Szykujemy ogród na wiosnę. Poradnik

Edyta Hanszke
Ogród wiosnąZiemię pod rabaty należy spulchnić przekopując ją.
Ogród wiosnąZiemię pod rabaty należy spulchnić przekopując ją. scx.hu (ColinBroug)
Wiosenne porządki w ogrodzie należy zacząć od uprzątnięcia pozimowych nieczystości. Drugi krok to sprawdzenie kondycji gleby i roślin oraz sprzętów ogrodowych.

Kiedy śnieg odsłoni ziemię, należy zgrabić liście i nieczystości, które zostały w ogrodzie jeszcze po jesieni i zimie. Kolejny krok to zrobienie remanentu – sprawdzenie czy nie przemarzły nam rośliny, w jakim stanie są ścieżki ogrodowe, meble i narzędzia do uprawy ogrodu.

Ziemia po zimie wymaga solidnego przekopania, jeśli chcemy, żeby w ogrodzie pojawiły się nowe sadzonki. Zadbajmy o odpowiednie odwodnienie ogrodu w czasie wiosennych roztopów, tak aby wieloletnie rośliny i trawnik nie gniły. Najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie rowków, którymi woda będzie mogła odpływać lub głębokie nakłucie gleby widłami. 

Zobacz również: Rodzaje ziemi ogrodowej. Co na nich urośnie  

Jeśli dotychczas rośliny słabo na niej rosły, wczesna wiosna to dobry czas, żeby na różne sposoby poprawić strukturę gleby w naszym ogrodzie. Możemy to zrobić na różne sposoby, np. przez nawiezienie żyznej ziemi do ogrodu lub wzbogacenie go nawozami naturalnymi i organicznymi, jak obornik i kompost, czy mineralnymi. W przypadku nawozów mineralnych uważajmy, żeby nie przedobrzyć w myśl zasady, że przenawożenie jest dla roślin znacznie bardziej szkodliwe niż brak składników odżywczych. Nawożenie możemy rozpocząć po ustąpieniu mrozów.

Warto przeczytać: Nawozy dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin 

Do gleb gliniastych należy dodawać największą dawkę nawozu zalecaną przez producenta, do piaszczystych – najmniejszą. Najlepiej używać nawozów wolno rozkładających się, które przenikają do podłoża podczas całego sezonu wegetacyjnego. 

Ważne jest także przyjrzenie się ogrodowym roślinom, z których zdejmujemy osłony. Najlepiej zrobić to pod koniec marca. Słomę i gałęzie drzew iglastych, które chroniły nasze rośliny przed mrozem możemy przeznaczyć na kompost, natomiast kora i torf może zostać na rabatkach jako ściółka.

Wiosna to czas na przycinanie gałęzi drzew i krzewów (usuwamy uschnięte, krzyżujące się i zbyt gęsto rosnące), kwiatostanów bylin, które kwitły późną jesienią, bielenie drzew owocowych (dzięki temu pąki nie przemarzają, a kora nie pęka). Starannie i delikatnie grabimy trawnik, ale tak by nie odrywać mokrej darni. 

W skalniaku trzeba uporządkować kamienie i dosypać grysu. To także dobry czas na rozbudowanie skalniaka. 

Ścieżki ogrodowe należy oczyścić. Te z kamienia, cegieł czy betonu należy porządnie umyć, najlepiej wodą z dodatkiem odpowiednich do nawierzchni środków czyszczących, a potem szybko zaimpregnować, żeby nie zabrudziły się ponownie.

Jeśli mamy ścieżki wytyczone na ziemi, można je wysypać grysem dekoracyjnym lub kruszywem. Dzięki temu nie będą się tworzyć na nich kałuże. Wyrównajmy powierzchnię, a następnie dokładnie ją zwałujmy. 

Warto przeczytać: Spulchnianie gleby na wiosnę 

Po zimie należy także przygotować narzędzia ogrodowe. Po pierwsze należy je wymyć, żeby usunąć bakterie i grzyby. Warto też zrobić przegląd narzędzi elektrycznych i ewentualnie oddać je do naprawy przed nowym sezonem.  

Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego, metalowe i drewniane należy umyć wodą z detergentem lub karcherem. Wiklinowe trzeba wyczyścić miękką szczoteczką zamaczaną w wodzie, do której można dodać kwasku cytrynowego. Drewniane po oczyszczeniu warto zaimpregnować.

Zobacz również: Trawnik budzi się z uśpienia 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom