Sufity napinane z folii. Zasłaniają, zdobią, obniżają lub optycznie powiększają wnętrze

Edyta Hanszke
Sufit napinany z foliiW sufitach napinanych z folii bez problemu można zainstalować źródła światła.
Sufit napinany z foliiW sufitach napinanych z folii bez problemu można zainstalować źródła światła. alteza
Sufity napinane to rodzaj sufitów podwieszanych. Wykonane są ze specjalnej folii lub tkaniny - w dowolnej kolorystce a także z nadrukami - mocowanej na aluminiowych ramach. Sufitem napinanym można pokryć cały sufit albo jego część.

Efekt rozgwieżdżonego nieba, lustra, zdjęcie chmur, tęczę – to wszystko można uzyskać na suficie dzięki zastosowaniu sufitów napinanych. Stosuje się je w budynkach publicznych, jak SPA, sklepy, hotele, ale także pojawiają się coraz częściej w domach prywatnych. 

Przede wszystkim zdobią pomieszczenie, mogą je optycznie powiększyć (dzięki zastosowaniu powłok metalicznych) albo obniżyć przy użyciu matowej folii, dając wrażenie przytulności.

Taką folią można też przysłonić brzydki popękany sufit bez konieczności jego gruntownego odnawiania. 

Wykonane są z niepalnej folii lub tkaniny rozpiętej między aluminiowymi profilami mocowanymi zwykle do ścian. Są odporne na wilgoć.

Przeczytaj też:Sufity podwieszane: wady i zalety

Ponieważ folia jest cienka, sufity napinane na ważą dużo (ok. 200 - 250 g na metr kwadratowy), ale też dość łatwo ulega ona zniszczeniu, dlatego nie stosuje jej się np. na ścianach. Producenci dają na nią od 10 do 15 lat gwarancji. 

Producenci oferują szeroką paletę kolorów folii (od bieli, przez żółty, czerwony, różowy, niebieski i granatowy po czarny). Dostępna jest także folia metaliczna w różnych odcieniach (srebrny, czarny, złoty) – dająca wrażenie lustra.

Oprócz folii gładkiej są także wytłaczane, np. o fakturze bąbli. Przy aranżacji możliwe jest łączenie kolorów folii i tworzenie z niej kształtów, nawet kulistych, owalnych, łukowych czy łamanych i wielopoziomowych.

Możliwe jest także stosowanie nadruków na takich sufitach - np. zdjęć z wskazanej przez producenta galerii lub własnych. Warunek konieczny - wysoka rozdzielczość zdjęcia, nawet powyżej 5 MB, ale dziś udaje się ją uzyskiwać nawet z amatorskich aparatów fotograficznych.

Co ważne takim sufitem (folią transparentną) można przykryć ledowe punkty świetlne, czym możemy stworzyć np. efekt świetlika dachowego, ale także wyciągnąć przez folię przewody i zainstalować oprawy lamp wiszących czy żyrandoli poniżej.  Można w nim także montować halogeny, kratki wentylacyjne czy nawiewy klimatyzacji.

Zobacz zdjęcia: Sufity napinane w aranżacji wnętrz

Folia, z której wykonane są takie sufity jest odporna na wilgoć i osadzanie pary wodnej, dzięki czemu chroni wnętrze pomieszczenia przed zalaniem. - Nawet gdyby nad nami pękła rura, to sufit podwieszany wygnie się jak balon pod naporem wody i będzie można ją z niego wypompować - wyjaśnia Roman Janoszek z firmy remontowej w Głogówka zajmującej się m.in. montażem takich sufitów.

Jak konserwować sufit napinany? Przecierać czystą, zamoczoną w wodzie szmatką.

Takie sufity to alternatywa dla tradycyjnych sufitów podwieszanych wykonywanych z płyt. Zaletą membranowych sufitów jest szybkość ich montażu – przy prostych powierzchniach trwa to kilka godzin. W odróżnieniu od sufitów z płyt wymagających szlifowania gładzi szpachlowej, po montażu sufitu napinanego nie musimy jakoś szczególnie czyścić pomieszczenia.

Zdaniem producentów i wykonawców zwykłymi farbami nie da się też stworzyć takich wrażeń przestrzennych jak dzięki napinanym foliom.

Sufit napinany można też łączyć z tradycyjnym podwieszanym, uzyskując dzięki temu ciekawy efekt.  

Jak zapewniają producenci materiał stosowany na sufity podwieszane jest szczelny, dzięki czemu stwarza barierę termiczną. Pozwala to np. przy obniżaniu sufitem pomieszczenia na ograniczenie kosztów jego ogrzewania.

Z drugiej strony przez membranę nie przenika para wodna, która mogłaby osiadać na suficie powyżej i przyczyniać się do powstawania grzybni.

W zawilgoconych mieszkaniach, w których chcemy ukryć brzydki zaciekający sufit, monterzy proponują zastosowanie dodatkowych otworów w aluminiowej ramie, na której montowany jest sufit, żeby dać możliwość cyrkulacji powietrza, ale w suchych pomieszczeniach nie ma takiej potrzeby. Folia na suficie wytłumia też hałasy w pomieszczeniach.

Jak zapewniają producenci folie, z których wykonane są napinane sufity, są bezpieczne dla zdrowia i środowiska i mogą być w 100 procentach recyklingowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom