Izolacja poddasza pianką poliuretanową

Michał Franczak, Tomasz Janucik, Best Point
Ocieplanie poddasza metodą natrysku pianki poliuretanowejStraty ciepła przez dach mogą sięgać nawet 35 procent. Dlatego ocieplenie poddasza jest bardzo ważne, jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu strat energii.
Ocieplanie poddasza metodą natrysku pianki poliuretanowejStraty ciepła przez dach mogą sięgać nawet 35 procent. Dlatego ocieplenie poddasza jest bardzo ważne, jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu strat energii. Magdalena Kmita-Kulesza
Ocieplenie poddasza metodą natrysku pianki poliuretanowej zapewnia dużą szczelność izolacji. Nie jest to materiał popularny do wykonywania ocieplenia z powodu dosyć wysokiej ceny.

Jednak izolacja wykonana metodą natrysku pianki poliuretanowej ma dobre parametry techniczne. Tworzy się warstwę o dowolnej grubości, pozbawioną spoin. Ponadto panka poliuretanowa nałożona od wewnątrz nie utlenia się i nie zanika, w przeciwieństwie do styropianu, który starzeje się.

Przeczytaj również:Lepiej ocieplić dach pianą poliuretanową czy wełną mineralną?

Pianka poliuretanowa rozpręża się, zwiększając swoją objętość 120 razy i dociera do trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu można wyeliminować mostki termiczne – miejsca nieciągłości warstwy izolacji cieplne, przez które z domu ucieka ciepło. Tradycyjna izolacja wykonana np. z płyt styropianowych lub z wełny mineralnej nigdy nie będzie tak szczelna. Zawsze znajdą się miejsca, przez które z wnętrza domu będziemy tracić ciepło.

Piana otwartokomórkowa lepsza na poddasze

Piana otwartokomórkowa, która jest zalecana na poddasza zatrzymuje ciepło w budynku, jednocześnie pozwalając na jego oddychanie – czyli nie ma ryzyka, że będzie gromadziła się wilgoć.

Pianka nie zsuwa się. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do wielu podłoży: cegły, tynków, betonu, drewna, styropianu, szkła, eternitu itp. Nie traci też swoich parametrów technicznych z upływem czasu. A warstwa izolacji jest odporna na pleśnie i grzyby.

– Stosując piankę poliuretanową, nie musimy się martwić, że w naszym nowym domu z roku na rok wzrasta zużycie ogrzewania – mówi Tomasz Janucik z Best Point. – Podczas gdy tradycyjna izolacja z biegiem czasu traci swoje parametry. Ponadto pianka poliuretanowa nie obciąża konstrukcji. Metr kwadratowy takiego ocieplenia waży od 2 do 6 kg (w zależności od grubości warstwy). Dodatkowo uzyskujemy dobre wygłuszenie pomieszczenia i lepszą jakość powietrza. W domach docieplonych w ten sposób poprawia się jakość powietrza, jest mniej kurzu i alergenów.

Koszty izolacji z pianki poliuretanowej – zależą od stosowanego materiału

Decydując się na ocieplenie poddasza pianą poliuretanową mamy do wyboru kilku producentów pianek. Koszt izolacji wysokiej jakości zaczyna się od 55 zł za metr kwadratowy. Efektywną grubością takiej warstwy izolacyjnej na poddaszu jest 18 cm lub 10 cm w przypadku ścian szkieletowych.

– To szybka technologia, w ciągu jednego dnia można ocieplić około 200 metrów kwadratowych poddasza – wyjaśnia Tomasz Janucik. Do tego jest to metoda bardzo "czysta". Jeżeli wybierzemy dobrego wykonawcę, który dba o porządek w trakcie pracy, to po wykonaniu ocieplenia poddasza praktycznie nic nie musimy robić.

O trwałości ocieplenia z piany poliuretanowej

Dobrej jakości piana do ociepleń poddaszy nie ulega biodegradacji, nie zmienia swej gęstości, nie utlenia się, nie traci swych właściwości izolacyjnych z biegiem czasu (potwierdzeniem tego jest czas gwarancji udzielany przez producenta na materiał).

Jedyne przed czym musimy ją chronić to działanie promieni UV.
– Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych w 100 procentach zabezpiecza pianę poliuretanowąc przed takim promieniowaniem, więc mamy pewność, że produkt zachowa swoje walory – dodaje Tomasz Janucik.

Zobacz również: Mieszkanie na poddaszu: kilka zasad mądrej adaptacji 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom