Sezon grzewczy: jak przygotować instalację grzewczą do zimy

redakcja.regiodom
Grzejnik przygotowany do sezonu grzewczegoWarto wiedzieć, że półki lub szerokie parapety zamontowane nad grzejnikiem uniemożliwią uciekanie ciepłego powietrza w kierunku okna, poprzez skierowanie go do środka pomieszczenia. Aby zaoszczędzić na zużytym w sezonie grzewczym cieple, należy podczas wietrzenia pomieszczenia, zakręcać zawory grzejników.
Grzejnik przygotowany do sezonu grzewczegoWarto wiedzieć, że półki lub szerokie parapety zamontowane nad grzejnikiem uniemożliwią uciekanie ciepłego powietrza w kierunku okna, poprzez skierowanie go do środka pomieszczenia. Aby zaoszczędzić na zużytym w sezonie grzewczym cieple, należy podczas wietrzenia pomieszczenia, zakręcać zawory grzejników. mk
Do sezonu grzewczego przygotowania czas zacząć. Podpowiadamy, jak sprawdzić funkcjonowanie urządzeń grzewczych, by mieć pewność, że w czasie największych mrozów będą one działać bez zarzutu.

Przed nastaniem niskich temperatur zewnętrznych należy upewnić się, czy urządzenia grzewcze i instalacja są gotowe do wytężonej pracy w czasie sezonu grzewczego. Najlepiej zacząć od wyczyszczenia grzejników i rur z kurzu (szczególnie w szczelinach i załamaniach). Dzięki temu powietrze będzie dobrze cyrkulować i wyeliminujemy ryzyko rozprzestrzeniania się brudu w mieszkaniu.

Warto wiedziećJak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania zimą 

Pamiętajmy, że unoszący się w pomieszczeniu kurz, negatywnie wpływa na samopoczucie domowników, głównie tych z alergiami. W kolejnym kroku musimy zorganizować wolną przestrzeń wokół grzejnika. Będziemy mieć pewność, że zbędne przedmioty nie zaburzają przepływu ciepła. Pamiętajmy, że przeszkodą w cyrkulacji powietrza są nie tylko meble czy rośliny, ale również firany i zasłony.

Stan techniczny grzejników do weryfikacji

Czasem przed sezonem grzewczym konieczna jest wymiana grzejników. Jeśli nie jesteśmy zmuszeni do zamontowania nowych kaloryferów, warto sprawdzić chociaż skuteczność działania zaworów oraz głowicy. – Wysoki komfort i efektywne wykorzystanie ciepła zapewnią termostatyczne modele zaworów. Automatyczna armatura sterująca pozwala na ograniczenie poziomu zużywanej energii nawet o kilkadziesiąt procent – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Polecamy poradnik:Kiedy i jak wymienić kaloryfery w mieszkaniu

– Wiąże się to przede wszystkim z funkcją głowicy, umożliwiającą zapamiętywanie ustawionych parametrów. Należy jednak wspomnieć, że optymalne działanie gwarantuje tylko odpowiednio dobrany zestaw elementów. Ich kompatybilność sprawdzimy dzięki informacjom o danych technicznych, podawanym przez producenta – dodaje ekspert.

Odpowietrzanie kaloryferów – krok po kroku

Po czym poznać, że grzejniki są zapowietrzone? Głośna praca – bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub nierównomierne oddawanie ciepła. To najczęstsze sygnały wskazujące na to, że kaloryfery trzeba odpowietrzyć.

W nowych modelach grzejników odpowietrzenie jest proste i nie wymaga pomocy specjalisty. – Po zamknięciu dopływu wody, przekręcamy pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do wyczuwalnego oporu, ustawiając zawór grzejnikowy w pozycji zamkniętej. Następnie kierujemy wylot otworka spustowego odpowietrzacza do dołu i podkładamy pod niego pojemnik na wyciekającą wodę – tłumaczy Aneta Dziedzina. – Odkręcamy śrubkę odpowietrzacza za pomocą klucza lub wkrętaka płaskiego, aż do momentu wydobycia się nadmiaru powietrza – dodaje. Gdy usuniemy całe zalegające w urządzeniu powietrze i zauważymy wyciekanie wody, zakręcamy śrubę i dokładnie wycieramy grzejnik. Po zakończeniu procesu, odkręcamy zawór i sprawdzamy, czy nie naruszyliśmy szczelności urządzenia. O czym jeszcze warto pamiętać?

Stan techniczny domu i rachunki za ogrzewanie do kontroli

Aby mieć pewność, że na efekty pracy grzejników nie wpływają czynniki zewnętrzne, warto sprawdzić stan techniczny domu lub bloku mieszkalnego. Zweryfikować powinniśmy szczelność okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie budynku oraz poziom wilgoci, szczególnie w przypadku elementów izolacyjnych. Jeśli parametry te są w normie, warto przeanalizować koszty. Dokładną analizę musimy zrobić w oparciu o rozliczenia kosztów ogrzewania z ubiegłego sezonu grzewczego.

Przydatne może okazać się porównanie wysokości opłat z rachunkami właścicieli mieszkań o podobnej powierzchni, rozkładzie i instalacji grzewczej. Jeśli koszty przekraczają normy, a nie jest to wynikiem nieszczelności okien lub źle ocieplonego budynku, wymiana grzejników może mieć znaczący wpływ na oszczędności. 

Dowiedz się:Gdzie i jak zamontować grzejniki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom