Spis treści
Lamele drewniane to dobry pomysł na szybką zmianę wystroju salonu, sypialni czy przedpokoju. Można je kupić zarówno w dużych marketach budowlanych, jak i zamówić u stolarza oraz w sklepach internetowych. Są niedrogie, łatwe w montażu i dostępne w wielu kolorach, dlatego warto wykorzystać je do pomysłowych domowych aranżacji. Lamele z drewna ocieplą wnętrze i będą stanowiły atrakcyjną bazę dla mebli, oświetlenia i tekstyliów. Świetnie się sprawdzą, jeśli chcemy niewielkim kosztem stworzyć przytulne i modne pomieszczenie.
Co to są lamele ścienne?
Lamele to długie, wąskie, dekoracyjne listewki m.in. z drewna lub jego imitacji oraz tworzywa sztucznego (np. naśladujące modny beton) o przekroju prostokąta. W sprzedaży dostępne są także elementy fornirowane. Lamele możemy kupić pojedynczo albo w formie panelu z płyty wiórowej, na którym są zamocowane. Pojedyncze listewki mają najczęściej wymiary (dł./szer./gr.): 200-275/3/2 lub 4 cm. W wersji slim, grubość wynosi 2 cm. Podkład panelu to najczęściej cienka sklejka w ciemnej kontrastującej kolorystyce lub w kolorze zbliżonym do lameli.
Lamele ścienne są niedrogie i atrakcyjne wizualnie, dlatego chętnie wykorzystuje się je w domowych aranżacjach. Profile kupowane na sztuki montuje się w obok siebie (pionowo lub poziomo), w równych odstępach, tworząc okładzinę ścienną, ściankę działową lub dekorację na suficie.
Zajrzyj do naszej galerii aranżacji z lamelami drewnianymi w roli głównej:
Lamele drewniane są bardzo uniwersalnym materiałem, bo pasują do wnętrz m.in. w stylu minimalistycznym, klasycznym, boho czy japandi. Można je wykorzystać w aranżacji na wiele sposobów, ich montaż jest łatwy (wystarczy klej montażowy, żeby zamocować je do ściany) i nie potrzebujemy do niego specjalistycznych narzędzi.
Najpopularniejsze lamele drewniane są wykonane m.in. z:
- dębu – od jasnoszarego odcienia, poprzez beż, aż do odcienia złocistego, o delikatnym rysunku słojów i niejednolitej fakturze. Dąb jest uniwersalnym drewnem, bo pasuje to pomieszczeń zarówno w stylu skandynawski, jak i minimalistycznym. Dobrze sprawdzą się też w miejscach o podwyższonej wilgotności (np. łazienkach);
- buku – to jasne i uniwersalne drewno (odcienie jasnożółte i wpadające lekko w pomarańcz) o charakterystycznym usłojeniu. Pasują do jasnych pomieszczeń, ale mogą też stanowić ciekawy kontrast z ciemnymi meblami i podłogą;
- sosny – najtańsza opcja lameli drewnianych, ale niestety są delikatniejsze i mniej wytrzymała od swoich konkurentów. Dobrze więc sprawdzą się w miejscach o niższym natężeniu ruchu lub na ścianie za łóżkiem i na suficie w sypialni;
- jesionu – w jasnej, przytulnej kolorystyce od ciepłego beżu, do delikatnych żółci i brązów z dekoracyjnym usłojeniem. Te lamele są twardsze niż lamele dębowe i sosnowe, ale gorzej reagują na wilgoć, więc nie stosujmy ich np. na balkonie czy tarasie. Dobrze sprawdzą się w grafitowej kuchni i sypialni w stylu loftowym;
- orzecha – o ciekawej, ale nieoczywistych barwach: od ciepłego brązu i subtelnych szarości, aż po odcienie koloru żółtego oraz żółci, ze sporą domieszką bieli. Lamele mają wyraziste i nieregularne wzory, dzięki czemu dobrze pasują do salonu;
- bambusa – wprawdzie to nie drewno a trawa, ale za to bardzo popularny materiał we wnętrzach. Przybiera barwy od słomkowej do brązu z charakterystycznymi, unikatowymi plamkami. Dyskretnie wkomponuje się w każde wnętrze.
Zalety lameli drewnianych
Lamele drewniane pozwalają na zrobienie szybkiego liftingu wnętrza. Dzięki tej klimatycznej dekoracji możemy wprowadzić do pomieszczenia naturalne drewno oraz wykreować modną i nowoczesną aranżację, bez wydawania fortuny na remont. Te drewniane, niedrogie listewki o pięknych usłojeniach mogą nadać pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru. Ażurowa ścianka z lameli drewnianych to też świetny pomysł na subtelne rozdzielenie przestrzeni.
Lamele drewniane mają nie tylko istotne walory wizualne, ale również akustyczne, bo dobrze tłumią hałasy i niwelują pogłos. Ich ryflowana faktura pomaga utrzymać w pomieszczeniu komfort cieplny. Możliwość przycinania na dowolny wymiar, łatwy i bezinwazyjny montaż to też ich niewątpliwa zalety.
Gdzie warto wykorzystać lamele drewniane?
Lamele drewniane świetnie się sprawdzą, jako niezwykła ozdoba ściany i sufitu. Ich modny wygląd i klimatyczna faktura drewna tworzą nowoczesna trójwymiarową dekorację. Niektórzy porównują lamele to modnej w czasach PRL- boazerii, ale to nie do końca trafne porównanie. Ale pamiętajmy, że lamele drewniane nie powinny zdominować i przytłoczyć wnętrza, ja to często bywało z boazerią.
Lamele drewniane można wykorzystać m.in.:
- na fragmencie ściany czy części sufitu;
- na ścianie RTV aranżując tło dla telewizora lub za lustrem w łazience;
- tworząc subtelną balustradę schodową;
- montując przepierzenie między kuchnią a salonem lub wydzielając miejsca na domowe biuro (świetnie się sprawdzą zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach);
- projektując ażurową ściankę na wieszaki, bibeloty, ramki i doniczki;
- jako wezgłowie łóżka.
Jeśli planujemy szybką metamorfozę pomieszczenia i chcemy niewielkim kosztem zmienić coś w domowych wnętrzach, to warto pomyśleć o modnych, klimatycznych oraz wielofunkcyjnych lamelach drewnianych.
Zajrzyj do naszej galerii pomysłowych aranżacji z lamelami drewnianymi w roli głównej:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?