System KNX: sposób na dom inteligentny

redakcja.regiodom, firma Coral należąca do Wschodniego Klastra Budowlanego
Regulator temperaturyRegulator temperatury w dobrze dostępnym miejscu
Regulator temperaturyRegulator temperatury w dobrze dostępnym miejscu Coral
Inteligentny dom, to system, który żyje razem z nami, dba o nasz komfort, a przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo.

Wyobraźmy sobie, nasz powrót do domu z pracy. Jedziemy autem, podjeżdżamy pod bramę garażową naszego domu, migamy krótko światłami drogowymi i wtedy przed nami otwiera się kolejno brama na posesję i brama garażowa. Już jesteśmy prawie w domu.

Bez używania zbędnych przycisków znajdujemy się w naszym garażu. W strefie wejściowej do domu w tle rozlega się ulubiony utwór muzyczny. Gdy jest ciemno, zapala się światło. W ciągu dnia natomiast odsłaniają się rolety, a do domu przez okno wpadają radosne promyki słońca.

Przeczytaj:Jak można sterować domem za pomocą smartfona 

Nie musimy się martwić o takie szczegóły, jak to gdzie jest nasz pilot od bramy, jaki był kod do alarmu oraz czy ustawiliśmy ogrzewanie tak, by w domu było ciepło, gdy wracamy po całym dniu w pracy.

– Wszystko to już dziś jest w zasięgu ręki – mówi Piotr Nieciecki, dyrektor działu klienta detalicznego firmy Coral należącej do Wschodniego Klastra Budowlanego. – A żeby móc się tym wszystkim cieszyć, wystarczy na etapie projektowania domu, pomyśleć o tym, by można go było „używać" z „głową" w sposób prosty, a zarazem inteligentny.

Co to jest instalacja KNX

Instalacja KNX zastępuje klasyczną instalację elektryczną i integruje wszystkie funkcje zarządzania budynkiem. Służy do załączania, sterowania, sygnalizowania, regulowania i nadzoru urządzeń elektrycznych instalowanych w domu.

Dom można zaprojektować tak, aby później nie martwić się np. o świeże powietrze w jego wnętrzu. – System wentylacji mechanicznej lub rekuperacji, który coraz powszechniej stosowany jest w domach, daje przede wszystkim komfort powietrza, a zarazem pozwala nam oszczędzić ciepło skumulowane w domu – podpowiada Piotr Nieciecki. Instalacja ogrzewania powinna być dostosowana indywidualnie do upodobań użytkownika domu. – W dobie oszczędności nie potrzebne nam ogrzewanie całej powierzchni domu czy mieszkania do temperatury komfortowej, gdy wiemy, że po przyjściu z pracy usiądziemy w jadalni czy w salonie, by odpocząć popijając filiżankę herbaty.

Zobacz wideoMieszkanie sterowane za pomocą smartfona 

Dzięki systemowi KNX możemy tak zaprogramować ogrzewanie, by w tych pomieszczeniach domu, których nie użytkujemy od razu po pracy temperatura malała lub rosła dopiero na określoną godzinę, gdy idziemy spać – w sypialni, lub wygrzać się do sauny o konkretnej porze.

Instalacja inteligentna powinna pasować do aranżacji wnętrza

Duże znaczenie dla naszego samopoczucia w domu ma przede wszystkim wystrój wnętrz. By nie zaburzać go zbędnymi formami czy kształtami przy wyborze rodzaju instalacji elektrycznej powinniśmy zaprojektować ją tak, by była dostosowana do naszych potrzeb i gustu, a zarazem nie zaburzała nam harmonii obiektu.

– Przy zastosowaniu instalacji KNX ograniczamy liczbę włączników i sterowników na naszych ścianach – mówi P. Nieciecki. – Już przy pomocy niewielkiego sensora potrafimy włączyć oświetlenie, muzykę czy też zmienić temperaturę w pomieszczeniu. Wszystko to robimy za pomocą jednego i tego samego „włącznika" bez  zestawu zbędnych guziczków na ścianie – tłumaczy. – System KNX minimalizuje i upraszcza sterowanie instalacjami w naszym domu.

Dzięki dotykowemu ekranowi KNX opcje włączników do różnych systemów ograniczyć można do jednego wyświetlacza. Na wyświetlaczu tym oprócz tego, że zobaczymy kto stoi przed naszą posesją, możemy zarządzać temperaturą i trybami pracy ogrzewania i wentylacji, włączymy oświetlenie, odbierzemy e-maila czy też załączymy system alarmowy w pomieszczeniach nieużywanych, gdy idziemy spać. Możemy wybrać nasz ulubiony utwór muzyczny i odtworzyć go w łazience podczas kąpieli itd.

Ale system KNX to udogodnienie nie tylko w momencie, gdy jesteśmy w domu. Będąc poza nim poprzez system kamer i programu do ich wyświetlania na urządzeniach mobilnych możemy podejrzeć, czy ktoś nie kręci się na naszej posesji. - Dodatkowo system alarmowy zintegrowany z KNX-em potrafi nam włączyć oświetlenie tam, gdzie wykryje intruza, wyłączy nam dopływ wody, gdy niespodziewanie pęknie wężyk od wody czy też zamknie dopływ gazu, gdy wykryje jego ulatnianie się – wymienia kolejne zalety systemy Piotr Nieciecki. 

To może cię zainteresować: Inteligentny dom na kieszeń Kowalskiego 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom