Systemy nawadniające - łatwe i wygodne nawadnianie ogrodu

Agata Kaźmierczak
Ogród z automatycznym systemem nawadnianiaDobry system nawodnienia przy odpowiednim użytkowaniu i serwisie wykonywanym przez profesjonalistów jest długowieczny. Wszystkie elementy są w pełni wymienialne a gdy pojawia się potrzeba dużej zmiany w ogrodzie, zawsze można system zmodyfikować.
Ogród z automatycznym systemem nawadnianiaDobry system nawodnienia przy odpowiednim użytkowaniu i serwisie wykonywanym przez profesjonalistów jest długowieczny. Wszystkie elementy są w pełni wymienialne a gdy pojawia się potrzeba dużej zmiany w ogrodzie, zawsze można system zmodyfikować. Gardena
Latem, gdy słońce intensywnie ogrzewa ziemię - ulgę roślinom zapewni tylko woda. Także ona sprawi, że ogród zielenić się będzie nawet podczas suszy. By cieszyć się pięknym ogrodem, można zainwestować w automatyczny system nawadniający.

Automatyczny system podlewania składa się z podziemnych rur, którymi woda poprzez zraszacze, mikrozraszacze czy linie kroplujące wydostaje się na zewnątrz w różnych miejscach ogrodu oraz z zaworów, sterownika i opcjonalnie różnego rodzaju czujników deszczu oraz wilgoci.

By jednak ogród był zielony, nawet podczas suszy, system nawadniający musi zostać zaprojektowany profesjonalnie, przez certyfikowanych instalatorów systemów nawadniających. Również serwis takiego systemu powinna przeprowadzać firma zajmująca się takimi urządzeniami a przed sezonem zimowym usuwać z niego wodę.

Ciekawy produkt dla miłośników kwiatów: Skrzynki, które dbają o nawodnienie kwiatów balkonowych 

Systemy montowane na własną rękę, zakupione w supermarketach, nie są dobrym rozwiązaniem. Instalator bowiem podczas montażu może przewidzieć wiele rzeczy np. komplikacje i szybko znaleźć rozwiązanie. Niestety, bez konkretnej wiedzy możemy popełnić błędy podczas montażu. Poza tym projekt systemu nawadniającego powinien być zaplanowany dla konkretnego ogrodu, każde miejsce wymaga innych rozwiązań a zestawy zakupione w nieodpowiednich miejscach nie są przystosowane do indywidualnych potrzeb każdego z ogrodów – tłumaczy Jakub Szulc, certyfikowany instalator systemów nawadniających.

Najpierw wycena systemu nawadniającego i oględziny ogrodu

I) Specjaliści spotykają się z klientem w ogrodzie, w którym ma być zainstalowany system. Mierzą wydajność źródła wody oraz oceniają warunki techniczne wykonania systemu. Wtedy to inwestor przedstawia też swoje oczekiwania, co do systemu a projektanci doradzają różne rozwiązania.

II) Po oględzinach ogrodu, klient powinien dostarczyć specjalistom projekt działki, jeśli go nie posiada, wtedy instalatorzy sami wykonują szkic.

III) Następnie projektanci odręcznie lub za pomocą specjalnego programu nanoszą na plan zraszacze i wyliczają ilość potrzebnych sekcji czyli części, na jakie system będzie podzielony. Klient może zażyczyć sobie, aby wybrane przez niego części ogrodu podlewały się osobno. Na podstawie tego system jest wyceniany.

Cena systemu waha się od 8 zł do 17 zł za metr kwadratowy. Wszystko jednak zależy od:

  • liczby sekcji
  • ukształtowania terenu
  • zaawansowania systemu

Im więcej przeszkód w ogrodzie a co za tym idzie większa złożoność systemu, tym droższy będzie system. Oczywiście łatwiej jest założyć system w trakcie tworzenia ogrodu, jednak część klientów decyduje się na to, gdy ogród już jest założony, wtedy ślady na trawniku po ingerencji instalatorów szybko znikają.

Poradnik na temat: Podlewanie kwiatów podczas wakacyjnego wyjazdu

Z czego składa się system nawadniający ogród

Dobry system nawadniający musi zawierać odpowiednie elementy. Przede wszystkim sterownik. System sterowany jest przez komputer, mieszczący się zazwyczaj w domu. Przy dobrze dobranych urządzeniach sterujących, proces podlewania może swobodnie odbywać się bez ingerencji człowieka. Sterownik otwiera i zamyka elektrozawory umieszczone w skrzynkach pod ziemią.

Do zaworów podłączone są podziemne rury, którymi woda ze źródła dociera do zraszaczy – a dzięki nim na trawnik. Na rabaty czy pod konkretną roślinę wodę dostarczają linie kroplujące.

Uwaga!Zazwyczaj zasada ta powinna być zachowana: zraszacze dostarczają wodę na trawnik, a linie kroplujące na rabaty.

Nowoczesnym rozwiązaniem w systemach nawadniających jest możliwość zamontowania czujnika deszczu lub wilgotności gleby. Blokują one nawadnianie podczas opadów deszczu i dopuszczają je dopiero, gdy teren się osuszy. Dla bardziej ambitnych możliwe jest również sterowanie całym systemem poprzez przeglądarkę internetową lub smartfona. Jest to jednak nieco droższe rozwiązanie.

Najważniejsze jednak, by mieć źródło wody. Pytanie, czy lepsza jest woda miejska, czy ze studni?
– Obecnie klienci chcą mieć system podłączony od razu do obu źródeł i samemu decydować, z którego w danej chwili będą czerpać wodę. I takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne – tłumaczy J. Szulc. Poza tym gdy korzystamy z wody miejskiej, warto założyć podlicznik. Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić, płacąc tylko za wodę bez opłat za ścieki.

Dowiedz się więcej: System nawadniania, czyli sztuczny deszcz w ogrodzie 

Zalety i wady systemów nawadniających

Główną zaletą systemów nawadniających jest oszczędność wody i fakt, że nie musimy bezpośrednio uczestniczyć w procesie podlewania ogrodu. Kiedy wyjeżdżamy np. na wakacje system nawadniający działa nawet podczas naszej nieobecności.

Wadą systemów jest to, że wymagają "przedmuchania" na zimę. W rurach nie może zamarznąć woda. Tę czynność wykonują serwisanci. Pamiętajmy, by nie zapomnieć o tym zawsze przed pierwszymi przymrozkami. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom