowa wieżyZa pomocą dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża.
Budowa wieżyZa pomocą dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża. Łukasz Zarzycki
Na Świętym Krzyżu prace idą pełną parą. Zastosowano przy tym bardzo ciekawą technologię – buduje się z gotowych elementów, każdy waży 1,5 tony. Wykonawcą jest Zakład kamieniarski Furmanek Renewal z Daleszyc.

Wieża odbudowywana jest z piaskowca z kamieniołomu w Parszowie w powiecie starachowickim. Tamtejszy kamień ma kremowy kolor. Obrabiany jest w zakładzie w Daleszycach.
– Cięty bardzo precyzyjnie i montowany na sucho, by sprawdzić, czy poszczególne elementy do siebie pasują – wyjaśnia kierownik Paweł Krzysiek.

W Daleszycach, zależnie od potrzeb wykonywane są zdobienia: gzymsy i sztukaterie. Kamienne bloki, niektóre o wadze 1,5 tony łączone są za pomocą nierdzewnych kotew oraz specjalnej zaprawy na bazie trasu (odpornej i elastycznej) używanej właśnie w zabytkowych budowlach. W miarę możliwości do odbudowy włączane są elementy z wysadzonej przez Austriaków, podczas I Wojny Światowej wieży. Po dokładnym oczyszczeniu minimalnie różnią się kolorem od tych nowych. – Ta różnica nie będzie widoczna po położeniu impregnatu – zapewnia Włodzimierz Żmuda, kierownik robót konserwatorskich.

O ciekawym odkryciu: Zamek w Chęcinach już w średniowieczu miał centralne ogrzewanie 

Kamienne bloki do złudzenia przypominające klocki są wciągane na wysokość 12 piętra za pomocą dźwigu. Widoki z wieży turyści będą mogli podziwiać już w czerwcu przyszłego roku.
Przypomnijmy, że starania o odbudowanie zburzonej przez Austriaków w 1914 roku wieży kościelnej trwały wiele lat. Uda się ją odbudować dopiero teraz, po 100 latach.

Wieża na Świętym Krzyżu miała 52 metry wysokości. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia, dzięki nim zostanie odtworzona w takim samym kształcie z platformą widokową. – Tam na miejscu cięte są bloki piaskowca, montowane na sucho by sprawdzić czy do siebie pasują a następnie przywożone tutaj – mówi kierujący budową na Świętym Krzyżu Paweł Krzysiek. – Każdy z tych „klocków" ma numer i jest wkładany na swoje miejsce, mocowany przy pomocy specjalnej zaprawy i nierdzewnych kotew. Niektóre elementy ważą 1,5 tony. Całość 660 ton.

Po ułożeniu pozostało kolejnych warstw z kamienia, w sumie 14 firma przystąp do montaży kopuły wieży. – Po założeniu stalowej konstrukcji zamontujemy hełm wieży – dodaje kierownik. Hełm wieży będzie miał 7 metrów wysokości i niebagatelna wagę 40 ton. 

Zobacz film z budowy wieży:

Źródło: echodnia.eu/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom