Skrzydłokwiat to piękny kwiat doniczkowy. Poznaj tajniki jego uprawy, a odwdzięczy się kwiatami i oczyści powietrze w domu

Joanna Turakiewicz
Skrzydłokwiaty to obecnie jedne z najmodniejszych, a przy tym najładniejszych, kwiatów doniczkowych.
Skrzydłokwiaty to obecnie jedne z najmodniejszych, a przy tym najładniejszych, kwiatów doniczkowych. OutiMarjaana/unsplash.com
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to ozdobna roślina doniczkowa. Zachwyca bujnymi liśćmi i pięknymi kwiatami. Jego uprawa nie jest trudna, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jedną z nich jest podlewanie. Radzimy, jak pielęgnować skrzydłokwiat, by kwitł i miał ładne, ciemnozielone liście. Przekonaj się, że jego uprawa wcale nie jest trudna.

Spis treści

Skrzydłokwiat ma gęste ciemnozielone lancetowane liście oraz białe kwiaty, których kształt kojarzyć się może z owadzimi skrzydłami. To one decydują o walorach ozdobnych tej rośliny. Kwiaty o wydatnych płatkach i białej kolbie kwiatostanu utrzymują się przez całe lato, zieleniejąc przed uschnięciem. Skrzydłokwiat doskonale zaprezentuje się solo, ale może też być wdzięcznym elementem większej kompozycji roślin o ozdobnych liściach. Wszystkie z uprawianych w doniczkach odmian tej tropikalnej rośliny osiągają wysokość ok. 30 cm.

Dowiedz się również: Dlaczego czasami skrzydłokwiat nie kwitnie i jak to zmienić?

Skrzydłokwiat to roślina idealna do sypialni

Nie tylko walory ozdobne przesądzają o tym, że roślinę tę warto uprawiać, szczególnie w tych pomieszczeniach, w których spędzamy sporo czasu. Skrzydłokwiat ma właściwości oczyszczające powietrze, z którego wychwytuje toksyczne substancje lotne jak np. aceton, alkohol czy benzen. Dzięki temu korzystnie wpływa na zdrowie mieszkających z nim osób. Z tego powodu warto go mieć w sypialni.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat, czyli podlewanie, pielęgnacja i przesadzanie tej pięknej rośliny

W gęstych tropikalnych lasach niewielki skrzydłokwiat zajmuje najniższe piętro, na które trafia raczej niewiele światła, przechwyconego przez wyższe rośliny. Takie warunki będzie też preferował ustawiony w mieszkaniu: półcień, światło niezbyt intensywne, raczej rozproszone. Tropikalne pochodzenie decyduje też o upodobaniu skrzydłokwiatu do wilgoci. Dlatego w uprawie doniczkowej glebę latem nawadniamy nawet 3 razy tygodniowo (ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna), a zimą – raz-dwa razy na tydzień. Zdecydowanie lubi też zraszanie powietrza i liści, które można od czasu do czasu przetrzeć wilgotną ściereczką, ale nie nabłyszczać. Zastosowane podłoże powinno być żyzne, ale raczej luźne z domieszką torfu i piasku. Ważne, by do podlewania tej rośliny używać wody pozbawionej wapnia, czyli np. przegotowanej.

Optymalna dla skrzydłokwiatu temperatura latem powinna przekraczać nieco 20 stopni Celsjusza, ale zimą wynosić raczej nie więcej niż 19 stopni Celsjusza. Roślinę przesadzamy wiosną do doniczki nieco tylko większej od tej, w której rosła dotąd. Można przy tym rozmnożyć ją, dzieląc kłącza, które następnie sadzimy do niewielkich doniczek i przykrywamy czepkiem z folii.

Co zrobić, gdy skrzydłokwiat choruje?

Skrzydłokwiat nie należy do roślin bardzo wrażliwych i chorowitych, ale kiedy coś mu nie pasuje, potrafi to dość szybko pokazać. Nie lubi przeciągów i przesuszenia. Gdy cierpi na niedobór wilgoci, liście smętnie zwisają. Należy wówczas wstawić doniczkę do większego pojemnika z wodą, po czym zwiększyć intensywność podlewania. Nadmiar wilgoci uwidacznia się z kolei czasem w usychających końcówkach liści. Blednące i zżółkniałe są oznaką nadmiernego nasłonecznienia, a brak kwiatów powinien nas sprowokować do odżywienia rośliny płynnym nawozem.

Skrzydłokwiat może też zostać zaatakowany przez szkodniki: przędziorki i mszyce. Należy wówczas sięgnąć niezwłocznie po odpowiedni środek owadobójczy.

Więcej o tym, jak radzić sobie z chorym skrzydłokwiatem przeczytasz w poradniku: Najczęstsze problemy ze skrzydłokwiatem. Sprawdź, co robisz źle i wyeliminuj błędy

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom