Sposób na skuteczną walkę z czadem. Ekspert radzi

redakcja.regiodom, Przemysław Knura – specjalista firmy D+H
Przemysław KnuraPrzemysław Knur - specjalista w zakresie  systemów sygnalizacji pożarowej
Przemysław KnuraPrzemysław Knur - specjalista w zakresie systemów sygnalizacji pożarowej redakcja.regiodom
W okresie grzewczym przez zatrucie czadem umiera w Polsce dziesiątki osób. Ekspert mówi o przyczynach powstawania tlenku węgla i jak uchronić się przed jego działaniem.

Czad jest bardzo silnie trujący. Ponadto nie ma zapachu i jest niewidzialny. Czad powstaje podczas niepełnego spalania materiałów palnych, m.in. rożnego rodzaju paliw. Sytuacja taka może mieć miejsce nie tylko podczas pożaru, ale także w wyniku awarii instalacji.

Minimalizuj zagrożenie zatrucia czadem

Ryzyko powstania tlenku węgla możemy zminimalizować zwracając szczególną uwagę na urządzenia takie jak piecyki i kuchenki gazowe. Należy pamiętać, aby zawsze prawidłowo o nie dbać, utrzymywać w dobrej kondycji technicznej oraz użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją.

Warto przeczytać: Sezon grzewczy: jak bezpiecznie użytkować piece i kominy 

Sprzęty te powinny być instalowane przez wykwalifikowane osoby. Nigdy nie należy robić tego  – nigdy na własną rękę. Również zauważone przez nas usterki zgłośmy specjaliści w danej dziedzinie. Dla poprawy bezpieczeństwa domowników warto też raz na jakiś czas wezwać fachowców, żeby kontrolowali stan techniczny urządzeń, których eksploatacji niesie za sobą groźbę zatrucia czadem.

Przyczyną rozprzestrzenienia się tlenku węgla mogą być również przewody kominowe. Należy zadbać szczególnie o ich szczelność i drożność. Jeśli zajdzie potrzeba, to nie bójmy się wzywać kominiarza częściej niż przewidują to przepisy. Częste kontrole techniczne oraz odpowiednie czyszczenie przewodów w znaczącym stopniu poprawiają nasze bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko zatrucia czadu.

Nie tylko stan techniczny i właściwe użytkowanie urządzeń się liczy

Na wszelki wypadek możemy zamontować w domu specjalne czujniki. W odpowiednim momencie poinformują nas o zaistniałym zagrożeniu. Dzięki tym niezwykle skutecznym i stosunkowo niedrogim urządzeniom możemy uratować naszą rodzinę przed ciężkim zatruciem, a w skrajnych sytuacjach nawet śmiercią.

Nie lekceważmy również odpowiedniego przepływu powietrza w domu. Nie można zaklejać lub zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz domowymi sposobami uszczelniać okien. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji, nawet w razie powstania czadu, może on wydostać się na zewnątrz budynku. Dodatkowo otwory te zapewnią nam stały dopływ tlenu, tak potrzebnego w przypadku zaczadzeń.

Zobacz również: Wentylacja w domu: grawitacyjna, czy mechaniczna. Działanie, wady i zalety 

Ogrzewając nasz dom zimą, starajmy się również intensywnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia. Wystarczy na moment szeroko pootwierać okna, dzięki czemu do środka napłynie świeże powietrze. Gdy mamy nowoczesne okna, które są bardzo szczelne, warto ustawić je w pozycji tworzącej mikroszczelinę lub zamontować w ich ramie specjalne nawiewniki, które umożliwią nam stały dopływ powietrza. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń warto wezwać straż pożarną. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom