Sufity podwieszane nie tylko z płyt gipsowo-kartonowych

ewk
Sufit napinany w pokojuCiekawe efekty w aranżacji wnętrz uzyskujemy poprzez podświetlenie od środka sufitu napinanego.
Sufit napinany w pokojuCiekawe efekty w aranżacji wnętrz uzyskujemy poprzez podświetlenie od środka sufitu napinanego. Grupa DPS
Najczęściej w budownictwie mieszkaniowym stosuje się sufity wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych. Ale na tym nie kończą się możliwości. Aby znaleźć model odpowiadający naszym oczekiwaniom i przeznaczeniu pomieszczenia, warto poznać też inne rodzaje sufitów podwieszanych.

Sufity podwieszane montuje się z wielu powodów. Dzięki nim możemy ukryć różnego rodzaju domowe instalacje (elektryczne, wodociągowe, klimatyzacyjne, DGP – dystrybucji gorącego powietrza), zamaskować nierówności, zacieki czy pęknięcia na stropach oraz zmniejszyć kubaturę pomieszczenia (szczególnie w starym budownictwie). Sufity podwieszane zapewniają też lepszą akustykę pomieszczeń oraz dają wiele możliwości aranżacyjnych. Poza tym są dobrym podłożem do wmontowania różnych elementów, takich jak: oświetlenie, głośniki, kratki wentylacyjne, które umieszczamy między stropem a poszyciem sufitu podwieszanego.

Warto przeczytać: Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych 

Najpopularniejszy i najtańszym rozwiązaniem są sufity z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Alternatywnymi rozwiązaniami są sufity kasetonowe (modułowe), panelowe oraz sufity napinane.

Sufity podwieszane kasetonowe

Sufity te montuje się na rusztach o regularnych kształtach i rozstawie dostosowanym do wymiarów płyt wypełniających. Płyty najczęściej wykonane są z prasowanej wełny mineralnej, pokryte tynkiem o różnorodnych fakturach i barwach. Elementami wypełniającymi mogą też być płyty metalowe, drewniane, gipsowe lub z tworzyw sztucznych oraz elementy rastrowe.

Sufity modułowe są gotowe do użytku tuż po zmontowaniu z racji tego, że nie wymagają wykończenia. Mają też dodatkową zaletę – pełny dostęp do powierzchni między stropem a sufitem. Bardzo łatwo jest poszczególne płyty zdemontować w przypadku uszkodzenia płyty lub konieczności naprawy instalacji przechodzących pod stropem. Po naprawie można je ponownie, równie prosto zamontować.

Sufity podwieszane panelowe

Sufit podwieszany z paneli jest montowany na konstrukcji składającej się z profili o rozstawie ok. 70–100 cm. W zależności od kształtu pojedynczego elementu, panele montowane są na pióro (element łączący) i wpust (wyprofilowane wgłębienie) lub z tzw. obcym piórem. Można też pozostawić między panelami niewielkie szczeliny. Wówczas podobnie jak w suficie kasetonowym mogą być widoczne fragmenty konstrukcji lub też wypełnia się szczeliny specjalnymi profilami wypełniającymi.

Panele przeważnie mają wymiary: długość 6–7 m, szerokość 8–10 cm i wykonane są najczęściej z utwardzanego PVC (polichlorku winylu), na bazie płyty wiórowej, drewna, aluminium lub stali. Dzięki szerokiej gamie kolorów paneli i wypełnień, można łatwo wygląd sufitu dostosować do indywidualnych upodobań. 
Odpowiednie ułożenie paneli w wąskim pomieszczeniu (prostopadle do dłuższej ściany) pozwoli uzyskać optyczny efekt jego poszerzenia.

Sufity napinane

Największe możliwości w kształtowaniu wnętrza dają sufity napinane czyli dekoracyjne powłoki sufitowe (DPS). Powłoki wykonane ze specjalnej elastycznej folii PVC rozpinane są na listwach przymocowanych zarówno do sufitu, jak i do ścian. Materiał powłoki jest odporny na wilgoć i antystatyczny. Niewątpliwą zaletą jest również sposób konserwacji. Przy normalnej eksploatacji można samodzielnie czyścić powierzchnię sufitu napinanego. Stosuje się do tego wodę z dodatkiem środków myjących raz na 5–7 lat.

Sufity napinane można dowolnie kształtować stosując dodatkowe profile, które pozwalają uzyskać różnorodne formy: płaskie, owalne, łukowe, koliste, przestrzenne, łamane czy wielopoziomowe. Ciekawe efekty uzyskuje się przez podświetlenie sufitu od środka.
Folie stosowane w sufitach podwieszonych napinanych mogą mieć różne kolory i faktury (satynowe, matowe, metalizowane, perforowane, przezroczyste).

Podsumowując, wszystkie wyżej opisane sufity mają przewagę nad tradycyjnymi sufitami wykonanymi z płyt gipsowo-kartonowych:

  1. zdecydowanie krótszy czas montażu,
  2. czysta technologia montażu,
  3. szybki, bezproblemowy demontaż i ponowny montaż tego samego materiału. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom