Sezon grzewczy bez niespodzianek - o co należy zadbać

redakcja.regiodom, Afriso
Grzejnik panelowyPo sezonie letnik grzejniki są często pokryte warstwą kurzu). Z tego powodu, po włączeniu ogrzewania, w pomieszczeniach przez kilka dni unosi się nieprzyjemny zapach przypiekanego kurzu. Ciepłe powietrze unosi zanieczyszczenia. Rozprzestrzeniają się one i niekorzystnie wpływają na układ oddechowy mieszkańców. A wyjątkowo szkodzą alergikom. Należy bardzo dokładnie oczyścić grzejnik i wykonywać tę czynność regularnie w trakcie trwania sezonu grzewczego. Najlepiej używać do tego miękkich materiałów i szczotek, bo nie uszkodzą one lakierowanej powierzchni grzejników.
Grzejnik panelowyPo sezonie letnik grzejniki są często pokryte warstwą kurzu). Z tego powodu, po włączeniu ogrzewania, w pomieszczeniach przez kilka dni unosi się nieprzyjemny zapach przypiekanego kurzu. Ciepłe powietrze unosi zanieczyszczenia. Rozprzestrzeniają się one i niekorzystnie wpływają na układ oddechowy mieszkańców. A wyjątkowo szkodzą alergikom. Należy bardzo dokładnie oczyścić grzejnik i wykonywać tę czynność regularnie w trakcie trwania sezonu grzewczego. Najlepiej używać do tego miękkich materiałów i szczotek, bo nie uszkodzą one lakierowanej powierzchni grzejników. mk
Skończyło się lato, wieczory są coraz chłodniejsze. Zadbaj o przegląd instalacji grzewczej, by zimą było w domu ciepło. Radzimy, jak przygotować się do sezonu grzewczego.

Początek sezonu grzewczego wymaga pewnych przygotowań i to bez względu na to, w jaki sposób ogrzewane jest nasze mieszkanie. Jeżeli zlekceważymy je, to możemy narazić się na różne nieprzyjemności. Skutki mogą być opłakane – od stosunkowo niegroźnych, jak spędzenie kilku dni w wychłodzonym domu, poprzez kosztowne naprawy, aż po zagrożenie życia.

Najłatwiej mają osoby korzystające z ogrzewania z sieci miejskiej. Jego ogromną zaletą jest to, że jesienne przygotowania obejmują w zasadzie tylko odpowietrzenie grzejników. Wada też jest tylko jedna – to nie my decydujemy, kiedy grzejniki zrobią się ciepłe.

Warto przeczytać: Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego 

Piece gazowe

Jeżeli ogrzewamy dom lub mieszkanie korzystając z pieca gazowego, musimy pamiętać o corocznych obowiązkowych przeglądach serwisowych. Służą one zarówno sprawności funkcjonowania systemu grzewczego, jak i naszemu bezpieczeństwu. Niestety i tak co roku słyszymy i czytamy o tragediach, gdy nieprawidłowo działające piecyki gazowe lub zepsuta wentylacja doprowadzają do zaczadzenia całych rodzin. Dlatego lepiej tu akurat nie szukać oszczędności, cóż bowiem znaczy parę złotych, gdy od nich zależy życie nasze i innych domowników.

Dowiedz się: Czym grozi zatkana kratka wentylacyjna

Piece na paliwo stałe

W ich przypadku powinniśmy zadbać o zapas węgla lub innego rodzaju opału.  Jednak wcześniej warto zająć się porządkami w kotłowni. Sprawdźmy, czy mamy swobodny dostęp do pieca i czy znajdują się przy nim wszystkie potrzebne nam narzędzia. Ważne jest także zapewnienie sobie wygodnego dojścia od miejsca składowania opału. Pamiętajmy również o skontrolowaniu sprawności wentylacji czy oświetlenia kotłowni. Obowiązkowo sprawdźmy ilości wody w instalacji, a w razie potrzeby uzupełnijmy jej braki. Zgodnie z zaleceniami producenta należy zbadać poprawność działania zaworów bezpieczeństwa – jeśli są zamontowane w instalacji.

Co jeszcze powinniśmy zrobić przed sezonem grzewczym

Jeżeli mamy ogrzewanie indywidualne, to oprócz odpowietrzenia grzejników powinniśmy także wykonać próbny rozruch ogrzewania i przyjrzeć się, czy któraś z rur albo jakiś kaloryfer nie przeciekają.

– Szczelność instalacji wodnej nie jest może tak istotna dla naszego bezpieczeństwa jak dobra wentylacja, ale zlekceważenie jej kontroli może nas dużo kosztować. Warto o jej sprawdzenie poprosić instalatora, który będzie w stanie zauważyć także inne problemy, jak na przykład pierwsze oznaki nadmiernego zużycia elementów takich jak zawory mieszające, siłowniki czy termostaty – podpowiada Błażej Wojciechowski z firmy Afriso. – Prawidłowe ich działanie ma duży wpływ także na wydajność naszego systemu grzewczego.

Kominy i wentylacja

Bez względu na to, na jaki rodzaj paliwa działa nasz piec, musi on mieć zapewniony właściwy odpływ spalin. Dlatego też przed sezonem grzewczym wezwijmy kominiarza i zadbajmy o oczyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych. Dobrą inwestycją są także czujniki wykrywające obecność czadu, który jest naprawdę bardzo podstępnym zabójcą, ponieważ nasz węch go nie wyczuwa.

Zobacz również: Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom