Firmy deweloperski, aby wykorzystać sprzyjającą im sytuację rynkową, masowo uruchamiają nowe inwestycje mieszkaniowe.
Liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli od 2010 roku do maja 2015 roku
[w tysiącach]
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2015 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 33,8 tys. mieszkań. To oznacza wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku aż o 30 proc. To imponujące, gdyż w 2014 roku padł historyczny rekord pod względem rozpoczętych budów mieszkań deweloperskich.
Zmiany w MdM: Rządowe DOPŁATY również do mieszkań z rynku wtórnego
Popyt rozumiany jako skumulowana sprzedaż mieszkań na kilku najbardziej aktywnych rynkach deweloperskich stopniowo rósł od początku 2010 roku. W 2014 r. i/lub w I połowie 2015 r., jak wynika z danych Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A., ustanawiane były nowe rekordy sprzedażowe na rynkach lokalnych. Najnowsze wyniki za I półrocze 2015 roku deweloperów giełdowych także potwierdzają zdecydowane ożywienie w branży. Osiągają one rekordowe wyniki sprzedażowe, rozpoczynają liczne nowe inwestycje i w zdecydowanej większości planują zamknąć 2015 rok najlepszymi wynikami sprzedażowymi w swojej historii.
Liczba sprzedanych mieszkań w pierwszym półroczu 2015 roku
Perspektywy rozwoju mieszkaniowego rynku pierwotnego w Polsce
– W sektorze mieszkaniowym czołowi deweloperzy dysponują imponującymi i na bieżąco uzupełnianymi bankami ziemi, pozwalającymi im płynnie uruchamiać kolejne projekty. Dopóki nie wystąpi zauważalne spowolnienie sprzedaży mieszkań, budownictwo deweloperskie czeka stabilny wzrost aktywności. W drugiej połowie roku nie należy się spodziewać skokowych zmian – zauważa Krzysztof Kołakowski z warszawskiej inwestycji Bobrowiecka 10.
Poznaj również: Aktualne przepisy w polskim Prawie budowlanym
Jeżeli chodzi o domy to w najbliższych latach spodziewany jest dalszy wzrost liczby osób przenoszących się na wieś, szczególnie na tereny podmiejskie. To sprawia, iż perspektywy rozwoju tego segmentu wyglądają obiecująco. Polacy wciąż jednak preferują samodzielną budowę domów. Deweloperzy chcąc zwiększyć udział w tym segmencie rynku będą musieli zaproponować bardziej konkurencyjną ofertę.
– Większość osób, które przenoszą się za miasto skłania się ku zakupieniu działki i budowaniu domu na własną rękę. To zjawisko dotyczy zwłaszcza mieszkańców większych aglomeracji, takich jak Kraków czy Warszawa, którzy mają dosyć wielkomiejskiego zgiełku, a jednocześnie są znacznym stopniu związane z miastem – twierdzi Kuba Karliński z portalu DzialkaDlaCiebie.pl.
Przeczytaj: Mieszkanie w domu za miastem może odbić się czkawką
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?