Stare grzejniki żeberkowe. Czy warto je wymieniać?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Grzejniki żeberkowe nie wychodzą z modyStary żeliwny kaloryfer może posłużyć lokatorom przez długie lata.
Grzejniki żeberkowe nie wychodzą z modyStary żeliwny kaloryfer może posłużyć lokatorom przez długie lata. 123rf.com
Niektórzy chętnie pozbywają się grzejników żeberkowych przy pierwszej nadarzającej się okazji, inni bronią ich jak niepodległości. Kaloryfery żeberkowe, które miały odejść do lamusa, przeżywają swoisty renesans popularności.

– W naszych zasobach sporo jest jeszcze kaloryferów żeberkowych i trzymają się dzielnie. Są bardzo trwałe, ale można dyskutować czy estetyczne i skuteczne. Mają jednak jeden atut, który jest często podkreślany przez mieszkańców – jako, że mają większą pojemność cieplną, po nagrzaniu się bardzo długo trzymają wysoką temperaturę – zauważa Tadeusz Stańczak, prezes Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, najstarszej spółdzielni w Polsce.

ZobaczJak pomalować kaloryfer, by wyglądał jak nowy  

Specjaliści podkreślają, że znacznie gorzej „zachowują się" starszej generacji grzejniki płytowe, które są chętniej wymieniane przez lokatorów niż jeszcze starsze grzejniki żeberkowe. Niektórzy właściciele chcą jednak powrotu do przeszłości i szukają możliwości zainstalowania grzejników żeliwnych, żeberkowych.

– Tego typu propozycje pojawiają się także u nas, nie robimy z tym problemów, o ile tego typu grzejnik zgodny jest z projektem instalacji – zastrzega Tadeusz Stańczak.

Kaloryfery żeberkowe, o ile znikają z domów, to najczęściej z łazienek i toalet. W blokach to bardzo małe pomieszczenia, a żeliwny grzejnik zajmuje sporo miejsca i trudno wkomponować go w całą przestrzeń lokalu.

– W łazienkach grzejniki żeberkowe wymienia się na tzw. kaloryfery drabinkowe. Mają niezłą moc cieplną i są bardziej funkcjonalne, mieszkańcy wykorzystują je także w roli suszarek czy wieszaków na pranie – tłumaczy Tadeusz Stańczak.

Wymiana grzejników w bloku

Zgodnie z prawem, osobami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie instalacji w budynkach wielorodzinnych są zarządca i właściciel nieruchomości. Zarówno w przypadku wymiany uszkodzonego grzejnika, jak i wymiany starego na bardziej nowoczesny, niezbędna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Aby taka ingerencja nie wpłynęła na zakłócenie pracy systemu oraz zachowane były warunki dokumentacji technicznej, przed wydaniem zgody należy przeprowadzić stosowne obliczenia cieplne i hydrauliczne. Istotne jest również to, by nastawy były zgodne z tymi w projekcie, dlatego też wymiana powinna być prowadzona pod nadzorem konserwatora wspólnoty. Koszty wymiany grzejnika w ramach remontu wraz z kosztami ekspertyzy pokrywa właściciel.

Grzejniki żeliwne mają moc

Kaloryfer żeberkowy starego typu ciągle może dobrze spełniać swoją funkcję, ale żeby tak się stało, trzeba o niego należycie zadbać. Złą kondycję grzejnika widać wtedy, gdy jego góra jest już nagrzana, podczas gdy spód jest ciągle chłodny. Takim sygnałem może być również bardzo długi czas jego nagrzewania się. W niektórych mieszkaniach kaloryfery pokryte są już kilkoma, czy kilkunastoma warstwami farby olejnej, która nie pomaga w skutecznym działania grzejnika. Jej usunięcie jest zabiera mnóstwo czasu, więc najlepszym rozwiązaniem jest zdemontowanie kaloryfera po sezonie grzewczym i „potraktowanie" go specjalnymi preparatami chemicznymi (uwaga – to substancje silnie żrące), które spowodują odchodzenie farby, dzięki czemu łatwej ją będzie usunąć.

Przeczytaj poradnik:Kiedy i jak zamontować nowe grzejniki w mieszkaniu 

Możliwe jest również opalanie farby palnikiem acetylenowym, albo mechaniczne zdarcie za pomocą szczotek metalowych przytwierdzonych do wiertarki. Przy okazji demontażu i usuwania farby należy kaloryfer oczyścić, odmulić i odkamienić.

Nowe grzejniki żeberkowe, jako designerski element wykończenia wnętrz

Właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na powrót do grzejników żeberkowych mają ciągle spory wybór na rynku. Obecnie sprzedawane modele tylko przypominają te starsze. Wybierać można z szerokiej gamy barw (jeden z producentów deklaruje, że dysponuje paletą 150 kolorów) i kształtów (możliwe jest skręcenie żeberek w dowolnej niemal konfiguracji, zależnej od zapotrzebowania na moc). Część grzejników z żeliwa jest też bogato zdobiona, łącząc ze sobą walory użytkowe z estetyką, przez co idealnie nadają się do mieszkań utrzymanych w klasycznym stylu. Niektóre modele mają spłaszczone powierzchnie, by jeszcze bardziej wykorzystać moc tkwiącą w tego typu kaloryferach. Ciągle jednak żeliwne grzejniki wymagają specjalnych uchwytów do ich montażu, bo spośród wszystkich dostępnych na rynku grzejników dysponują największą masą. Ceny – w zależności od modelu i producenta, wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

Dowiedz się: Jak odpowietrzyć grzejniki 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom